Nowoczesne hybrydowe BMW 330e xDrive w służbie Policji – piraci mają się czego obawiać!

Nieoznakowane radiowozy policyjne budzą postrach wśród piratów drogowych. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie urządzeniami wspomagającymi, tzw. antymandatami. Dzięki możliwości oznaczania mijanych patroli inni użytkownicy ruchu drogowego mogą w odpowiednim momencie zdjąć nogę z gazu. W ostatnim czasie do walki z nieprzestrzegającymi dozwolonej prędkości i łamiącymi zasady ruchu drogowego dołączyły nowe pojazdy, które otrzymała lubelska Policja. Są szybkie, ekonomiczne, a przede wszystkim łatwo wtapiające się w ruch. Jednym słowem idealne. Takich samochodów w swojej flocie jeszcze nie posiadała polska policja. Na jakie samochody zwrócić szczególną uwagę? Na widok jakich modeli zdjąć nogę z gazu?

Kolejne dwa nieoznakowane radiowozy marki BMW 330i xDrive trafi do policjantów z Chełma i Kraśnika
Kolejne dwa nieoznakowane radiowozy marki BMW 330i xDrive trafi do policjantów z Chełma i Kraśnika. Źródło: lubelska.policja.gov.pl

Nieoznakowane BMW – gdzie spotkasz?

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie wzbogaciła się w cztery nowe pojazdy, które przeznaczone będą na pojazdy nieoznakowane. Dzięki wsparciu w dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zakupiono dwa pojazdy marki BMW 330e xDrive plug-in, a kolejne dwa BMW 330i xDrive dzięki wsparciu lokalnych samorządów. Pierwsze dwa z nich służyć będą policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, jeden trafi do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, a ostatni do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku. Oznacza to, że wszystkie pojazdy poruszać będą się po lubelskich drogach i to właśnie tam należy zwrócić szczególną uwagę na pojazdy marki BMW.

Nowe hybrydowe radiowozy BMW 330e xDrive plug-in.
Nowe hybrydowe radiowozy BMW 330e xDrive plug-in. Źródło: lubelska.policja.gov.pl

BMW 330e xDrive plug-in.

Nowe samochody, jakie otrzymała Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie to dwulitrowe turbodoładowane jednostki, wspomagane dodatkowo silnikiem elektrycznym dające łącznie moc szczytową wynoszącą 252 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 420 Nm. Zastosowany silnik elektryczny generuje moc 109 KM, a energia gromadzona jest w bateriach litowo – jonowych o całkowitej pojemności 12 kWh, oraz użytkowej 10,8 kWh. Różnica ta wynika z faktu, że system nie pozwala na całkowite rozładowanie akumulatora, aby zwiększyć jego żywotność.

Jednostki te, dzięki możliwości ładowania energią elektryczną z gniazdka lub na stacjach szybkiego ładowania, pozwalają na pokonanie około 65 km za niecałe 7 złotych. BMW 330e xDrive plug-in pozwala na rozpędzenie się do 100 km/h w 5,9 s, a także na osiągnięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 230 km/h. Ciekawą opcją, jaką posiadają te modele BMW jest funkcja Xtra Boost, która pozwala na zyskanie dodatkowych 40 KM mocy przez 10 sekund. Możliwość wielokrotnego użycia tej funkcji uzależniona jest od poziomu naładowania baterii silnika elektrycznego. System ten, jest łudząco podobny do tego, stosowanego w bolidach Formuły 1, zwanego KERS. BMW 330e xDrive plug-in wyposażone zostały w 8 – stopniową, automatyczną skrzynię biegów Steptronic. Pojazd ten sprawdza się doskonale nie tylko w jeździe autostradowej, ale także w terenie. Świetnie radzi sobie w kiepskich warunkach, na śniegu, a także sprawnie pokonuje nieutwardzone drogi. Niewątpliwą zaletą pojazdu jest jego wyciszenie, na poziomie znacznie niższym od typowych aut spalinowych. Hybrydowe samochody BMW ma także mniejszą emisję spalin od klasycznie napędzanych samochodów, dzięki czemu przyjazny jest dla środowiska.

