Site icon Polscy Kierowcy

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu „na pasach” w 2021 roku

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu na pasach

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa „na pasach”. W życie wejdzie także kolejny zakaz, tym razem dotyczący osób zbliżających się do popularnej zebry. Zabronione będzie korzystanie z telefonu komórkowego podczas przekraczania jezdni na przejściu dla pieszych. Choć dokładna data ogłoszenia nowych zasad w Dzienniku Ustaw nie jest jeszcze znana, to można spodziewać się, iż stanie się to w nieodległej przyszłości. Na czym dokładnie będą polegać najnowsze nowelizacje przepisów kodeksu ruchu drogowego i jak przygotować się do nadchodzących zmian?

Koniec z bezkarnym sms-owaniem na przejściu dla pieszych. Zakaz obejmie wszystkie osoby przechodzące przez „pasy”

Przepis dotyczący bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych przechodzących przez „zebrę” nie jest jedynym, przygotowywanym przez obecny obóz rządzący. Nowy pakiet zasad będzie zawierać także zapisy dotyczące nowych zakazów, przeznaczonych dla najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Olbrzymia liczba wypadków, spowodowanych niefrasobliwością pieszych, skłoniła do ustanowienia kolejnego pomysłu zmian w kodeksie drogowym. Mowa o absolutnym zakazie korzystania z urządzeń telefonicznych, smartfonów, tabletów i innych podobnych sprzętów w momencie przekraczania jedni. Zakaz będzie najpewniej dotyczył zabronienia korzystania z telefonów nie tylko „na pasach”, ale i podczas przekraczania jezdni w innym, dozwolonym miejscu. Ma to sprawić, że piesi, szczególnie dzieci i młodzież, będą uważniej korzystali z możliwości przekroczenia jezdni.

Do tej pory codziennością były groźne wypadki, spowodowane coraz większą informatyzacją społeczeństwa. Najmłodsi, korzystając z urządzeń mobilnych, lekceważyli kwestie bezpieczeństwa drogowego. To zaś wydaje się być wartością niezwykle ważną: stąd też pakiet zmian ukierunkowany na wprowadzenie nowych zasad przechodzenia przez „zebrę”. Zakaz będzie dotyczyć także przekraczania torowiska tramwajowego. Często także zdarzało się, iż osoby korzystające ze smartfonów z tramwaju, wychodząc z nim w dłoni przekraczały torowisko tuż przed ruszającym pojazdem szynowym.

Nowelizacja kodeksu drogowego ma znacznie zniwelować ryzyko niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. Ministerstwo Infrastruktury czyni starania, aby nowe przepisy wchodzące w życie w 2021 dotarły do jak największej liczby osób. Infografiki informujące o zmianach umieszczane są na stronach rządowych, profilach ministerialnych na Facebooku i w innych miejscach w sieci. Podsumowując:

Czy pieszy wchodzący „na pasy” będzie miał bezwzględne pierwszeństwo?

Dotychczasowe zasady ruchu drogowego nakładają na kierowców samochodów kilka istotnych obowiązków, które muszą zostać wypełnione w momencie zbliżania się pojazdu do przejścia dla pieszych. Kierujący pojazdem musi, zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się już na zebrze. Modyfikacje tego przepisu będą dotyczyły dołączenia jeszcze dwóch obowiązków kierowcy. Mowa o konieczności każdorazowego dostosowania i zredukowania prędkości w momencie zbliżania się do „zebry”.

Zobacz jakie zmiany wejdą w życie w taryfikatorze punków karnych i mandatów w 2021

Motywacją do wprowadzenia tej zasady są względy bezpieczeństwa. Pieszy zyska także dodatkowe uprawnienie: zbliżając się do przejścia dla pieszych automatycznie zyska pierwszeństwo w momencie wchodzenia. Nie doprecyzowano jeszcze, czy moment wchodzenia to ten, w którym pieszy postawi nogę na jezdni, czy chwila, w której jeszcze stoi na poboczu. Niewątpliwie jednak nowelizacja przepisów dotycząca rozszerzenia pierwszeństwa pieszych przełoży się na konieczność zachowania wzmożonej uwagi przez kierujących pojazdami. Kierowca będzie zobowiązany znacznie wcześniej obserwować przejście dla pieszych oraz najbliższe jego otoczenie, włączając w to inne elementy drogi. Jednym z wyjątków przewidzianych w nowelizacji kodeksu drogowego jest wyłączenie z tego obowiązku kierujących tramwajami. Jest to związane przede wszystkim z kwestiami technicznymi: pojazdy szynowe mają znacznie wydłużoną drogę hamowania, przez co motorniczy nie będzie w stanie bezpiecznie wyhamować tramwaju za każdym razem, gdy pieszy zbliży się do przejścia. Nie oznacza to jednak, że piesi staną się „świętymi krowami”. Nowe zasady nie zwalniają pieszych z konieczności obserwowania przestrzeni i dostosowywania swoich decyzji do panujących warunków. Podsumowując:

  • Najnowsze zasady będą nakładać na kierujących pojazdami powinność dokładniejszego obserwowania przejścia dla pieszych i otoczenia;
  • Kierowca będzie zobowiązany do każdorazowego dostosowania prędkości pojazdu, podczas zbliżania się do „zebry”;
  • Pieszy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, nabędzie pierwszeństwo nad pojazdami;
  • Pieszy, który zbliża się do „pasów”, będzie musiał zachować szczególną ostrożność i dostosować swoje ruchy do warunków drogowych;
  • Osoby łamiące nowe przepisy będą najprawdopodobniej musiały się liczyć z wyższymi mandatami, niż w podobnych sytuacjach dotychczas.
Exit mobile version