Jeżeli świadczysz usługi pomocy drogowej w Warszawie bądź innym mieście, musisz wiedzieć, że auto który służy do świadczenia tego rodzaju usług oraz do holowania aut, nie tylko musi posiadać odpowiednie parametry techniczne, ale również powinno zostać zarejestrowane zgodnie z wymogami prawa, dotyczącymi prowadzenia usług pomocy drogowej
Jaka jest definicja pojazdu specjalnego?
Zastanówmy się jakim jest pojazd specjalny i jak brzmi fachowa definicja, która została zawarta w prawie o ruchu drogowym, nazywanym najczęściej kodeksem drogowym. Zgodnie z tą ustawą to jest specjalny to pojazd samochodowy bądź przyczepa, która jest przeznaczona do wykonywania funkcji specjalnej, wskutek czego pojazd powinien zostać przystosowany do możliwości transportu innych pojazdów, dostosowane powinno być także nadwozie, a także pojazd specjalny powinien być wyposażony w dodatkowe akcesoria. W tego rodzaju pojeździe oprócz kierowcy mogą być przewożone także inne osoby.
W co powinien być wyposażony pojazd pomocy drogowej?
Pojazd pomocy drogowej musi posiadać odpowiednie wyposażenie, które jest uregulowane rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem pojazd pomocy drogowej powinien być wyposażony w kabinę kierowcy bądź podwozie żółtego koloru bądź z oznaczeniem postaci żółtego pasa o szerokości od 8 do 15 centymetrów. Tego rodzaju pas powinien być namalowany bądź przyklejony wokół całego pojazdu poniżej dolnej krawędzi okien.
Każdy pojazd pomocy drogowej powinien posiadać ostrzegawczy sygnał świetlny, który widać z odległości najmniej 150 metrów. Laweta 24 h to pojazd pomocy drogowej, który posiada odpowiednie nadwozie przeznaczone do przewożenia pojazdów uszkodzonych bądź tak zwany hol giętki, który służy do holowania motocykli oraz hol sztywny z przeznaczeniem do holowania innych pojazdów. Nadwozie lawety powinno być wyposażone w ostrzegawczy żółty sygnał świetlny przed który umieszcza się na pojeździe holowanym oraz w zapasowy zestaw świateł tylnych, także z przeznaczeniem na pojazd holowany.
W jaki sposób powinien być zarejestrowany samochód do celów pomocy drogowej?
Każdy samochód przeznaczony do celów pomocy drogowej powinien być obowiązkowo zarejestrowany jako pojazd specjalny z kodem 504. Jest to klasyfikacja pojazdów specjalnych ustanowiono przez rozporządzenie ministra infrastruktury.
Osoba będąca właścicielem działalności gospodarczej zajmującej się profesjonalną pomocą drogową i holowaniem aut, powinna posiadać prawo jazdy właściwej kategorii, licencje oraz odpowiednie zezwolenia, dzięki którym holowanie aut nie tylko będzie bezpieczne, ale również prawnie uregulowane. Jedynym wyjątkiem, kiedy nie wymagane jest zezwolenie oraz licencja na prowadzenie pojazdu pomocy drogowej, jest spełnienie warunku o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu nie przekraczającej 3,5 tony.
Jeżeli pomoc drogowa Warszawa świadczy usługi transportowe z zagranicy bądź poza granice naszego kraju, oprócz standardowych pozwoleń musi także posiadać zezwolenie na przewóz pojazdów przez granicę. Wszyscy kierowcy poruszający się w promieniu większym niż 100 kilometrów od lokalizacji firmy, mają obowiązek posiadania i stosowania tachografu.