Ile może kosztować ładowanie elektryka?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych można obecnie spotkać w wielu polskich miejscowościach, a to dopiero początek. Ze względu na zmieniające się przepisy związane z możliwością korzystania z samochodów spalinowych w centrach dużych miast, a także na konieczność podejmowania działań, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko, samochody elektryczne w najbliższych latach z pewnością zyskają na popularności.

  1. Od czego zależy cena ładowania elektryka?
  2. Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych
  3. Co przemawia za zakupem auta elektrycznego?
  4. Gdzie znaleźć publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych?
  5. Najnowsza mapa stacji elektrycznych dostępnych na terenie Polski

O ile jednak stacja ładowania samochodów elektrycznych jest obecnie łatwo dostępna dla każdego właściciela takiego pojazdu, to wciąż niektóre osoby nie są przekonane, czy w ich przypadku będzie to odpowiedni zakup. Nie chodzi nawet o koszty związane z zakupem elektryka, bo akurat w tym przypadku zawsze można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Dla kierowców, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego, ważne jest przede wszystkim to, jaki jest realny koszt ładowania. W przypadku tradycyjnych aut można go łatwo obliczyć, mnożąc aktualną cenę benzyny przez ilość litrów paliwa, jaka wchodzi do baku konkretnego modelu pojazdu. Co jednak w przypadku aut elektrycznych?

Od czego zależy cena ładowania elektryka?

Przed podjęciem próby określenia realnego kosztu ładowania elektryka, warto przypomnieć, że cena zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj wykorzystywanej ładowarki oraz pojemność baterii zamontowanej w samochodzie. Im jest ona większa, tym więcej prądu potrzeba, aby w pełni naładować akumulator. 

Każdy może naładować samochód elektryczny jedną z dwóch ładowarek:

  • urządzenia zasilane prądem zmiennym (AC),
  • urządzenia zasilane prądem stałym (DC).

Istotną zaletą stosowaniem ładowarek wykorzystujących prąd stały jest to, że pozwalaną one skrócić czas ładowania. Należy też pamiętać o różnicach w cenach poszczególnych taryf operatorów prądu.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Niezależnie od kosztów, z jakimi wiąże się ładowanie elektryka na terenie własnej posesji, każdy właściciel tego typu pojazdu powinien pomyśleć o zakupie nowoczesnej stacji ładowania. Dzięki temu nie trzeba się będzie zastanawiać, czy akumulator jest naładowany w stopniu wystarczającym do tego, aby dotrzeć do stacji znajdującej się w najbliższej okolicy.

Koszty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce z wykorzystaniem przydomowych stacji mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego, czy ktoś ma instalację fotowoltaiczną, czy też korzysta z preferencyjnych taryf. Jak zatem obliczyć, ile trzeba będzie zapłacić za naładowanie baterii do pełna? Wystarczy znać aktualną cenę kWh energii oraz pojemność baterii pojazdu. Dla uproszczenia można przyjąć, że 1 kWh kosztuje 1 PLN, natomiast pojemność baterii zamontowanej a w aucie wynosi 100 kWh. W takim przypadku koszt naładowania od 0 do 100% wyniósłby 1 x 100, czyli 100 PLN. Szczegółowe informacje na temat kosztów ładowania samochodów EV można znaleźć w artykule https://mapaladowania.pl/blog/koszty-ladowania-samochodow-elektrycznych/.

Co przemawia za zakupem auta elektrycznego?

W przypadku publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na to, czy są to urządzenia AC (działające na prądzie zmiennym) czy DC (działające na prądzie stałym).

Stacje ładowania AC są wolniejsze, ale najczęściej tańsze. Obecnie koszt 1 kWH wynosi od około 1,21 do 2,69 PLN. Warto jednak upewnić się, czy wybrana stacja nie stosuje limitów czasowych, co mogłoby narazić kierowcę na dodatkowe opłaty w przypadku zbyt długiego ładowania baterii.

Jeżeli natomiast chodzi o stacje DC, to ceny są nieco wyższe i zaczynają się od około 1,95, a kończą nawet na 3,25 PLN za każdą kWh. Takie punkty ładowania samochodów elektrycznych mają jednak istotną przewagę nad stacjami AC, ponieważ można w krótszym czasie naładować baterie w elektryku, co pozwala skrócić kolejki i zwiększa komfort kierowców.

Gdzie znaleźć publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Trudno natomiast udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej korzystać z ogólnodostępnych stacji, czy może zainwestować w dobrą ładowarkę, która pozwoli ładować samochód w dowolnym momencie przed domem. W końcu własna ładowarka to niezależność i możliwość zaoszczędzenia pieniędzy w przypadku korzystania z fotowoltaiki. Stacje komercyjne, niezależnie od aktualnych cen energii, są natomiast niezbędne, aby można było pokonać elektrykiem dłuższą trasę. Planując taką podróż, na pewno należy sprawdzić, jak prezentuje się najnowsza mapa ładowarek elektrycznych, z których można korzystać w Polsce. Dzięki temu, że wspomniana mapa ładowarek samochodowych jest stale aktualizowana, zawsze można tu znaleźć te stacje, które rzeczywiście funkcjonują.

Najnowsza mapa stacji elektrycznych dostępnych na terenie Polski

Dostępna dla wszystkich kierowców mapa stacji ładowania to obowiązkowe narzędzie dla każdego, kto dużo podróżuje autem elektrycznym lub zastanawia się nad zakupem takiego pojazdu. Warto więc się z nią zapoznać i sprawdzić, gdzie są najbliższe punkty ładowania.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.