Site icon Polscy Kierowcy

Jak założyć własną firmę transportową? Krok po kroku

Jak założyć własną firmę transportową Krok po kroku

Nie ma co ukrywać, że założenie własnej firmy transportowej to duże wyzwanie i przedsięwzięcie, wymagające dobrego planu, wiedzy, zasobów finansowych, a także znajomości obowiązującego prawa. Chcesz dowiedzieć się, jak można to zrobić krok po kroku? Szczegóły poniżej!

1. Biznesplan na założenie własnej firmy transportowej

Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy transportowej jest opracowanie dobrego planu biznesowego. Powinny się w nim znaleźć takie informacje jak: strategia i plan marketingowy, analiza działalności konkurencji, plan finansowy, operacyjny, a także typ oferowanego transportu. A możliwości jest sporo. Firma transportowa do przewozu ładunków chłodniczych, oferująca transport międzynarodowy, przeprowadzkowy czy ciężarowy, to tylko niektóre spośród możliwości tego typu biznesu. 

2. Wybór formy prawnej firmy transportowej

W kolejnym etapie powstawania firmy transportowej należy zdecydować się, jaka forma prawna będzie najlepsza dla tego typu Twojego biznesu. Do wyboru masz:

W przypadku wątpliwości co do najlepszego rozwiązania warto skonsultować ten temat z doradcą podatkowym lub prawnikiem

3. Rejestracja firmy transportowej

Po wyborze odpowiedniej formy prawnej dla Twojej firmy transportowej następnym krokiem jest zarejestrowanie jej w urzędzie. Jeśli działalność ta ma być prowadzona samodzielnie, wówczas może ona funkcjonować na podstawie wpisu do CEiDG. Wniosek ten można złożyć online bądź osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli jednak prowadzona ma być wraz ze wspólnikami, należy rozważyć, którąś z opcji opisywanych wcześniej. W takiej sytuacji rejestracja firmy transportowej dokonana musi zostać w Krajowym Rejestrze Sądowym.

4. Uzyskanie odpowiednich pozwoleń dla firmy transportowej

Warto również pamiętać, że założenie własnej firmy transportowej wiąże się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń oraz licencji, dzięki którym będzie można legalnie prowadzić działalność. W szczególności mowa o licencji transportowej oraz certyfikacie kompetencji zawodowych.

5. Ubezpieczenie firmy transportowej

Założenie własnej firmy transportowej to również konieczność wykupienia ubezpieczenia, obejmującego zarówno samą działalność, jak i flotę samochodową, która będzie brała udział w transporcie.

6. Reklama firmy transportowej

Chcąc prowadzić firmę transportową, warto pomyśleć także nad reklamą i działaniami marketingowymi, które pozwolą na dotarcie do potencjalnych klientów. Może to być stworzenie strony internetowej, reklama w mediach społecznościowych bądź tradycyjne formy reklamy.

Jak widać, założenie firmy transportowej wymaga podjęcia wielu kroków. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże w podjęciu decyzji o prowadzeniu własnego biznesu i skutecznie przeprowadzi przez wszelkie niezbędne kroki ku temu.

Materiał sponsorowany

Exit mobile version