Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo często towarzyszą temu wydarzeniu nerwy oraz niepotrzebny stres, spowodowany możliwością spóźnienia się do pracy. Ze względu na to, że ten problem jest uciążliwy i może się często powtarzać zimową aurą, powinniśmy wiedzieć jak zareagować, aby móc spokojnie dojechać do pracy na czas. Chcesz poznać istotę tego problemu oraz możliwe rozwiązania? Przeczytaj nasz artykuł!

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z odpalaniem zimą?

Problemy tego typu mogą się pojawić w każdym dowolnym momencie, jako kierowcy powinniśmy być ich świadomi, dzięki czemu unikniemy potencjalnych pomyłek i niefortunnych zdarzeń.

Przyczyną problemów z odpaleniem samochodu zimą może być między innymi:

  • Akumulator – najprawdopodobniej jest już zużyty lub klemy na akumulatorze są zbyt luźne. Jeśli notorycznie mamy problem z odpaleniem samochodu, prawdopodobnie element ten nadaje się już do wymiany.
  • Auto pozostawione na światłach bądź z włączonym radio – właśnie to mogło zużyć energię elektryczną w naszym akumulatorze, przez co samochód nie chce odpalić. Jest to przede wszystkim nasze niedopatrzenie, które powinniśmy zapamiętać jako lekcja na przyszłość.
  • Świece zapłonowe i żarowe – niejednokrotnie zużyte świece zapłonowe w silnikach benzynowych, jak i zużyte świece żarowe w silnikach disela potrafią być przyczyną braku zapłonu w aucie. Świeca może być przepalona lub mieć niewystarczający dopływ prądu. Inną przyczyną tego może być niesprawny przekaźnik sterujący pracą świec. W przypadku aut zasilanych benzyną samodzielnie możemy sprawdzić stan świecy oraz dokonać jej wymiany. W przypadku aut wyposażonych w instalację LPG oraz disela sami możemy sprawdzić stan tego elementu, jednak jeśli potrzebna jest wymiana, zdecydowanie powinniśmy udać się w związku z tym do mechanika. Powinniśmy pamiętać, że świeca żarowa w silnikach disela umożliwia samozapłon oleju napędowego.
  • Niesprawny rozrusznik, alternator lub inny element elektryczny – Instalacja elektryczna w naszym samochodzie odgrywa ogromną rolę, dlatego jakikolwiek problem z nią związany może spowodować problemy z odpaleniem samochodu. Źle pracujący alternator może niedostatecznie ładować nasz akumulator, przez co w rezultacie bateria całkowicie się rozładuje, a nasze auto nie odpali. W przypadku, gdy instalacja elektryczna jest sprawna, a samochód dalej nie odpala, przyczyną naszego problemu może być niesprawny rozrusznik.
  • Złe paliwo – Złej jakości paliwo jest nieprzystosowane do niskich temperatur, przez co nasz samochód może nie tylko nie odpalić, ale nawet stanąć na środku drogi.

Znając już najczęstsze przyczyny problemów z odpaleniem samochodu, powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób, jednak możemy odpalić nasz pojazd.

Jak odpalić samochód „na pych” zimą?

Czy odpalanie samochodu na pych jest bezpiecznie dla jego silnika?
Czy odpalanie samochodu na pych jest bezpiecznie dla jego silnika?

Każdy kierowca zna tę metodę, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji tego rozwiązania.

Przed przystąpieniem do działania powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasz samochód wyposażony jest w katalizator oraz, czy rozrząd napędzany jest paskiem (nowoczesne auta). W obu przypadkach odpalenie poprzez pchnięcie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia tych dwóch elementów, a tym samym wiąże się to kosztowną naprawą.

Powinniśmy również pamiętać o tym, że odpalanie „na pych” to awaryjny sposób odpalania i nie powinno się tego regularnie robić. Jeśli notorycznie mamy problem, z odpalenie samochodu powinniśmy udać się z tą kwestią do mechanika. Jeżdżąc niesprawnym autem, narażamy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale również i innych.

Jak odpalić samochód na kable rozruchowe zimą?

AdobeStock 314212958
woman looking at car engine road assistance concept winter season

Aby odpalić auto w ten sposób potrzebne nam będą przewody zapłonowe (kable rozruchowe). Przed dokonaniem zakupu, powyższych kabli powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie są one zbyt cienkie, gdyż mogą się one spalić podczas użytkowania.

