Wymiana oleju w samochodzie to jedno z tych zadań, o których powinien pamiętać każdy z nas. Dlaczego jest to takie ważne? Na czym to polega? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście poniżej.
Wymiana oleju w samochodzie – dlaczego jest tak ważna?
Olej to jeden z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika, dzięki czemu układ smarowania pracuje we właściwy sposób. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim olej sprawia, że elementy silnika pracują z poślizgiem, co istotnie podnosi tarcie i opory wewnętrzne silnika.
Jakby tego było mało, to również olej chłodzi pracujące elementy silnika, a także wypłukuje nieczystości do jego filtra, który je zatrzymuje. Dlatego wymieniając olej, sprawiamy, że silnik może działać bez zarzutu, podobnie zresztą jak cały układ smarowania.
Jak często wymieniać olej w aucie?
Ogólnie przyjęło się, że w kwestii wymiany oleju w samochodzie powinno się postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Takie zalecenia zwykle znajdują się w podręczniku kierowcy i odnoszą się do maksymalnych przebiegów, więc jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy będzie konieczna wymiana oleju, to warto do niej zajrzeć.
I tak przy ekstremalnym używaniu silnika, czyli przy jeździe w trudnym terenie, jeździe na torze, czy przy startach w imprezach sportowych, powinno się wymieniać olej co 5000 km. Przy jeździe w mieście, częstym uruchamianiu i jeździe na krótkich dystansach zaleca się tę czynność co 8000 – 10000 km.
Używając silników normalnie, zaleca się wymianę oleju co 10000 – 15000 km, a przy jeździe na długich trasach i długotrwałej pracy silnika bez wyłączania co 20000 km. Dzięki temu, że zastosujemy się do tych zaleceń, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie właściwości smarne oraz antykorozyjne.
Spotkać się również można z opinią, że wymiana oleju powinna odbywać się raz w roku i to bez względu na przebieg, ponieważ olej podlega nie tylko degradacji w wyniku użytkowania, ale także w wyniku upływu czasu. Dlatego warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy nie poruszamy się samochodem zbyt często i osiągnięcie wyznaczonych przebiegów może potrwać więcej niż rok.
Wymiana oleju w samochodzie – na czym to polega?
A co z samą wymianą oleju w samochodzie? Na czym to polega? Całe zadanie polega na usunięciu starego i zużytego oleju z miski olejowej, a następnie uzupełnieniu braków nowym jakościowym produktem.
Przy odrobinie zdolności i posiadaniu odpowiednich narzędzi, możemy to zrobić we własnym zakresie. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i wymiana oleju w samochodzie jest dla nas nowym pojęciem, to warto pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostają fachowcy, którzy chętnie tym się zajmą.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Premio Bojszczak & Bounaas.