Jeździsz “na zderzaku”? Od 2021 roku możesz za to słono zapłacić!

0

725

Jaki będzie rok 2021? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale wiemy na pewno, że przyniesie wiele zmian – również w kodeksie drogowym. Niektóre z nich mogą oznaczać wręcz rewolucję na polskich drogach. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zero tolerancji dla złych nawyków kierowców i pieszych, a co za tym idzie – zwiększenie kar za dotychczasowe przewinienia i zupełnie nowe przepisy. Co nas zatem czeka? Przede wszystkim zmianom ulegną zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Poza tym z chodników znikną zupełnie e-hulajnogi, a kierujący pojazdami będą surowo karani za tzw. „jazdę na zderzaku”. Zwłaszcza ten ostatni występek budzi silne emocje, ponieważ jest częstym grzechem krajowych kierowców.

„Jazda na zderzak” – dlaczego jest taka niebezpieczna?

Jazda na zderzak – dlaczego jest taka niebezpieczna
„Jazda na zderzak” – dlaczego jest taka niebezpieczna?

Niezachowywanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drodze to jeden z największych problemów kierowców w Polsce. Dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny?

Policyjne statystyki wskazują, że nawet co piąty wypadek jest spowodowany brakiem bezpiecznej odległości między autami. Dane te dotyczą autostrad i dróg szybkiego ruchu. W terenie zabudowanym jest jeszcze gorzej, ponieważ jazda „zderzak w zderzak” powoduje nawet co czwartą kolizję.

Dlaczego polscy kierowcy nie zachowują bezpiecznej odległości? Być może powodem jest stosunkowo niska kwota mandatu za tego typu wykroczenie. Obecnie, zgodnie z Art. 19 ust. 2 ustawy o prawie ruchu drogowego kara wynosi 100 zł, co zapewne nie odstrasza skutecznie piratów drogowych. W 2021 roku opłaty będą wyższe, nie wiadomo jeszcze o ile, ale z pewnością będą mocniej odczuwalne dla portfela.

Zobacz taryfikator 2021 mandatów i punktów karnych.

Co się zmieni w 2021 roku?

W projekcie ustawy, zaakceptowanym przez sejmową Komisję Infrastruktury, zaproponowano, by na drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że pojazd A jadący z prędkością 100 km/h, będzie musiał zachować 50 metrowy odstęp od pojazdu B. Analogicznie 60m dla 120 km/h czy 70m dla 140 km/h.

Projekt przewiduje wyjątki od tej reguły. Podczas wyprzedzania się aut, odległości nie będą musiały zostać zachowane.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Niestety dokładna data nie jest na razie znana. Nie wiadomo również, jaka będzie wysokość mandatu za to wykroczenie.

Skąd zmiana przepisów drogowych w 2021?

Skad zmiana przepisow
Zmiana przepisów drogowych – koniec z jazdą na zderzak!

Liczba wypadków na polskich drogach systematycznie spada rok do roku, ale wciąż daleko nam do europejskiego standardu, np. do Niemiec. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiada stanowczą walkę z patologiami na polskich drogach.

Polska policja podaje, że w 2019 roku (raport z 2020 roku nie jest jeszcze dostępny) miało miejsce ponad 30 tysięcy wypadków i mimo, że ich liczba zmalała w porównaniu do roku 2018, to zwiększyła się ilość zgonów. 2897 osób zginęło na polskich drogach. Statystyki są porażające. Właśnie dlatego rządzący chcą zadbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Jak to wygląda w Europie?

Niemcy o od lat są krajem uznawanym za jeden z wzorcowych, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. U naszych zachodnich sąsiadów obowiązek zachowania zwiększonej odległości między pojazdami istnieje już od kilku lat. Podobne rozwiązania obowiązują lub są rozważane także w innych państwach europejskich.

Czego jeszcze możemy się spodziewać w 2021 roku?

