Jeździsz „na zderzaku”? Od 2021 roku możesz za to słono zapłacić!

Jaki będzie rok 2021? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale wiemy na pewno, że przyniesie wiele zmian – również w kodeksie drogowym. Niektóre z nich mogą oznaczać wręcz rewolucję na polskich drogach. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zero tolerancji dla złych nawyków kierowców i pieszych, a co za tym idzie – zwiększenie kar za dotychczasowe przewinienia i zupełnie nowe przepisy. Co nas zatem czeka? Przede wszystkim zmianom ulegną zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Poza tym z chodników znikną zupełnie e-hulajnogi, a kierujący pojazdami będą surowo karani za tzw. „jazdę na zderzaku”. Zwłaszcza ten ostatni występek budzi silne emocje, ponieważ jest częstym grzechem krajowych kierowców.

„Jazda na zderzak” – dlaczego jest taka niebezpieczna?

Jazda na zderzak – dlaczego jest taka niebezpieczna
„Jazda na zderzak” – dlaczego jest taka niebezpieczna?

Niezachowywanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drodze to jeden z największych problemów kierowców w Polsce. Dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny?

Policyjne statystyki wskazują, że nawet co piąty wypadek jest spowodowany brakiem bezpiecznej odległości między autami. Dane te dotyczą autostrad i dróg szybkiego ruchu. W terenie zabudowanym jest jeszcze gorzej, ponieważ jazda „zderzak w zderzak” powoduje nawet co czwartą kolizję.

Dlaczego polscy kierowcy nie zachowują bezpiecznej odległości? Być może powodem jest stosunkowo niska kwota mandatu za tego typu wykroczenie. Obecnie, zgodnie z Art. 19 ust. 2 ustawy o prawie ruchu drogowego kara wynosi 100 zł, co zapewne nie odstrasza skutecznie piratów drogowych. W 2021 roku opłaty będą wyższe, nie wiadomo jeszcze o ile, ale z pewnością będą mocniej odczuwalne dla portfela.

Zobacz taryfikator 2021 mandatów i punktów karnych.

Co się zmieni w 2021 roku?

W projekcie ustawy, zaakceptowanym przez sejmową Komisję Infrastruktury, zaproponowano, by na drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że pojazd A jadący z prędkością 100 km/h, będzie musiał zachować 50 metrowy odstęp od pojazdu B. Analogicznie 60m dla 120 km/h czy 70m dla 140 km/h.

Projekt przewiduje wyjątki od tej reguły. Podczas wyprzedzania się aut, odległości nie będą musiały zostać zachowane.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Niestety dokładna data nie jest na razie znana. Nie wiadomo również, jaka będzie wysokość mandatu za to wykroczenie.

Skąd zmiana przepisów drogowych w 2021?

Skad zmiana przepisow
Zmiana przepisów drogowych – koniec z jazdą na zderzak!

Liczba wypadków na polskich drogach systematycznie spada rok do roku, ale wciąż daleko nam do europejskiego standardu, np. do Niemiec. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiada stanowczą walkę z patologiami na polskich drogach.

Polska policja podaje, że w 2019 roku (raport z 2020 roku nie jest jeszcze dostępny) miało miejsce ponad 30 tysięcy wypadków i mimo, że ich liczba zmalała w porównaniu do roku 2018, to zwiększyła się ilość zgonów. 2897 osób zginęło na polskich drogach. Statystyki są porażające. Właśnie dlatego rządzący chcą zadbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Jak to wygląda w Europie?

Niemcy o od lat są krajem uznawanym za jeden z wzorcowych, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. U naszych zachodnich sąsiadów obowiązek zachowania zwiększonej odległości między pojazdami istnieje już od kilku lat. Podobne rozwiązania obowiązują lub są rozważane także w innych państwach europejskich.

Czego jeszcze możemy się spodziewać w 2021 roku?

Czego jeszcze mozemy sie spodziewac
Jakie jeszcze przepisy zmienią się w 2021 roku?

Poza osławioną „jazdą na zderzaku” w życie wejdzie jeszcze kilka nowych przepisów, mających na celu zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. To właśnie o tych drugich rząd postanowił szczególnie zadbać, ponieważ duża ilość wypadków przydarza się na pasach.

W 2021 roku pieszy nie będzie mógł używać telefonu komórkowego w momencie, gdy będzie przechodził przez jezdnie. Obostrzenie ma uchronić zwłaszcza młode osoby, które mają tendencję do intensywnego wpatrywania się w ekran telefonu, zamiast obserwowania sytuacji na ulicy.

Poza tym uwagę rządzących przykuły również popularne e-hulajnogi, które pojawiły się w polskich miastach kilka lat temu. Z miejsca stały się uwielbiane, zwłaszcza przez młodych ludzi, gdyż wpisywały się w modny trend „ekonomii współdzielenia” i pozwalały szybko przemieszczać się ulicami większych aglomeracji. Niestety wygoda jednych niesie za sobą zagrożenia dla innych. Hulajnogi zostawiane na chodnikach w losowych miejscach, często są istotnym problemem dla osób niewidomych, które idąc znanymi trasami napotykają nieoczekiwane przeszkody. E-hulajnogi osiągają także wysokie prędkości (nawet do 30 km/h), co powoduje liczne kolizje z pieszymi na chodnikach.

Czy to definitywny koniec „jazdy na zderzaku”?

Nowe przepisy i wyższe kary zdecydowanie mogą pełnić rolę straszaka dla piratów drogowych, ale czy będą w stanie wyeliminować całkowicie brawurę z polskich dróg? Prawdopodobnie nie, jednak możliwe, że będą jednym z wielu kroków na drodze do zmniejszenia ilości wypadków.

Bezpieczeństwo Polaków za kierownicą auta jest wartością nadrzędną. Wszyscy, nawet jeżeli czasami ponosi nas w samochodzie, chcemy ostatecznie na koniec dnia wracać do naszych rodzin i bliskich. Dlatego zaostrzenie przypisów, choć zapewne zostanie przyjęte chłodno, wydaję się być rozwiązaniem rozsądnym.

Warto dodać, że projekt ustawy został przyjęty przez porozumienie wszystkich sił politycznych w Polsce, co dodaje otuchy. Pozostaje jedynie czekać, aż nowe przepisy zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Wtedy też poznamy dokładną datę ich wdrożenia oraz nowe kwoty mandatów. Do tego czasu pamiętajmy, żeby uważać na siebie na drogach  i myśleć o bezpieczeństwu swoim i innych uczestników ruchu.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.