Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2

2940

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na pasach”. W życie wejdzie także kolejny zakaz, tym razem dotyczący osób zbliżających się do popularnej zebry. Zabronione będzie korzystanie z telefonu komórkowego podczas przekraczania jezdni na przejściu dla pieszych. Choć dokładna data ogłoszenia nowych zasad w Dzienniku Ustaw nie jest jeszcze znana, to można spodziewać się, iż stanie się to w nieodległej przyszłości. Na czym dokładnie będą polegać najnowsze nowelizacje przepisów kodeksu ruchu drogowego i jak przygotować się do nadchodzących zmian?

Koniec z bezkarnym sms-owaniem na przejściu dla pieszych. Zakaz obejmie wszystkie osoby przechodzące przez “pasy”

Przepis dotyczący bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych przechodzących przez “zebrę” nie jest jedynym, przygotowywanym przez obecny obóz rządzący. Nowy pakiet zasad będzie zawierać także zapisy dotyczące nowych zakazów, przeznaczonych dla najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Olbrzymia liczba wypadków, spowodowanych niefrasobliwością pieszych, skłoniła do ustanowienia kolejnego pomysłu zmian w kodeksie drogowym. Mowa o absolutnym zakazie korzystania z urządzeń telefonicznych, smartfonów, tabletów i innych podobnych sprzętów w momencie przekraczania jedni. Zakaz będzie najpewniej dotyczył zabronienia korzystania z telefonów nie tylko “na pasach”, ale i podczas przekraczania jezdni w innym, dozwolonym miejscu. Ma to sprawić, że piesi, szczególnie dzieci i młodzież, będą uważniej korzystali z możliwości przekroczenia jezdni.

Do tej pory codziennością były groźne wypadki, spowodowane coraz większą informatyzacją społeczeństwa. Najmłodsi, korzystając z urządzeń mobilnych, lekceważyli kwestie bezpieczeństwa drogowego. To zaś wydaje się być wartością niezwykle ważną: stąd też pakiet zmian ukierunkowany na wprowadzenie nowych zasad przechodzenia przez “zebrę”. Zakaz będzie dotyczyć także przekraczania torowiska tramwajowego. Często także zdarzało się, iż osoby korzystające ze smartfonów z tramwaju, wychodząc z nim w dłoni przekraczały torowisko tuż przed ruszającym pojazdem szynowym.

Nowelizacja kodeksu drogowego ma znacznie zniwelować ryzyko niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. Ministerstwo Infrastruktury czyni starania, aby nowe przepisy wchodzące w życie w 2021 dotarły do jak największej liczby osób. Infografiki informujące o zmianach umieszczane są na stronach rządowych, profilach ministerialnych na Facebooku i w innych miejscach w sieci. Podsumowując:

 • Pieszy nie będzie mógł już korzystać z telefonu komórkowego podczas korzystania z “zebry”;
 • Zakaz dotyczy także przechodzenia przez m.in. torowisko tramwajowe i rozszerzony zostanie także na przekraczanie jezdni w innych, dozwolonych fragmentach;
 • Nieostrożni piesi będą musieli liczyć się z dotkliwym mandatem;
 • Nowe zasady mają na celu ograniczenie incydentów związanych z potrąceniami z winy pieszego;
 • Główną motywacją wprowadzenia przepisu jest mało odpowiedzialne zachowanie części pieszych, bagatelizujących kwestie bezpieczeństwa drogowego.

Czy pieszy wchodzący “na pasy” będzie miał bezwzględne pierwszeństwo?

Dotychczasowe zasady ruchu drogowego nakładają na kierowców samochodów kilka istotnych obowiązków, które muszą zostać wypełnione w momencie zbliżania się pojazdu do przejścia dla pieszych. Kierujący pojazdem musi, zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się już na zebrze. Modyfikacje tego przepisu będą dotyczyły dołączenia jeszcze dwóch obowiązków kierowcy. Mowa o konieczności każdorazowego dostosowania i zredukowania prędkości w momencie zbliżania się do “zebry”.

Zobacz jakie zmiany wejdą w życie w taryfikatorze punków karnych i mandatów w 2021

Motywacją do wprowadzenia tej zasady są względy bezpieczeństwa. Pieszy zyska także dodatkowe uprawnienie: zbliżając się do przejścia dla pieszych automatycznie zyska pierwszeństwo w momencie wchodzenia. Nie doprecyzowano jeszcze, czy moment wchodzenia to ten, w którym pieszy postawi nogę na jezdni, czy chwila, w której jeszcze stoi na poboczu. Niewątpliwie jednak nowelizacja przepisów dotycząca rozszerzenia pierwszeństwa pieszych przełoży się na konieczność zachowania wzmożonej uwagi przez kierujących pojazdami. Kierowca będzie zobowiązany znacznie wcześniej obserwować przejście dla pieszych oraz najbliższe jego otoczenie, włączając w to inne elementy drogi. Jednym z wyjątków przewidzianych w nowelizacji kodeksu drogowego jest wyłączenie z tego obowiązku kierujących tramwajami. Jest to związane przede wszystkim z kwestiami technicznymi: pojazdy szynowe mają znacznie wydłużoną drogę hamowania, przez co motorniczy nie będzie w stanie bezpiecznie wyhamować tramwaju za każdym razem, gdy pieszy zbliży się do przejścia. Nie oznacza to jednak, że piesi staną się “świętymi krowami”. Nowe zasady nie zwalniają pieszych z konieczności obserwowania przestrzeni i dostosowywania swoich decyzji do panujących warunków. Podsumowując:

 • Najnowsze zasady będą nakładać na kierujących pojazdami powinność dokładniejszego obserwowania przejścia dla pieszych i otoczenia;
 • Kierowca będzie zobowiązany do każdorazowego dostosowania prędkości pojazdu, podczas zbliżania się do “zebry”;
 • Pieszy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, nabędzie pierwszeństwo nad pojazdami;
 • Pieszy, który zbliża się do “pasów”, będzie musiał zachować szczególną ostrożność i dostosować swoje ruchy do warunków drogowych;
 • Osoby łamiące nowe przepisy będą najprawdopodobniej musiały się liczyć z wyższymi mandatami, niż w podobnych sytuacjach dotychczas.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Skoda Scala – dane techniczne, dostępne wersje, cena, opinie

Skoda Scala zadebiutowała w 2019 roku jako następca Skody Rapid. Uznawana jest za funkcjonalny, szybki

0

15

Skoda Rapid 2016 – dane techniczne, dostępne wersje, cena

Skoda Rapid 2016 do dziś ceniona jest za niską awaryjność i korzystną cenę. Jej inne

0

94

Dołącz do dyskusji na ten temat

2 komentarze

 1. Robco

  21 stycznia 2021 o 10:36

  I dobrze, mobilne zombie to tylko zagrożenie dla innych piesyzch i kierowców. Karać, niech płacą!

  Odpowiedz
  • MarcinDrive

   21 stycznia 2021 o 10:37

   Taki mądry jestes to zatrzymaj 40 tonowego tira bo jakis gówniarz stoi obok pasów.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

18457

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo

0

4305

Norma Euro 6d – Milion nowych samochodów pójdzie przez nią na złom?

Rozwój nowych, zaawansowanych technologicznie układów napędowych jest odpowiedzią na politykę UE, stawiającą duży nacisk na

2

4138

Nauka jazdy Fordem Mustangiem – tak, to możliwe!

Kiedyś było to wręcz nieprawdopodobne, a teraz możliwe! Podczas kursu nauki jazdy możesz jeździć Fordem

2

3274

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na

2

2940

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

2548