Chcesz czuć się pewnie za kierownicą w każdych warunkach? Te nowoczesne systemy bezpieczeństwa Ci w tym pomogą

Auto to dzisiaj zdecydowanie coś więcej niż sam silnik i kilka podstawowych układów. To również skomplikowane systemy bezpieczeństwa, które mają ułatwiać jazdę i minimalizować ryzyko wypadków czy uszkodzenia samochodów. Które z nich są najciekawsze? Czym się wyróżniają i w jaki sposób mogą ułatwić jazdę?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze dla każdego kierowcy, a przynajmniej tak powinno być. Możesz o nie dbać na wiele sposobów, bo sama uważność i ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu nie wystarczą. Przydadzą się jeszcze asystenci — jazdy w nocy czy np. parkowania.

5 nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, o których warto wiedzieć

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa są skuteczne, niezawodne, a przy tym także dopracowane. Ich specyfika, sposób działania i użyteczność zależą jednak od szczegółowych parametrów. Które z nich są popularne w 2024 roku? Które warto mieć w swoim pojeździe?

1. Asystent jazdy w nocy

System jest oparty na działaniu sensorów i kamer. Jego zadaniem jest wykrywanie przeszkód na drodze, które w ciemności nie są widoczne dla ludzkiego oka. Kamery termiczne i infraczerwone odpowiadają za wysoką skuteczność całości.

Rozwiązanie sprawdzi się u każdego kierowcy, który przynajmniej od czasu do czasu jeździ nocą po drogach, które są słabo oświetlone. Obraz z kamery termowizyjnej z reguły jest wyświetlany na ekranie umieszczonym na kokpicie. Dzięki temu nie ogranicza widoczności, a rzeczywiście może być przydatny. Asystent jest montowany m.in. w pojazdach marek Toyota, Audi czy BMW.

2. Asystent parkowania

Manewr parkowania jest jednym z najtrudniejszych dla początkujących kierowców. Ba, nawet ci, którzy już od lat jeżdżą, nierzadko mają z nim problem. Remedium na to może być właśnie asystent parkowania wspierający w manewrowaniu samochodem przy niewielkich odległościach.

W ramach systemu działają np. czujniki parkowania, wyświetlacz pokazujący linie, w których trzeba się zmieścić. Nowoczesne samochody mają z kolei nawet tryb automatycznego parkowania. Im bardziej zaawansowany technologicznie pojazd, tym bardziej rozwinięty i intuicyjny będzie w nim asystent parkowania.

3. Asystent pasa ruchu

Jedną z częstych przyczyn wypadków drogowych jest to, że jeden z kierowców niespodziewanie zjeżdża na przeciwległy pas. Jeżeli akurat porusza się nim inne auto, dochodzi do zderzenia czołowego. Może ono być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Asystent pasa ruchu ma zminimalizować ryzyko takich zdarzeń.

Pomaga on kierowcy utrzymywać i korygować tor jazdy. W efekcie, nawet jeśli kierujący pojazdem np. przyśnie czy się zagapi, technologia zadba o to, aby nie doprowadził do wypadku i nie naraził siebie oraz innych uczestników ruchu na poważne niebezpieczeństwo.

4. Run Flat

Jedną z potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze jest uszkodzenie opony. Wymaga ono sprawnej wymiany, która nie zawsze jest możliwa i bezpieczna — może bowiem powodować ryzyko tego, że kierowca padnie ofiarą wypadku na ruchliwej drodze. Uszkodzona opona może też utrudniać lub zupełnie uniemożliwiać dotarcie do celu (np. wtedy, gdy zamiast jednej, uszkodzeniu ulegną np. 3 opony).

Remedium na to ma być Run Flat, czyli specjalny rodzaj opon, które po przebiciu mogą być wykorzystywane do dalszej jazdy na określonych zasadach. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/run-flat. Dowiesz się z nich m.in. jaki jest koszt ogumienia tego typu i co się dzieje, gdy dojdzie do jego przebicia.

5. Asystent hamowania

Piłka wypadająca na ulicę, a zaraz za nią dziecko, zwierzę wbiegające przed maskę, nagłe zauważenie przeszkody przed samym samochodem — to tylko niektóre sytuacje wymagające nagłego hamowania. Nie zawsze się ono jednak udaje. Niekiedy przeszkodę zauważa się za późno, a wtedy reakcja nie jest już możliwa. Asystent hamowania ma sprawiać, że będzie inaczej. Jego zadaniem jest wspomaganie kierowcy właśnie w awaryjnych sytuacjach. Asystent ma pomóc sprawnie uruchomić hamulec, skrócić drogę hamowania i pomóc uniknąć kolizji.

Są samochody, które mają wdrożone niektóre systemy bezpieczeństwa. Są też takie, które mają wszystkie z omawianych. Przed zakupem konkretnego pojazdu warto się zastanowić, na czym Ci najbardziej zależy i co najbardziej podniesie komfort jazdy w Twoim przypadku.

Nie tylko nowoczesne systemy mają znaczenie dla bezpieczeństwa. Pamiętaj też o dobrym ubezpieczeniu

Każdy kierowca wie, że musi wykupić OC dla swojego samochodu (więcej informacji o tej polisie znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc). Warto jednak pamiętać o tym, że na Twoje poczucie bezpieczeństwa mogą wpływać też dodatkowe polisy, w tym np. AC zapewniające rekompensatę finansową np. na wypadek kradzieży czy assistance, zapewniające wsparcie techniczne, prawne, informacyjne i/lub medyczne w podróży.

Bezpieczna jazda samochodem ogranicza ryzyko wypadków i kolizji. Nowoczesne technologie w samochodach na pewno ją wspierają. Warto jednak mieć oprócz nich również dobre ubezpieczenie, które nie zapewni ochrony przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, ale zabezpieczy Cię przed ich finansowymi konsekwencjami.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.