Fit for 55 – co to jest, jakie są jego założenia i co oznacza dla transportu ciężkiego?

W tym kontekście narzędzia takie jak aplikacja Flotman oraz praktyka ecodriving mogą odegrać kluczową rolę w transformacji branży, wspierając założenia programu unijnego. Przekonaj się, na czym polega ta inicjatywa i jakie korzyści z niej płyną oraz poznaj aktualne dane dotyczące tego, ile CO2 generuje transport ciężki. Poniżej zapoznasz się z kluczowymi założeniami programu oraz dowiesz się, w jaki sposób ecodriving wraz ze specjalistycznym systemem do zarządzania flotą wspomagają ich realizację.

fit for 55 co to

Czym jest Fit for 55? Rozjaśniamy koncepcję inicjatywy UE

Ten program unijny to kluczowy element europejskiej polityki klimatycznej, mający na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku, w stosunku do poziomów z 1990 roku. Na czym dokładnie polega ten cel klimatyczny UE? Na realizacji Zielonego Ładu, stanowiącego drogowskaz ku zrównoważonej przyszłości. Jego założenia dotykają wielu sektorów, lecz szczególnie istotny wpływ mają na transport ciężki – sektor znacząco przyczyniający się do wydzielania szkodliwych substancji. Rozumienie, ile CO2 generuje ta branża, jest kluczowe dla opracowania strategii redukcyjnych, gdzie praktyki takie jak ecodriving oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne odgrywają niebagatelną rolę w osiąganiu celów Fit for 55.

Szczegółowe spojrzenie na założenia programu Fit for 55

Opisywana inicjatywa to element strategii UE, mający na celu transformację ekonomiczno-klimatyczną. Fit for 55 wprowadza szereg zmian w regulacjach prowadzących do redukcji emisji CO2. Istotne jest zrozumienie, jak te zmiany wpłyną na sektor transportu ciężkiego, który jest jej znaczącym źródłem.

Działania w ramach programu klimatycznego Fit for 55 obejmują: 

  • wprowadzenie limitów emisji dla nowych pojazdów, wraz z koniecznością pełnego raportowania;
  • promowanie inwestycji w infrastrukturze dla paliw alternatywnych; 
  • zachęcanie do wdrażania rozwiązań takich jak ecodriving, czyli analizy stylu jazdy kierowców, pomiarów zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji.

Wprowadzenie powyższych inicjatyw wymaga współpracy wielu podmiotów — decydentów, producentów pojazdów, firm transportowych, a także samych kierowców. Równie istotne jest implementowanie nowych regulacji oraz ekologiczna gotowość sektora gospodarczego.

fit for 55

System do zarządzania flotą pojazdów — w jaki sposób pozwala na realizację założeń Fit for 55?

Udostępnianie szczegółowych raportów emisji CO2 wraz z dashboardami spalania paliwa i danymi dotyczącymi stylu jazdy kierowcy – to tylko niektóre elementy, które znajdziesz w profesjonalnym systemie zarządzania flotą od Flotman. Odpowiada on na zmiany zachodzące w ramach Fit for 55 poprzez listę modułów umożliwiających:

  • planowanie celów biznesowych,
  • pozyskiwanie raportów z tras,
  • liczenie czasu pracy kierowcy.

Wszystko to pozwala nie tylko efektywnie sprawować kontrolę nad firmą transportową, ale również tak zaplanować pracę, by korzystnie wpływała ona na redukcję emisji szkodliwych substancji.

„Inicjatywa Fit for 55 to przełomowy krok w kierunku zrównoważonego transportu ciężkiego. W tym kontekście technologia Flotman zapewnia rozwiązania, które bezpośrednio odpowiadają na wyzwania i cele określone przez UE, stanowiąc kluczowy element w strategii firm dążących do ekologicznej transformacji. Poprzez integrację innowacyjnych narzędzi, właściciele firm transportowych mogą nie tylko spełnić wymagania regulacyjne, ale również zyskać znaczącą przewagę konkurencyjną. Dzięki zaangażowaniu w rozwój technologii minimalizującej emisję CO2 Flotman wspiera przedsiębiorstwa w osiągnięciu ich celów ekologicznych, jednocześnie zapewniając im możliwość optymalizacji kosztów operacyjnych.

W erze, w której świadome podejście do prowadzenia biznesu staje się kluczowe, takie rozwiązania umożliwiają firmom transportowym nie tylko dostosowanie się do nowych standardów, ale również aktywne kształtowanie zrównoważonego środowiska operacyjnego.” – mówi Tomasz Małaczek, Flotman Co-founder and Board Member, Entrepreneur

Aplikacja wspomagająca ecodriving i jej zalety

Tu z pomocą przychodzi aplikacja Flotman wspierająca kierowców w praktykowaniu ecodrivingu. Narzędzie to, spełniając założenia Fit for 55, umożliwia firmom transportowym monitorowanie i optymalizację stylu jazdy, przyczyniając się do znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Korzyści z jej wdrożenia obejmują: 

Optymalizację tras

Aplikacja pomaga w wyznaczaniu efektywnych tras, co pozwala na większą kontrolę nad zużyciem paliwa, a w ostateczności na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów. 

Monitoring zużycia paliwa

Narzędzie umożliwia identyfikację złych praktyk jazdy, a po wprowadzeniu korekt spadek spalania nawet o 12%.

Analizę stylu jazdy

Kierowcy otrzymują informacje zwrotne, które pomagają w dalszym praktykowaniu ecodrivingu. 

Edukację kierowców

Aplikacja dostarcza wiedzę na temat ekonomicznego stylu jazdy, podnosząc świadomość ekologiczną i promując zrównoważone praktyki wśród personelu. 

Wsparcie dla decyzji biznesowych

Rozwiązanie pomaga w planowaniu i implementacji strategii zrównoważonego rozwoju. 

Dowiedz się więcej: „Eco-driving i spalanie paliwa – korzyści z posiadania ekologicznej floty”.

Fit for 55 to szansa na to, aby emisja CO2 w sektorze, jakim jest transport ciężki, przyczyniła się do ochrony środowiska. Każdy z nas może odegrać rolę w tej transformacji, wybierając i wspierając zrównoważone rozwiązania. Jeżeli chcesz być częścią zmiany, już dziś postaw na zrównoważone opcje transportowe i wdrożenie ecodrivingu w swojej flocie. Taka mobilizacja właścicieli firm transportowych może przyczynić się do poprawy jakości powietrza i życia — dołącz do wspólnej pracy na rzecz lepszego jutra.

zarzadzanie flota flotman 1

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.