Jak powstaje ekologiczna tapicerka foteli Škody Enyaq?

Przy projektowaniu swoich pojazdów Škoda kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój i stosowanie się do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. W myśl tych działań fotele w autach z elektrycznej rodziny Enyaq, mogą zostać obite ekologiczną skórą, garbowaną przy pomocy ekstraktu z liści oliwnych. Opcja przyjaznej dla środowiska tapicerki dostępna jest we wnętrzu EcoSuite Design Selection.

Zrównoważona tapicerka jest tworzona z dwóch materiałów – skóry, która trafiłaby na wysypisko jako odpad przemysłu mięsnego, oraz liści drzewa oliwnego, przeznaczonych po zbiorze oliwek do spalenia. Należy podkreślić, że żadne drzewo nie jest w tym celu wycinane.

Specjalny proces produkcji odbywa się bez użycia chemikaliów, które są zwykle wykorzystywane do garbowania skóry. Zamiast tego stosowany jest specjalny ekstrakt z liści drzew oliwnych, zawierających substancję wytwarzaną przez rośliny w celu odstraszania szkodników. Proces produkcji ekstraktu przypomina zaparzanie herbaty i spełnia najsurowsze kryteria określone przez przemysł spożywczy.

Produkcja ekologicznej tapicerki Skoda

– Kiedy zaczynamy opracowywać nowy model, zawsze podchodzimy do każdego szczegółu i komponentu innowacyjnie. Oczywiście priorytetowo traktujemy też zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkie produkty i materiały, których używamy, muszą spełniać najwyższe standardy – począwszy od wstępnych rysunków, wyboru tworzyw i optymalizacji rozwiązań technicznych, aż po końcowe fazy testów i dopuszczenie do sprzedaży przez zespół ds. jakości – mówi Johannes Neft, członek zarządu Škody odpowiedzialny za rozwój techniczny.

Wytwarzanie ekstraktu garbujacego skore

Do wytworzenia ekstraktu garbującego skórę dla foteli jednej Škody Enyaq potrzeba około 215 000 liści. Powstały w ten sposób produkt Olivenleder® spełnia wszystkie wymagania jakościowe producenta samochodów w zakresie trwałości, wyglądu i ogólnego wrażenia dotykowego materiału. Zostało to zweryfikowane w testach maszynowych oraz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów.

Skoda Enyaq ekologiczna tapicerka

– Współpracujemy z partnerami, którzy podzielają naszą pasję i wizję przyszłej mobilności, jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Ekologiczny proces garbowania jest dobrym przykładem naszej dbałości o każdy szczegół. Podążanie w kierunku ekologicznej przyszłości jest głęboko zakorzenione w DNA  Škody – dodaje Karsten Schnake, członek zarządu ds. zakupów w Škodzie.

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.