Site icon Polscy Kierowcy

Czas pracy kierowcy. Co należy do niego wliczyć?

czas pracy 1

W dzisiejszym świecie bezpieczeństwo pracownika jest ogromnie ważne. Jednym z aspektów bezpieczeństwa jest czas pracy. Dotyczy to między innymi kierowców, których obowiązkiem jest pomiar czasu pracy. Te wyliczenia są konieczne nie tylko w przypadku kierowców samochodów ciężarowych, ale również tych pracujących na stanowiskach kierowcy autobusu. Dlaczego jest to takie ważne i co właściwie zaliczamy do czasu pracy kierowców?

Jak policzyć czas pracy kierowcy?

Wbrew pozorom do czasu pracy kierowcy zaliczany jest nie tylko czas rzeczywiście spędzony za kierownicą. To również – w przypadku kierowców zajmujących się transportem – czas poświęcony na załadunek oraz rozładunek towarów, a także sama obsługa pojazdu związana z czynnościami innymi niż jego prowadzenie.

Jeżeli kierowca pozostaje na stanowisku pracy w stanie gotowości, również jest to wliczane do tygodniowego czasu pracy. Mowa o sytuacjach, gdy oczekuje on na załadunek lub rozładunek bez otrzymania informacji o tym, ile miałaby trwać taka procedura. Innym przypadkiem, który wlicza się do czasu pracy kierowcy, jest czas załadunku i rozładunku wykonywanych przez osoby trzecie, gdy ich praca wymaga nadzoru. Niekiedy kierowca musi dopełnić różnych formalności związanych z przewozem lub zabezpieczyć towar – te okoliczności też włączane są do jego czasu pracy.

Pomiar czasu pracy kierowcy a bezpieczeństwo

Przestrzeganie czasu pracy w przypadku kierowcy jest ważne z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest jego własne bezpieczeństwo. Chociaż musi dostarczyć towary w określonym czasie, nie może zapominać o swoich prywatnych potrzebach fizjologicznych, takich jak sen czy spożywanie posiłków. Kierowca nie może być senny ani głodny – te dwa niedostatki przekładają się na drugi powód konieczności dbania o przepisowy czas pracy. Drugim kluczowym powodem, dla którego kierowca powinien przestrzegać godzin roboczych, jest bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Na drodze nigdy nie jesteśmy sami – a im więcej czasu za kierownicą bez odpoczynku, tym wyższe ryzyko spowodowania wypadku.

Ewidencja czasu pracy kierowcy z Inelo

Ewidencja czasu pracy kierowców spędza sen z powiek nie tylko bezpośrednio zaangażowanym, ale również ich przełożonym, którzy zobowiązani są do weryfikowania faktycznie przepracowanych godzin i tych poświęconych na odpoczynek. Tylko wypoczęty kierowca może bezpiecznie dostarczyć przewożone towary. Dlatego też coraz częściej właściciele firm transportowych stawiają na nowoczesne technologie, które pozwalają w bardziej efektywny sposób monitorować przepracowane przez kierowców godziny.

Jeżeli poszukujesz optymalnego rozwiązania, które pozwoli sprawować bieżący nadzór nad czasem pracy kierowców pracujących w Twojej firmie, sprawdź nowoczesne rozwiązania od Inelo. Zapoznaj się z poniższym artykułem, by dowiedzieć się więcej: https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/.

Exit mobile version