Dwa nieoznakowane radiowozy BMW 330i xDrive trafi do policjantów z Chełma i Kraśnika.

BMW 330i xDrive.

Samochody, które trafiły w ręce policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Chełmnie oraz Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku to także dwulitrowe jednostki z turbodoładowaniem. Ich maksymalna moc wynosi również 258 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 400 Nm. Pojazdy te, mimo iż mają nieco gorsze osiągi rozpędzając się do 100 km/h (6,2 s), potrafią uzyskać maksymalną prędkość wynoszącą 250 km/h. Podobnie jak w modelu hybrydowym występuje tu 8 – stopniowa skrzynia biegów Steptronic. Napęd na 4 koła pozwala na interwencje w każdych warunkach i terenie, nawet tym najmniej sprzyjającym. Modele, jakie otrzymała Policja do swojej dyspozycji to samochody z nadwoziem typu Sedan.

Nowe samochody marki BMW 330e xDrive plug in wyposażone są w 252 konny silnik
Nowe samochody marki BMW 330e xDrive plug in wyposażone są w 252 konny silnik. Źródło: lubelska.policja.gov.pl

Dodatkowe funkcje oferowane przez BMW.

Samochody, które trafiły w ręce lubelskiej policji to jednostki, wyposażone w wideo rejestratory. Są to niezbędne urządzenia do walki z piratami drogowymi, dlatego też zdecydowano się na zamontowanie wideo rejestratorów polskiej firmy Zurad, jakim jest Videorapid 2a. W modelu tym naprawiono błąd, który występował w starszych wersjach, w jakie wyposażone były nieoznakowane radiowozy policyjne. Ci, którzy bezkarnie poruszali się i łamali przepisy po zmroku, licząc na to, że oślepiony wideo rejestrator nie udokumentuje ich poczynań, teraz muszą wziąć poprawkę na fakt, że urządzenia z BMW posiadają tryb nocny i specjalny system antyolśnieniowy. Dzięki temu obraz nagrany za pomocą Videorapid 2a jest czytelny i ostry nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Wideo rejestrator oprócz możliwości dokumentacji wykroczeń mają możliwość zmierzenia czasu, w którego trakcie dokonywany był pomiar, a także odcinka drogi, jaki pokonaliśmy. Dzięki temu uzyskujemy średnią prędkość, z jaką pokonywał się jadący za sprawcą wykroczenia drogowego radiowóz.

Jeśli jednak będziemy pechowcami i nasze poczynania zostaną uwiecznione przez policyjny, nieoznakowany patrol możemy zauważyć, że do odtworzenia filmu z dokumentem zawierającym popełnione przez nas wykroczenie, policjant używa pilota. Jest to niewątpliwy krok w przód w porównaniu z wideo rejestratorami montowanymi w pojazdach, które obecnie są zastępowane nowymi radiowozami BMW.

BMW M340i xDrive kolejnym powodem do obaw? 

Nieoznakowane radiowozy budzą postrach szczególnie wśród tych kierowców, którym często zdarza się przekroczyć dozwoloną prędkość. Nic więc dziwnego, że korzystają ze specjalnych antyradarów, a także wyszykują na forach informacji o nowych nabytkach Policji i ich numerach rejestracyjnych. Jak się okazuje, nie tylko lubelska Policja w ostatnim czasie zyskała nowe radiowozy. BMW M340i xDrive widziane było także w Bielsku-Białej. Nie da się ukryć, że jest to jednostka, przed którą nie da się uciec, gdyż ten pojazd wyposażony został w 6 – cylindrowy, trzylitrowy silnik o maksymalnej mocy 375 KM. Uturbiona wersja pozwala na rozpędzenie się od 0 do 100 km w 4,4 s. To samochód, którego maksymalna prędkość wynosi 250 km/h, a maksymalny moment obrotowy to 500 Nm. Z zapowiedzi lubelskiej policji wynika, że wkrótce na drogach pojawia się także nieoznakowane Toyoty Corolla. Należy więc bacznie śledzić najnowsze informacje odnośnie zakupu nowych pojazdów w innych częściach kraju, a podróżując starać się nie przekraczać dozwolonych prędkości. 

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.