Site icon Polscy Kierowcy

Jak zostać kierowcą zawodowym – kursy, ceny, wymagania

Jak zostac kierowca zawodowym kursy ceny wymagania

Silne powiązania transportu drogowego z gospodarką sprawiają, że branża ta cieszy się dużą stabilnością i jest atrakcyjnym miejscem dla osób poszukujących pewnego zatrudnienia. Szczególnie duże zapotrzebowanie zgłaszane jest na stanowisko kierowcy zawodowego z prawem jazdy kat. C i C+E. Według raportu przygotowanego przez firmę PWC (PWC, Transport przyszłości – perspektywy rozwoju transportu drogowego w Polsce 2020-2030) szacowany niedobór kierowców na rynku wyniesie około 200 tys. Można zatem śmiało przypuszczać, że rywalizacja o pracownika będzie prowadziła do podniesienia atrakcyjności zawodu kierowcy. Jakie zatem wymagania należy spełnić, żeby zostać kierowcą zawodowym?

Wymagania dla kandydatów na kierowców zawodowych

Nie każdy może zostać kierowcą zawodowym. Wymagania dla kandydatów na kierowców reguluje art. 39a Ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jego zapisami na stanowisku kierowcy można zatrudnić osobę, która:

a) 18 lat – dla kategorii prawa jady:

– C lub C+E, jeżeli uzyskał ona kwalifikację wstępną (pełny kurs zawodowy trwający 280h),

– C1 lub C1+E, jeżeli uzyskał ona kwalifikację wstępną przyśpieszoną (kurs skrócony do 140h),

b) 21 lat – dla prawa jazdy kategorii:

– C lub C+E, jeżeli uzyskał ona kwalifikację wstępną przyspieszoną,

– D lub D+E, jeżeli uzyskał ona kwalifikację wstępną (kategoria D/D+E dotyczy autobusów i wymaga ukończenia szkolenia na przewóz osób w wymiarze 140h),

– D lub D+E, jeżeli przewóz jest realizowany na liniach regularnych, z trasami nie przekraczającymi 50km, a kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną,

– D1 lub D1+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną,

c) 23 lata – dla prawa jazdy kategorii D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną;

1) Kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną (Dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. C po 10.09.2009r. lub D po 10.09.2008r.) lub

2) Szkolenie okresowe (kurs 35h dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. C przed 10.09.2009r. lub D przed 10.09.2008r.).”

Uprawnienia kierowcy zawodowego

Podstawowym uprawnieniem kierowcy jest prawo jazdy C+E. Kategoria C uprawnia do prowadzenia ciężarówki powyżej 3,5t, a C+E pozwala dołączyć do niej przyczepę. Posiadanie obu kategorii uprawnia do prowadzenia zestawu składającego się z ciągnika siodłowego i naczepy, czyli potocznie TIRa. Jeżeli jednak chcemy robić to zawodowo to jesteśmy zobowiązani do ukończenia szkolenia zawodowego, po którym zostanie wydane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. To na podstawie tego dokumentu (oraz orzeczeń lekarskich) można otrzymać wpis w prawo jazdy uprawniający do przewozu rzeczy lub osób tzw. KOD 95.

Prawo jazdy z kodem 95 jest podstawowym atrybutem kierowcy zawodowego, jednak bywają takie specjalizacje, które wymagają dodatkowych szkoleń. Przykładem jest przewóz materiałów niebezpiecznych, do których trzeba mieć aktualne zaświadczenie ADR.

Uprawnienia można zrobić w ośrodkach szkolenia kierowców takich jak ABC Szkolenia.

Ile kosztują uprawnienia kierowcy zawodowego?

Ceny kompletu uprawnień są różne, w zależności od regionu Polski. O dziwo województwo Mazowieckie nie jest liderem w tej kategorii. Na najwyższe koszty muszą przygotować się mieszkańcy Polski południowej i południowo zachodniej.

Koszty uprawnień:


Materiał zewnętrzny

Exit mobile version