Czego jeszcze mozemy sie spodziewac
Jakie jeszcze przepisy zmienią się w 2021 roku?

Poza osławioną „jazdą na zderzaku” w życie wejdzie jeszcze kilka nowych przepisów, mających na celu zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. To właśnie o tych drugich rząd postanowił szczególnie zadbać, ponieważ duża ilość wypadków przydarza się na pasach.

W 2021 roku pieszy nie będzie mógł używać telefonu komórkowego w momencie, gdy będzie przechodził przez jezdnie. Obostrzenie ma uchronić zwłaszcza młode osoby, które mają tendencję do intensywnego wpatrywania się w ekran telefonu, zamiast obserwowania sytuacji na ulicy.

Poza tym uwagę rządzących przykuły również popularne e-hulajnogi, które pojawiły się w polskich miastach kilka lat temu. Z miejsca stały się uwielbiane, zwłaszcza przez młodych ludzi, gdyż wpisywały się w modny trend „ekonomii współdzielenia” i pozwalały szybko przemieszczać się ulicami większych aglomeracji. Niestety wygoda jednych niesie za sobą zagrożenia dla innych. Hulajnogi zostawiane na chodnikach w losowych miejscach, często są istotnym problemem dla osób niewidomych, które idąc znanymi trasami napotykają nieoczekiwane przeszkody. E-hulajnogi osiągają także wysokie prędkości (nawet do 30 km/h), co powoduje liczne kolizje z pieszymi na chodnikach.

Czy to definitywny koniec „jazdy na zderzaku”?

Nowe przepisy i wyższe kary zdecydowanie mogą pełnić rolę straszaka dla piratów drogowych, ale czy będą w stanie wyeliminować całkowicie brawurę z polskich dróg? Prawdopodobnie nie, jednak możliwe, że będą jednym z wielu kroków na drodze do zmniejszenia ilości wypadków.

Bezpieczeństwo Polaków za kierownicą auta jest wartością nadrzędną. Wszyscy, nawet jeżeli czasami ponosi nas w samochodzie, chcemy ostatecznie na koniec dnia wracać do naszych rodzin i bliskich. Dlatego zaostrzenie przypisów, choć zapewne zostanie przyjęte chłodno, wydaję się być rozwiązaniem rozsądnym.

Warto dodać, że projekt ustawy został przyjęty przez porozumienie wszystkich sił politycznych w Polsce, co dodaje otuchy. Pozostaje jedynie czekać, aż nowe przepisy zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Wtedy też poznamy dokładną datę ich wdrożenia oraz nowe kwoty mandatów. Do tego czasu pamiętajmy, żeby uważać na siebie na drogach  i myśleć o bezpieczeństwu swoim i innych uczestników ruchu.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Testowy model Toyoty RAV4 szpiegowano podczas testu drogowego w Indiach. Pojawiło się wiele spekulacji na temat premiery nowego SUV-a

Testy wyszły na jaw. Szpiegowano nowy model Toyoty RAV4. Jak wygląda? Jakie ma osiągi?

0

44

Toyota Auris – jaki silnik wybrać?

Zastanawiasz się nad zakupem Toyoty Auris? Dowiedz się więcej na temat dostępnych rodzajów silnika.

0

9

Dołącz do dyskusji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

3

12923

Norma Euro 6d – Milion nowych samochodów pójdzie przez nią na złom?

Rozwój nowych, zaawansowanych technologicznie układów napędowych jest odpowiedzią na politykę UE, stawiającą duży nacisk na

2

3890

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo

0

3867

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na

2

2408

Powrót problemów z rejestracją pojazdów

Problemy z rejestracją pojazdów wracają na dobre. Za przekroczenie czasu na rejestrację pojazdu zapłacisz nawet

1

2051

Jak zadbać o akumulator zimą aby rano spokojnie odpalić samochód?

W przekazach telewizyjnych słyszymy znów: jak co roku zima znów zaskoczyła drogowców. Co zrobić, aby

1

1956