Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele lat obowiązywała maksymalna kwota rzędu 500 zł. Została ona ustalona w 1997 roku! Nowy rok przynosi zmiany dla kierowców, w tym również wzrost wysokości kar, zwłaszcza za naruszenie przepisów w terenie zabudowanym. Poznaj taryfikator mandatów 2021.

Wysokość mandatów w Polsce 2021 na tle stawek europejskich

Nieustannie poprawiający się stan krajowych dróg i możliwości nowoczesnych samochodów kuszą, aby dodać gazu i mknąć po ulicach bez baczenia na przepisy. Dotychczas nie było wystarczająco solidnego hamulca w postaci mandatu, bo ten najwyższy wynosił 500 zł. Takiej wysokości karą zagrożone było wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości o 51 km/h i więcej. Tymczasem sankcje europejskie od lat są znacznie bardziej dotkliwe. W sąsiadującej z Polską Słowacji za przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi mandat od 250 do 800 euro (przeliczeniu ok. 1000 – 3400 zł). W Czechach za ten czyn przewidziano karę w wysokości 10 000 koron czeskich (to ok. 1670 zł). Chorwacki taryfikator mandatów przewiduje mandat za prędkość w wysokości 11 tys. zł! Oczywiście nie jest sprawiedliwe porównywanie polskich mandatów do tych obowiązujących w bogatych krajach. Jednak nawet w krajach o podobnych zarobkach obowiązują znacznie ostrzejsze kary za łamanie przepisów na drogach. Taryfikator mandatów w Polsce nie bez powodu więc uchodził za zbyt łagodny.

Wysokość mandatów w Polsce 2021 na tle stawek europejskich.
Wysokość mandatów w Polsce 2021 na tle stawek europejskich.

Plany zaostrzenia kar dla kierowców w 2021

W debacie publicznej temat wysokości mandatów powracał od lat jak bumerang. Wiele mówiono o konieczności zaostrzenia kar, aby skuteczniej zniechęcić piratów drogowych do nierozważnych manewrów. Ostrzeżenia i pogłoski w końcu owocują konkretnymi rozwiązaniami. W Ministerstwie Infrastruktury od początku ubiegłego roku trwają prace nad nowym taryfikatorem. Początkowo zakładano podniesienie kwoty maksymalnego mandatu z obecnych 500 zł do 1500 zł.

Zmieniony taryfikator punktów karnych i mandatów 2021
Zmieniony taryfikator punktów karnych i mandatów 2021

Premier Mateusz Morawiecki optował jednak za znacznie surowszymi wytycznymi dotyczącymi zmian w taryfikatorze i wprowadzeniem mandatu w wysokości nawet 5000 zł. Chodzi o szczególnie niebezpieczne łamanie przepisów i wykroczeń popełnianych w terenie zabudowanym. Tak wysoka stawka miałaby obowiązywać przy jeździe z prędkością przekraczającą 50 km/h oraz za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Wyższe mandaty mieliby płacić drogowi recydywiści. Plany obejmują również zmianę w punktach karnych. Kierowca otrzymałby większy limit, ale jego ważność zostałaby wydłużona o rok. Planowana jest też likwidacja kursów pozwalających na pomniejszenie punktów. Nadrzędnym celem zmian w prawie o ruchu drogowym, które zapoczątkowano nowelizacją w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku, jest poprawa bezpieczeństwa na drogach wszystkich uczestników ruchu z naciskiem na pieszych i wzmocnienie ich ochrony. Jak dotąd w zmianach nie uwzględniono najbardziej kontrowersyjnych pomysłów, takich jak możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym i zmian w pierwszeństwie dla pieszych na przejściu.

Zmieniony taryfikator mandatów 2021

Należy spodziewać się podwyższenia kwot mandatów. Jest to niemal pewne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wydatki budżetu związane z pandemią. W Sejmie w dalszym ciągu trwa procedowanie zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym i w projekcie mamy do czynienia z 14-dniowym vacatio legis, co oznacza plan wprowadzenia nowych przepisów jak najszybciej w życie. Pomysły niewprowadzone w poprzedniej nowelizacji miały doczekać się uwzględniania. Chodzi przede wszystkim o:

 • ujednolicenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy,
 • pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed wejściem na pasy,
 • utratę prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym.

Ostatecznie tylko dwa pierwsze z wymienionych pomysłów zostały uwzględnione w nowym projekcie. Wysokość mandatów w 2021 roku na razie pozostaje bez mian i za przekroczenie prędkości taryfikator przewiduje:

 • 50 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości do 10 km/h,
 • od 50 do 100 zł w przypadku przekroczenia o 11 – 20 km/h, 
 • od 100 do 200 zł w przypadku przekroczenia o 21 – 30 km/h,
 • od 200 do 300 zł w przypadku przekroczenia o 31 – 40 km/h,
 • od 300 do 400 zł w przypadku przekroczenia o 41 – 50 km/h,
 • od 400 do 500 zł w przypadku przekroczenia od 51 km/h.

Termin wprowadzenia wysokich kwot mandatów nie jest jeszcze dokładnie znany. Nowe regulacje w tej kwestii byłyby pierwszymi od ponad 20 lat. Jeśli wejdą w życie, wykroczenia drogowe będą karane rygorystyczniej niż drobne przestępstwa. 

Droższe mandaty w 2021 za brak ciągłości OC

Pewne jest, że w związku z podniesieniem płacy minimalnej wzrasta wysokość mandatów za brak ważnego ubezpieczenia OC. Posiadacze samochodu osobowego mogą zapłacić:

 • 1120 zł w przypadku spóźnienia do 3 dni;
 • 2800 zł za spóźnienie dłuższe niż 3 dni, ale krótsze niż 14 dni;
 • 5600 zł za spóźnienie dłuższe niż 14 dni. 
Droższe mandaty w 2021 za brak ciągłości OC
Droższe mandaty w 2021 za brak ciągłości OC

W 2020 roku maksymalny mandat, jaki można było otrzymać za przerwę w ciągłości polisy, wynosił 5200 zł. Podane stawki zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 roku. W przypadku kierowców ciężarówek jest to aktualnie maksymalnie 8400 zł, natomiast właścicieli skuterów i motocykli 930 zł. 

Nowe mandaty w 2021 roku

Mandat karny w wysokości 100 zł może zapłacić kierowca taksówki, busa i inna osoba świadcząca usługi przewozu osób. Chodzi o przewoźnika, który nie zapewni podróżnym odpowiednich warunków higieny. Kara będzie nakładana za brak spełnienia obowiązku utrzymywania środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. 

Artykuł przygotowany we współpracy z https://anscars.com/wynajem-aut-osobowych/

5 odpowiedzi

 1. Zróbcie tak przekroczenie do 10 km/h 1000 zl. Do 20 2000 zł. Do 30 kmh 3000 zł do 40 kmh 4000zl a do 50 kmh 5000 zł. Wtedy wreszcie będzie bezpiecznie.

  1. Tak genialny pomysł plebs przekroczy o 10 i nie ma wszystkich swoich oszczędności…. a osoby wyższego przekroju pozostaną bezkarne niemal. Debilizm a nie dobry pomysł jak równo to równo kara zależna od wysokości wynagrodzenia np 10 km – 20% i będzie bezpiecznie!

 2. Wszędzie piszą, że mandaty zostały ustalone na poziomie 500 zł w 1997 r. Wszyscy to powtarzają. A ktoś może mi podać żródło przepisów, na podstawie których w 1997 r. mandaty drogowe wynosiły 500 zł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
1 kwietnia 2021
Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jednostkami napędowymi, a także należy rozważyć wszystkie za i przeciw.