Możemy podłączyć się do dowolnego auta z tym samym rodzajem silnika, w przypadku nieznalezienia uczynnego sąsiada zawsze możemy zadzwonić po taksówkę. Nie powinniśmy natomiast korzystać z pomocy ciężarówek, gdyż mają one znacznie większe akumulatory (24 V).

Łączenie kabli jest bardzo proste, najpierw łączymy bieguny dodatnie obu akumulatorów za pomocą przewodów zapłonowych. Drugim przewodem łączymy biegun ujemny sprawnej baterii z karoserią niesprawnego pojazdu bądź z niemalowaną częścią silnika. Natomiast po ukończeniu tej czynności, kable rozłączamy odwrotnie.

Powinniśmy pamiętać, że silnik samochodu, z którego pobieramy energię, powinien utrzymywać ok. 2000 obr/minutę.


Znając już awaryjne metody na odpalenie samochodu, powinniśmy się zastanowić czy możemy jakoś zapobiec tego typu problemom.

Jak zapobiegać problemom z odpalaniem zimą?

Najprostszym sposobem jest regularne kontrolowanie stanu naszego paliwa, akumulatora, silnika, instalacji elektrycznej oraz pamiętanie o wyłączeniu świateł i radia, które nadmiernie mogą eksplorować nasz akumulator.

Jeśli natomiast pomimo cyklicznego sprawdzania, nasze auto nie odpali, powinniśmy wiedzieć gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Czy można wezwać pomoc drogową do odpalenia samochodu zimą?

Czy pomoc drogowa pomaga w odpalaniu samochodów na mrozie zimą?
Czy pomoc drogowa pomaga w odpalaniu samochodów na mrozie zimą?

W przypadku, gdy nie znajdziemy uczynnego sąsiada, możemy zarówno zadzwonić po pomoc drogową, jak i po taksówkę.

Pomoc drogowa, dodatkowo posiada specjalistyczny sprzęt, który umożliwi odpalenie samochodu, a w przypadku braku zapłonu, pomoże odstawić auto do warsztatu. Stosunkowo koszt pomocy drogowej będzie znacznie niższy, a niżeli wymiana katalizatora, który może zostać uszkodzony przy odpalaniu „na pych”.

Jeśli natomiast udało nam się odpalić nasz pojazd, czy aby na pewno możemy jechać bezstresowo do pracy?

Samochód odpalił i co dalej?

Jeśli udało nam się odpalić samochód, powinniśmy przeanalizować, co było przyczyną tej nagłej awarii, od tego bowiem zależy, jakie następne kroki powinniśmy podjąć.

W przypadku, gdy wiemy, że udało się nam całkowicie zniwelować przyczynę awarii oraz mamy pewność, że nie dojdzie do niej ponownie w ciągu kilku godzin, możemy spokojnie udać się do pracy.

Jednak, kiedy do końca nie znamy przyczyny awarii, powinniśmy sprawdzić wszystkie elementy, które mogły ją wywołać. W momencie, gdy rozwiązanie tej zagadki, nie jest dla nas oczywiste, powinniśmy od razu udać się do mechanika. Sprawdzi on przyczynę awarii oraz zabezpieczy nas przed kolejnym takim zdarzeniem.

Jeśli wiemy, co było przyczyną, możemy oszacować czy zdarzenie się powtórzy, czy nie. W przypadku, gdy problemy będzie stanowił zużyty akumulator lub inna uszkodzona część, możemy być pewni, że sytuacja, będzie się nagminnie powtarzać, dlatego ważne jest, aby ustalić, czy ten element powinien ulec natychmiastowej wymianie.

O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o:

  • Regularnym kontrolowaniu stanu naszego akumulatora, świec zapłonowych/żarowych, alternatora, rozrusznika itp.
  • Wyłączaniu świateł i radia, aby nadmiernie nie zużywać energii elektrycznej z akumulatora;
  • Tankowaniu sprawdzonego paliwa;
  • Nie odpalaniu nowoczesnych aut „na pych”;
  • Grubości kabli zapłonowe, gdyż za cienkie mogą się spalić;
  • Pobieraniu energii tylko z silników tego samego typu;
  • W przypadku awarii pomocy udzieli nie tylko pomoc drogowa, ale również taksówka.

Mamy nadzieję, że wiesz już co zrobić, gdy twój samochód zimą nie odpali oraz o czym należy pamiętać, aby uniknąć tego typu awarii. Życzymy Ci udanej jazdy oraz szerokiej drogi!

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.