Polacy bardzo chętnie sprowadzają auta zza granicy. Dlatego warto zapoznać się z ważnymi informacjami dotyczącymi akcyzy za samochód. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Wielu kierowców decyduje się na zakup samochodu poza granicami Polski. Warto jednak pamiętać o tym, że sprowadzając auto zza granicy, trzeba zapłacić podatek akcyzowy. Ile wynosi akcyza za samochód? Kto musi ją zapłacić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest podatek akcyzowy?
Sprowadzenie auta zza granicy wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego – https://autoumowa.pl/akcyza-za-samochod/. Akcyza to podatek, który musi zapłacić każdy właściciel samochodu sprowadzanego zza granicy do Polski. Jest to podatek pośredni, czyli taki, który jest nakładany na wybrane towary w celu obniżenia ich konsumpcji lub w związku z wysoką akumulacją zysku (niskie koszty produkcji i wysokie spożycie). Wysokość akcyzy na samochody sprowadzane zza granicy określa ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu zza granicy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatku akcyzowego? W takim razie strona https://autoumowa.pl/ jest właśnie dla Ciebie.
Kto musi zapłacić akcyzę za auto zza granicy?
Planujesz kupić samochód sprowadzony zza granicy i zastanawiasz się, czy obowiązuje Cię podatek akcyzowy? Warto wiedzieć, że akcyzą są objęty jest każdy sprowadzony samochód osobowy, który na terenie naszego kraju zostanie zarejestrowany po raz pierwszy. Podatek akcyzowy dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Zostało to sprecyzowane w art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, w którym możemy przeczytać, że przedmiotem akcyzy jest:
- Import samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium naszego kraju;
- Nabycie wewnątrzwspólnotowe auta osobowego, które nie zostało wcześniej zarejestrowane na terenie Polski zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- Pierwsza sprzedaż na terenie kraju niezarejestrowanego auta osobowego, które zostało wyprodukowane na terytorium Polski zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Ile kosztuje akcyza za samochód?
Będąc w temacie akcyzy za samochód, warto wyjaśnić, jak przedstawia się kwestia wysokości podatku akcyzowego. Należy pamiętać, że kwota podatku nie jest stała dla wszystkich samochodów. Wysokość akcyzy oblicza się, biorąc pod uwagę dwa czynniki:
- Wartość samochodu;
- Pojemność silnika.
Posiadając te dwie informacje, jesteśmy w stanie samodzielnie obliczyć wysokość podatku. Jak to zrobić? Informacje na ten temat można znaleźć w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym, który określa dwie stawki podatku akcyzowego:
- 3,1% wartości pojazdu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3.
- 18,6% wartości pojazdu – gdy pojemność silnika wynosi powyżej 2000 cm3.
Jak zapłacić akcyzę?
Zapłata podatku akcyzowego wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Akcyzę można opłacić osobiście w Urzędzie Skarbowym lub dokonać zapłaty podatku przez internet. Jak to zrobić? Cały proces zamyka się w trzech krokach:
- Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – powinny się w niej znaleźć dane właściciela oraz sprowadzonego samochodu (takie jak rok produkcji, marka, model, pojemność silnika, numer nadwozia). Jeśli auto ma kilku właścicieli, każdy z nich musi złożyć osobny wniosek. W deklaracji należy także podać samodzielnie obliczoną wysokość akcyzy.
- Zapłata akcyzy – podatek trzeba zapłacić na rachunek Urzędu Skarbowego od razu po złożeniu deklaracji.
- Potwierdzenie zapłaty akcyzy – należy je pobrać, ponieważ będzie ono potrzebne podczas rejestracji samochodu.