Jak powstaje ekologiczna tapicerka foteli Škody Enyaq?

Przy projektowaniu swoich pojazdów Škoda kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój i stosowanie się do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. W myśl tych działań fotele w autach z elektrycznej rodziny Enyaq, mogą zostać obite ekologiczną skórą, garbowaną przy pomocy ekstraktu z liści oliwnych. Opcja przyjaznej dla środowiska tapicerki dostępna jest we wnętrzu EcoSuite Design Selection.

Zrównoważona tapicerka jest tworzona z dwóch materiałów – skóry, która trafiłaby na wysypisko jako odpad przemysłu mięsnego, oraz liści drzewa oliwnego, przeznaczonych po zbiorze oliwek do spalenia. Należy podkreślić, że żadne drzewo nie jest w tym celu wycinane.

Specjalny proces produkcji odbywa się bez użycia chemikaliów, które są zwykle wykorzystywane do garbowania skóry. Zamiast tego stosowany jest specjalny ekstrakt z liści drzew oliwnych, zawierających substancję wytwarzaną przez rośliny w celu odstraszania szkodników. Proces produkcji ekstraktu przypomina zaparzanie herbaty i spełnia najsurowsze kryteria określone przez przemysł spożywczy.

Produkcja ekologicznej tapicerki Skoda

– Kiedy zaczynamy opracowywać nowy model, zawsze podchodzimy do każdego szczegółu i komponentu innowacyjnie. Oczywiście priorytetowo traktujemy też zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkie produkty i materiały, których używamy, muszą spełniać najwyższe standardy – począwszy od wstępnych rysunków, wyboru tworzyw i optymalizacji rozwiązań technicznych, aż po końcowe fazy testów i dopuszczenie do sprzedaży przez zespół ds. jakości – mówi Johannes Neft, członek zarządu Škody odpowiedzialny za rozwój techniczny.

Wytwarzanie ekstraktu garbujacego skore

Do wytworzenia ekstraktu garbującego skórę dla foteli jednej Škody Enyaq potrzeba około 215 000 liści. Powstały w ten sposób produkt Olivenleder® spełnia wszystkie wymagania jakościowe producenta samochodów w zakresie trwałości, wyglądu i ogólnego wrażenia dotykowego materiału. Zostało to zweryfikowane w testach maszynowych oraz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów.

Skoda Enyaq ekologiczna tapicerka

– Współpracujemy z partnerami, którzy podzielają naszą pasję i wizję przyszłej mobilności, jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Ekologiczny proces garbowania jest dobrym przykładem naszej dbałości o każdy szczegół. Podążanie w kierunku ekologicznej przyszłości jest głęboko zakorzenione w DNA  Škody – dodaje Karsten Schnake, członek zarządu ds. zakupów w Škodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
1 kwietnia 2021
Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jednostkami napędowymi, a także należy rozważyć wszystkie za i przeciw.