Auto detailing to proces składający z licznych zabiegów takich jak szczegółowe czyszczenie, woskowanie i polerowanie. Ich celem jest nie tylko polepszenie wizualnej estetyki samochodu, ale także jego konserwacja. Jak dbać o lakier samochodu? Małe ABC kosmetyki pojazdowej w artykule.
Kosmetyka samochodowa – co się na nią składa?
Kosmetyka samochodowa to szereg zabiegów mających na celu renowację i konserwację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu. Do najważniejszych z nich należy:
- mycie wstępne karoserii i felg,
- czyszczenie precyzyjne,
- usuwanie zabrudzeń i osadów z lakieru (dekontaminacja),
- polerowanie,
- osuszanie,
- odtłuszczanie,
- woskowanie.
Dla usunięcia opornych zabrudzeń, takich jak pył i lotna rdza, przyda się produkt o pH bezpiecznym dla poszczególnych elementów i układów pojazdu. Interesującym rodzajem produktów stosowanych w kosmetyce samochodowej są preparaty tworzące hydrofobową powłokę także na szklanych elementach karoserii, którą można porównać do efektu niewidzialnej wycieraczki. Do prac auto detailingowych należy przystąpić z odpowiednimi akcesoriami, niezbędne będą ściereczki lub rękawice z mikrofibry, pozbawione jakichkolwiek metek i nadruków, mogących uszkodzić polerowaną powierzchnię.
Pasty polerskie – jak dobrać odpowiednią?
Kluczowym etapem pracy autodetailingowych jest pielęgnacja lakieru. Ważną jego część stanowi polerowanie. Pasty polerskie to inaczej pasty ścierne, których głównym składnikiem jest sproszkowane ziarno polerskie, pozwalające na usuwanie zarysowań. Mleczka i pasty polerskie zawierają ziarna o różnej gradacji, dzięki czemu wyróżnić można:
- pasty agresywne (cutting) mają najgrubsze ziarno, użyteczne przy najgłębszych defektach lakieru,
- pasty polerskie uniwersalne (polish) służą do usuwania rys o umiarkowanej głębokości,
- pasty wykończeniowe (finish) to preparaty lekkościerne o najmniejszej gradacji ziarna, które służą do usuwania delikatnych wad lakieru, nadając mu głębię koloru i wysoki połysk.
Poszczególne rodzaje mleczek i past polerskich służą do nakładania ręcznego i/lub mechanicznego. Dla uniknięcia uszkodzeń lakieru podczas stosowania danego preparatu oraz maksymalizacji efektów zabiegu, należy szczegółowo czytać zalecenia producenta.
Polerka akumulatorowa – kiedy może się przydać?
Zaawansowany miłośnik kosmetyki pojazdowej nie poprzestanie na polerowaniu ręcznym. W celu osiągania bardziej spektakularnych efektów, z czasem konieczny okaże się zakup maszyny polerskiej. Idealnym rozwiązaniem na początek przygody z tego typu urządzeniami będzie polerka akumulatorowa. Takie maszyny cechują się ergonomiczną budową oraz niewielkimi rozmiarami, które umożliwiają pracę w miejscach niedostępnych dla standardowej polerki. Zastosowanie baterii litowo-jonowych zapewnia urządzeniu długą żywotność oraz wydajną pracę na jednym ładowaniu. Uniwersalność zastosowań oraz niespotykany komfort użytkowania sprawia, że polerka akumulatorowa z powodzeniem wykorzystywana jest zarówno w amatorskich, jak i profesjonalnych warsztatach lakierniczych, blacharskich oraz salonach auto detailingowych.
Woski do samochodu – jakie są ich rodzaje?
Perfekcyjny wygląd i bezpieczeństwo karoserii zapewniają specjalistyczne woski do samochodu. Na rynku dostępne są liczne tego typu preparaty, które można podzielić na:
- twarde – najbardziej trwałe i zapewniające największy połysk. Ich aplikacja wymaga nieco więcej wprawy i czasu. Woski naturalne to przede wszystkim wosk carnauba, występujący często z domieszką wosków pszczelich i olejku bananowego lub Jojoba.
- płynne – woski do samochodu w mleczku lub kremie są łatwiejsze w aplikacji i nie wymagają polerowania mechanicznego. Produkty hybrydowe stanowią połączenie wosków naturalnych i polimerów, co zapewnia świetną ochronę i głębię kolorów. Szybkie i łatwe odświeżenie lakieru można przeprowadzić przy pomocy preparatu wyposażonego w wygodny atomizer.
Mimo różnych cech i sposobów aplikacji wosków do samochodu, każdy tego rodzaju produkt zawiera właściwości hydrofobowe, konserwujące i pielęgnujące.
Kosmetyka samochodowa, czyli przyjemne z pożytecznym
Zastosowanie odpowiednich narzędzi i preparatów w kosmetyce samochodowej to sposób na przywrócenie czterem kółkom nowego życia. Dzięki różnorodnym zabiegom auto detailingowym, lakier zostanie pozbawiony toksycznych i uporczywych zabrudzeń oraz zyska powłokę chroniącą przed wilgocią i korozją. Profesjonalne kosmetyki, nadadzą karoserii blask i głębię koloru. Ponadto odświeżą wygląd tapicerki, szyb, felg i innych elementów, sprawiając, że użytkowanie samochodu stanie się czystą przyjemnością.