Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele lat obowiązywała maksymalna kwota rzędu 500 zł. Została ona ustalona w 1997 roku! Nowy rok przynosi zmiany dla kierowców, w tym również wzrost wysokości kar, zwłaszcza za naruszenie przepisów w terenie zabudowanym. Poznaj taryfikator mandatów 2021.

Wysokość mandatów w Polsce 2021 na tle stawek europejskich

Nieustannie poprawiający się stan krajowych dróg i możliwości nowoczesnych samochodów kuszą, aby dodać gazu i mknąć po ulicach bez baczenia na przepisy. Dotychczas nie było wystarczająco solidnego hamulca w postaci mandatu, bo ten najwyższy wynosił 500 zł. Takiej wysokości karą zagrożone było wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości o 51 km/h i więcej. Tymczasem sankcje europejskie od lat są znacznie bardziej dotkliwe. W sąsiadującej z Polską Słowacji za przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi mandat od 250 do 800 euro (przeliczeniu ok. 1000 – 3400 zł). W Czechach za ten czyn przewidziano karę w wysokości 10 000 koron czeskich (to ok. 1670 zł). Chorwacki taryfikator mandatów przewiduje mandat za prędkość w wysokości 11 tys. zł! Oczywiście nie jest sprawiedliwe porównywanie polskich mandatów do tych obowiązujących w bogatych krajach. Jednak nawet w krajach o podobnych zarobkach obowiązują znacznie ostrzejsze kary za łamanie przepisów na drogach. Taryfikator mandatów w Polsce nie bez powodu więc uchodził za zbyt łagodny.

Wysokość mandatów w Polsce 2021 na tle stawek europejskich.
Wysokość mandatów w Polsce 2021 na tle stawek europejskich.

Plany zaostrzenia kar dla kierowców w 2021

W debacie publicznej temat wysokości mandatów powracał od lat jak bumerang. Wiele mówiono o konieczności zaostrzenia kar, aby skuteczniej zniechęcić piratów drogowych do nierozważnych manewrów. Ostrzeżenia i pogłoski w końcu owocują konkretnymi rozwiązaniami. W Ministerstwie Infrastruktury od początku ubiegłego roku trwają prace nad nowym taryfikatorem. Początkowo zakładano podniesienie kwoty maksymalnego mandatu z obecnych 500 zł do 1500 zł.

Zmieniony taryfikator punktów karnych i mandatów 2021
Zmieniony taryfikator punktów karnych i mandatów 2021

Premier Mateusz Morawiecki optował jednak za znacznie surowszymi wytycznymi dotyczącymi zmian w taryfikatorze i wprowadzeniem mandatu w wysokości nawet 5000 zł. Chodzi o szczególnie niebezpieczne łamanie przepisów i wykroczeń popełnianych w terenie zabudowanym. Tak wysoka stawka miałaby obowiązywać przy jeździe z prędkością przekraczającą 50 km/h oraz za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Wyższe mandaty mieliby płacić drogowi recydywiści. Plany obejmują również zmianę w punktach karnych. Kierowca otrzymałby większy limit, ale jego ważność zostałaby wydłużona o rok. Planowana jest też likwidacja kursów pozwalających na pomniejszenie punktów. Nadrzędnym celem zmian w prawie o ruchu drogowym, które zapoczątkowano nowelizacją w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku, jest poprawa bezpieczeństwa na drogach wszystkich uczestników ruchu z naciskiem na pieszych i wzmocnienie ich ochrony. Jak dotąd w zmianach nie uwzględniono najbardziej kontrowersyjnych pomysłów, takich jak możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym i zmian w pierwszeństwie dla pieszych na przejściu.

Zmieniony taryfikator mandatów 2021

Należy spodziewać się podwyższenia kwot mandatów. Jest to niemal pewne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wydatki budżetu związane z pandemią. W Sejmie w dalszym ciągu trwa procedowanie zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym i w projekcie mamy do czynienia z 14-dniowym vacatio legis, co oznacza plan wprowadzenia nowych przepisów jak najszybciej w życie. Pomysły niewprowadzone w poprzedniej nowelizacji miały doczekać się uwzględniania. Chodzi przede wszystkim o:

 • ujednolicenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy,
 • pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed wejściem na pasy,
 • utratę prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym.

Ostatecznie tylko dwa pierwsze z wymienionych pomysłów zostały uwzględnione w nowym projekcie. Wysokość mandatów w 2021 roku na razie pozostaje bez mian i za przekroczenie prędkości taryfikator przewiduje:

 • 50 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości do 10 km/h,
 • od 50 do 100 zł w przypadku przekroczenia o 11 – 20 km/h, 
 • od 100 do 200 zł w przypadku przekroczenia o 21 – 30 km/h,
 • od 200 do 300 zł w przypadku przekroczenia o 31 – 40 km/h,
 • od 300 do 400 zł w przypadku przekroczenia o 41 – 50 km/h,
 • od 400 do 500 zł w przypadku przekroczenia od 51 km/h.

Termin wprowadzenia wysokich kwot mandatów nie jest jeszcze dokładnie znany. Nowe regulacje w tej kwestii byłyby pierwszymi od ponad 20 lat. Jeśli wejdą w życie, wykroczenia drogowe będą karane rygorystyczniej niż drobne przestępstwa. 

Droższe mandaty w 2021 za brak ciągłości OC

Pewne jest, że w związku z podniesieniem płacy minimalnej wzrasta wysokość mandatów za brak ważnego ubezpieczenia OC. Posiadacze samochodu osobowego mogą zapłacić:

 • 1120 zł w przypadku spóźnienia do 3 dni;
 • 2800 zł za spóźnienie dłuższe niż 3 dni, ale krótsze niż 14 dni;
 • 5600 zł za spóźnienie dłuższe niż 14 dni. 
Droższe mandaty w 2021 za brak ciągłości OC
Droższe mandaty w 2021 za brak ciągłości OC

W 2020 roku maksymalny mandat, jaki można było otrzymać za przerwę w ciągłości polisy, wynosił 5200 zł. Podane stawki zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 roku. W przypadku kierowców ciężarówek jest to aktualnie maksymalnie 8400 zł, natomiast właścicieli skuterów i motocykli 930 zł. 

Nowe mandaty w 2021 roku

Mandat karny w wysokości 100 zł może zapłacić kierowca taksówki, busa i inna osoba świadcząca usługi przewozu osób. Chodzi o przewoźnika, który nie zapewni podróżnym odpowiednich warunków higieny. Kara będzie nakładana za brak spełnienia obowiązku utrzymywania środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. 

Artykuł przygotowany we współpracy z https://anscars.com/wynajem-aut-osobowych/

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.