Współczesne lakiery samochodowe nie mogą się poszczycić taką samą trwałością jak powłoki lakiernicze na starszych pojazdach. Powodem są zaostrzone normy środowiskowe, które wymusiły zmiany na rynku automotive i, poniekąd, stworzyły przestrzeń do rozwoju zupełnie nowych usług.
Aplikacja folii ochronnej na samochód ma za zadanie poprawę właściwości fizycznych wybranych powierzchni – standardowo lakieru i lamp – w kontakcie z czynnikami szkodliwymi. Folia ochronna na samochód jest obecnie jednym z najtrwalszych i najbardziej skutecznych zabezpieczeń lakieru samochodowego jakie istniej na rynku.
Przed czym chroni folia?
Folia ochronna zabezpiecza karoserię samochodową przed szerokim spektrum czynników niszczących. To skutkuje ochroną i poprawą estetyki powłoki lakierniczej, która jest wolna od:
- drobnych rys powstających w trakcie normalnego użytkowania pojazdów,
- przebarwień powodowanych czynnikami atmosferycznymi, w szczególności promieniowaniem UV,
- zarysowań, do których może dojść podczas wyjeżdżania z ciasnego miejsca parkingowego (tzw. przecierek parkingowych),
- zarysowań powstających w wyniku nieostrożności lub celowego działania osób trzecich.
Jakie ma właściwości?
Wysokiej jakości folia ochronna charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz zdolnością do samoregeneracji. To normalne, że podczas użytkowania samochodu na karoserii czy reflektorach pojawiają się drobne zarysowania. Część z nich powstaje również na powierzchni folii ochronnej. Różnica tkwi w tym, że zarysowania z lakieru, o ile nie są zbyt głębokie, możemy usunąć wyłącznie poprzez jego wypolerowanie, a zarysowania z folii znikają samoistnie. Katalizatorem dla procesu naprawczego jest w tym przypadku temperatura. W wyniku nagrzania – pod wpływem promieniowania słonecznego lub ciepłej wody – folia się regeneruje, a zarysowania zabliźniają. Dobra folia ochronna wyróżnia się także trwałością i możliwością demontażu bez szkody dla lakieru. Przy odpowiedniej pielęgnacji, folia zabezpiecza lakier nawet przez 10 lat. Co ważne, po usunięciu folii na karoserii nie pozostaje klej.
Jak folia wpływa na kolor samochodu?
Folia ochronna jest folią transparentną. Nie zmienia koloru karoserii, ale może nadać mu głębi i połysku. Różnice widać wyraźnie w przypadku pojazdów zabezpieczonych częściowo. Elementy oklejone folią mają bardziej intensywny odcień. Różnice te pogłębiają się z czasem, ponieważ zabezpieczone elementy są wolne od zarysowań i nie wpływają na nie czynniki atmosferyczne, podczas gdy lakier na pozostałych elementach karoserii ulega naturalnemu procesowi starzenia.
Materiał zewnętrzny