telematyka w transporcie
telematyka w transporcie

Redukcja kosztów paliwa, efektywniejsze zarządzenie pracą kierowców i wydajniejszy transport towarów. To zaledwie część zalet wykorzystania systemów telematycznych przez przedsiębiorstwa z branży transportowej. Nie bez powodu, coraz więcej menadżerów floty sięga po nowoczesne rozwiązania, które pozwalają firmom na osiągnięcie rynkowej przewagi nad konkurencją.

Telematyka w branży transportowej

Telematyka to pojęcie skrywające różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które łączą w sobie aspekty telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne. Znajdują one coraz więcej zastosowań w różnych sektorach, w tym w transporcie, gdzie mogą znacznie usprawnić działanie całego przedsiębiorstwa. W skład systemów telematycznych, montowanych w samochodach ciężarowych, wchodzą urządzenia pokładowe wraz z monitorem dotykowym, nadajniki GPS oraz urządzenia pomiarowe i monitorujące proces przewozu. Elementy te, podpięte razem do wspólnej sieci, zapewniają łączność pojazdów floty z firmą transportowej. Wszelkie dane mogą być odczytywane zarówno na komputerach, jak i w urządzeniach mobilnych – za pomocą dedykowanych aplikacji.

Wykorzystanie telematyki transporcie

Systemy telematyczne zamontowane w samochodach ciężarowych, stanowią cenne źródło wiedzy dla firmy transportowej. Przewoźnicy mogą dzięki nim szybko lokalizować swoją flotę, z łatwością nadzorować pracę kierowców, a przede wszystkim – efektowniej zarządzać posiadanymi zasobami. Ogromnym atutem nowoczesnej technologii jest stały monitoring stanu technicznego pojazdu, który umożliwia wcześniejsze wykrycie ewentualnych usterek i awarii oraz trafniejsze planowanie okresowych przeglądów. Wśród funkcjonalności systemów warto wymienić także możliwość raportowania historii tras pojazdów, pobierania danych z kart kierowcy i tachografu czy pozyskiwanie szczegółowych danych na temat ilości spalonego paliwa. Co więcej, z pomocą systemów, możliwa jest obustronna komunikacja kierowcy z biurem przy całkowitej eliminacji łączności telefonicznej, a nawet  bieżące korygowanie trasy w zależności od natężenia ruchu drogowego. Wszystko to wpływa dodatkowo na wydajność realizacji zadań i poczucie bezpieczeństwa kierowcy.

Oszczędności finansowe przedsiębiorstwa

Nie ma wątpliwości – już teraz systemy telematyczne stają się jednym z kluczowych elementów wyposażenia floty w firmach z branży transportowej. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na oszczędności, wiążące się z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Rozwiązania z zakresu IT, dzięki szybkiej wymianie danych, są szansą na ograniczenie tak zwanych pustych przejazdów lub prywatnych przejazdów kierowców. To wszystko składa się kolei na znaczne ograniczenie zbędnego zużycia paliwa, stanowiącego podstawowy wydatek firm transportowych. Co ważne, możliwość wcześniejszego analizowania i planowania tras, pozwala też na generowanie dodatkowych oszczędności – także tych związanych z efektywniejszym wykorzystaniem floty.

Polscy przedsiębiorcy z branży transportowej coraz chętniej inwestują w nowoczesne rozwiązania z zakresu telematyki. Otwartość względem nich wynika z opłacalności poniesionych kosztów w stosunku do korzyści płynących z zastosowania systemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here