Jak zarządzanie flotą wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom możemy traktować jako priorytetowy obowiązek, do którego zobowiązany jest każdy pracodawca. Szczególnie istotne jest to w kontekście branży transportowej. Na szczęście w dzisiejszych czasach wsparcie procesu zapewnienia ochrony pracowników przejmuje w pewnym stopniu nowoczesne technologie. Jak zarządzanie flotą wpłynie na bezpieczeństwo kierowców?

Zarządzanie flotą w kontekście zabezpieczenia pracowników transportu 

Zarządzanie flotą samochodową w branży transportowej stanowi nieodłączny punkt prowadzenia przedsiębiorstwa skupionego na ciągłym rozwoju i skalowaniu działalności. Bez względu na to, czy firma działa w małym regionie, czy skupia się na ciągłym zwiększaniu rynku zbytu, to właśnie proces zarządzania flotą, zwany w szerszym kontekście Car fleet management uwzględnia również kwestie, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pracowników.

W jaki sposób? Poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, które zapewniają odpowiedni monitoring pracy kierowcy, a także uwzględnianie formalnych procedur, które zapewniają zgodność działania firmy z prawem, a także umożliwiają zachowanie ciągłości wykonywanych działań. 

Technologie wspierające zarządzanie flotą, które wpływają na bezpieczeństwo pracowników

Jedną z najistotniejszych kwestii w kontekście zarządzania flotą jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, które pośrednio lub bezpośrednio chronią pracowników na wypadek potencjalnych ryzyk. O jakich technologiach mowa? Przede wszystkim o 

  • tachografy;
  • systemy telematyczne;
  • zaawansowane oprogramowanie wspierające procesy logistyczne w transporcie.

Dzięki wykorzystaniu tachografów i systemów telematycznych firma ma możliwość ciągłego monitorowania lokalizacji i wykorzystania pojazdów. To niezwykle istotne nie tylko pod względem badania efektywności realizacji procesów biznesowych, ale także zapewnienia odpowiedniej ochrony pracowników, którzy często realizując obowiązki służbowe, są oddaleni nawet kilkaset kilometrów od siedziby firmy.

Na szczególną uwagę zasługują jednak nowoczesne systemy informatyczne wspierające firmy transportowe, zapewniające nie tylko kompleksowe raportowanie o bieżących procesach w firmie, ale także umożliwiają wsparcie w procesie zarządzania pracownikami. Systemy te bardzo często wyposażone są w funkcjonalność skupiającą się na planowaniu tras i optymalizacji działania całej floty. Z jednej strony daje to potencjał do zwiększania produktywności zasobów firmy, z drugiej zaś zapewnia ochronę pracowników i kontrolę nad tym, gdzie kierować konkretnych kierowców. 

Szkolenia pracowników jako klucz do zoptymalizowania procesów i maksymalizacji bezpieczeństwa

Obszar zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa niestety nie zależy w 100% od pracodawcy. Ważne jest także podnoszenie świadomości kierowców, dlatego nie możemy lekceważyć wagi szkoleń i warsztatów, które mogą wzbogacić pracowników o cenną wiedzę i umiejętności dotyczące tego, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

To bardzo istotne, by stale inwestować w zasoby ludzkie i przy każdej nadarzającej się okazji korzystać z możliwości organizowania szkoleń, które nie tylko podnoszą ich kompetencje i dają potencjał do realizowania swoich obowiązków efektywniej, ale także zwiększają ich świadomość w obszarze bezpieczeństwa podczas pracy. 

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.