Polscy Kierowcy

Jak wygląda praca i usługi dźwigiem?

Jak wygląda praca i usługi wykonywane dźwigami samojezdnymi?

Mobilne żurawie samojezdne popularnie nazywane dźwigami samochodowymi to maszyny budowlane, którymi świadczone są specjalistyczne usługi dla niejednej branży. Sprawdzają się w pracach na budowach, w przemyśle, a także wykonują szereg licznych prac, których jest tak wiele, że trudno je sklasyfikować. Jak wyglądają usługi dźwigowe i praca żurawiami? Jakie uprawnienia powinien posiadać operator dźwigu? Czy praca na żurawiu jest bezpieczna?

Specjalistyczny sprzęt i fachowcy od obsługi dźwigów

Praca operatora żurawi samojezdnych to odpowiedzialne i wymagające zajęcie. Usługi dźwigowe czy wynajem dźwigów w większości wypadków wiążą się także z obsługą operatorską. Przed personelem firm, które mają w swojej ofercie dźwigi samojezdne stoi wiele wyzwań. Osoby, które zajmują się obsługą dźwigów to wykwalifikowani pracownicy posiadający odpowiednie uprawnienia UDT (II Ż). Konieczne jest także Prawo Jazdy kat. C – wszak na miejsce pracy trzeba przetransportować żuraw. W przypadku mobilnych dźwigów samojezdnych zazwyczaj odbywa się to „na własnych kołach” gdy w grę wchodzą niewielkie odległości. 

Dźwigi w Gliwicach - wyznaczone stanowisko pracy
Dźwigi w Gliwicach – wyznaczone stanowisko pracy

Profesjonalne firmy dźwigowe zatrudniają operatorów z wieloletnim doświadczeniem, których atutem powinna być doskonała znajomość obsługiwanego żurawia. To dzięki temu możliwe są do wykonania skomplikowane i trudne zlecenia. Oczywiście niesamowicie istotne są parametry techniczne danego sprzętu, ale liczy się również praktyczna wiedza dotycząca możliwości danego typu dźwigu i znajomość jego ograniczeń. 

Każdy żuraw posiada ogranicznik udźwigu – urządzenie, które wskazuje operatorowi maksymalną wagę ładunku możliwą do podniesienia na danym wysięgu. Można dzięki temu określić bezpieczny zasięg pracy dźwigu – czyli odległość poziomą od osi żurawia, na której możliwy jest transport materiałów od danej masie. Po przekroczeniu bezpiecznych wartości (80-90%) udźwigu urządzenie to „odcina” możliwość wykonywania operacji zmniejszających dopuszczalny udźwig i stateczność żurawia (a więc w dźwigach samojezdnych – wydłużania i opuszczania wysięgnika), pozostawiając do dyspozycji tylko „ruchy bezpieczne” wraz z pracą wciągarki linowej. 

Ogranicznik pozwala na bezpieczną pracę dźwigiem

Nowoczesny sprzęt dźwigowy wyposażony jest w zaawansowane modele ograniczników czy wręcz planerów pracy jak np. LICCON firmy Liebherr, dzięki którym możliwa jest doskonała kontrola aktualnych parametrów żurawia wraz z wagą podnoszonego ciężaru, długością odwinięcia liny czy informacjami z elektronicznych poziomic sferycznych sprzężonymi w ten system. 

Jednak nic nie jest tak ważne jak zdrowy rozsądek i rozwaga w operowaniu żurawiem – dlatego dobrzy operatorzy są tak cenieni w branży usług dźwigowych. To praca, która oprócz kontrolowania danych z komputera wymaga również uważnego obserwowania i panowania nad tym co dzieje się z maszyną na placu budowy. 

Usługi dźwigowe i wynajem dźwigów na najwyższym poziomie

Dźwigami wykonuje się wiele przeróżnych prac. Niektóre z nich to typowe zadania, w które wręcz może wkradać się rutyna i powtarzalność. Żurawiami często rozładowuje się materiały budowalne czy określone i powtarzalne ładunki. Ale nie brakuje także prac nieschematycznych i takich, które mogą stanowić prawdziwe wyzwania. Usługi dźwigowe mogą dotyczyć nietypowych gabarytów, sporej masy ładunków, czy nie równo rozłożonego punktu ciężkości dla podnoszonych ciężarów. Można wtedy przeprowadzać prace dźwigowe w tandemie dwóch pracujących ze sobą żurawi, co niesie za sobą dodatkowe ryzyko i wymaga doskonałej koordynacji dźwigów między sobą.

Nierzadko pracuje się również ze specjalistycznym osprzętem dźwigowym w postaci skracalnych zawiesi łańcuchowych, trawersów modułowych. Wykorzystuje się także zróżnicowane wyposażenie samego żurawia. Dopina się dodatkowe przeciwwagi, uzbraja wysięgnik w przedłużenie kratowe lub zmienia sposób olinowania zblocza hakowego. 

Przy wszystkich tych pracach operatorzy muszą pamiętać o ograniczeniach jakie niosą ze sobą różne konfiguracje. Ciężar przeciwwag, ilość olinowanych pasm oraz długość wysięgnika pozostaje do uzupełnienia w programie pracy ogranicznika, jednak nie wszystkie parametry kontroluje komputer. Należy znać DOR – czyli Dopuszczalne Obciążenie Robocze dla danego typu zawiesi przy różnych figurach oraz wiedzieć o czynnikach zmniejszających DOR jak i dopuszczalny maksymalny udźwig samego żurawia. Istotnymi parametrami mogą być temperatura pracy, prędkość wiatru, możliwe zagrożenia chemiczne i elektryczne. 

Wynajem dźwigu na budowie w Zabrzu

Dobry operator dźwigu zna prawa fizyki i ma doskonałą wyobraźnie przestrzenną. W sytuacjach problemowych potrafi przewidzieć możliwe zagrożenia i potrafi na nie zareagować. Dostosowuje także współczynniki bezpieczeństwa jakie mają określone mechanizmy czy używane zawiesia z możliwościami nastąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas określonego zadania dla pracy żurawia. 

[banner]

Opracowanie artykułu: firma Usługi Dźwigowe Marian Polak – profesjonaliści świadczący usługi dźwigami i wynajem dźwigów na Śląsku w miastach takich jak Gliwice, PyskowiceRuda Śląska, Knurów, i Zabrze. Zamów usługi dźwigowe, które w bezpieczny i fachowy sposób zrealizują pracę na Twojej budowie! 


Materiał zewnętrzny

Exit mobile version