Skoda Superb 2 to auto praktyczne i przestronne. Nie bez powodu zresztą model ten cieszy się sporym zainteresowaniem. Co prawda niektórzy odmawiają mu prestiżu, to jednak w gruncie rzeczy trzeba przyznać, że jest to auto godne uwagi.
Sprawdź dane techniczne pojazdu i jego dostępne wersje. Poznaj również opinie o Skodzie Superb 2.
Skoda Superb 2 – dane techniczne
Skoda Superb to samochód osobowy należący do segmentu D. Produkowany jest od 2001 roku, siedem lat później zaprezentowano jego drugą generację.
Auto oferowane jest w dwóch wersjach nadwoziowych: jako pięciodrzwiowy liftback oraz pięciodrzwiowe kombi. Dostępne jest z napędem przednim i napędem na wszystkie osie, z 5-biegową i 6-biegową skrzynią manualną lub 6-biegową i 7-biegową skrzynią półautomatyczną DSG.
Pod maską pracuje silnik benzynowy lub wysokoprężny. Gamę tych pierwszych otwiera 1.4 TSI o mocy 125 KM, a zamyka 3.6 FSI o mocy 260 KM. Poza ostatnim wszystkie jednostki to TSI (z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem). 1,8-litrowe silniki w trzech konfiguracjach generują moc 160 KM. Dostępny jest również 2.0 TSI
o mocy 200 KM.
Wśród silników diesla znajdziemy jednostki TDI o różnych pojemnościach: 1.6 TDI (105 KM), 1.9 TDI (105 KM), oraz 2.0 TDI (140 KM i 170 KM).
Skoda Superb 2 – dostępne wersje
Auto dostępne jest z dwoma rodzajami nadwozia – liftback oraz kombi. Jeśli chodzi o wymiary Skody Superb 2, to auto mierzy 4838 mm (liftback)/4938 mm (kombi) długości, 1817 mm szerokości i 1462 mm (liftback)/1510 mm (kombi) wysokości.
Pojemność bagażnika Skody Superb 2 kombi wynosi 633 litry (powiększana do 1865 litrów), w przypadku wersji liftback to 565 litry (1700 litrów).
Samochód oferowano w kilku wersjach wyposażeniowych: Active, Active GreenLine, Ambition, Ambition GreenLine, Business, Combi Outdoor, Comfort, Elegance, Elegance GreenLine, Executive, Family, Laurin&Klement, Platinum.
Już w standardzie otrzymamy m.in.: klimatyzację, siedem poduszek powietrznych, ABS, ESP, czujniki parkowania. Z opcjonalnych elementów na uwagę zasługuje tempomat, nawigacja, skórzana tapicerka, ledowe światła, bezkluczykowe otwieranie auta, reflektory ksenonowe czy elektrycznie otwierana i zamykana klapa bagażnika.
Skoda Superb 2 – jaki silnik wybrać?
Spośród silników benzynowych szczególnie poleca się jednostkę 2.0 TSI oraz 1.4 TSI. Ten ostatni, choć może przysporzyć kłopotów z łańcuchem rozrządu, to jednak jest to napęd dość dynamiczny i bardzo oszczędny.
Nie poleca się za to 1.8 TSI. Godny uwagi jest za to 3.6 FSI. Największą wadą najsilniejszej jednostki jest jednak bardzo wysokie zużycie paliwa (poza tym nie ma wobec niej większych zarzutów). Poza tym to silnik spotykany bardzo rzadko.
Z silników wysokoprężnych największą popularnością cieszą się zaś napędy 2-litrowe. Cenione są za niskie spalanie i satysfakcjonujące osiągi, przy czym najlepiej spisują się na trasie. Warto zwrócić również uwagę na silnik 1.9 TDI, który uchodzi za sprawdzoną i niezawodną konstrukcję.
Z opinii o Skodzie Superb 2 wynika również, że całkiem dobrym silnikiem jest 1.6 TDI, który być może nie zapewni silnych wrażeń, ale sprawdzi się świetnie w codziennym użytkowaniu i nie nadszarpnie portfela – średnie spalanie w tym przypadku jest naprawdę niskie.
Skoda Superb 2 – awarie i problemy
W autach z dieslem może dojść do awarii elektroniki układu wtryskowego, zdarzyć się może również kłopot z dwumasowym kołem zamachowym. W silnikach benzynowych (zwłaszcza 1.4 TSI) wymiany wymaga często łańcuch rozrządu. Nierzadko skarżono się również na duże zużycie oleju, a także szybkie zużycie przegubów napędowych.
Bardzo możliwe, że pojawią się kłopoty z DSG, zwłaszcza przy sporych przebiegach. To częsta bolączka aut wyposażonych w ten rodzaj skrzyni. Naprawy są niestety w tym przypadku dość kosztowne.
Ponadto w Skodzie Superb 2 kombi może dojść do szybkiego zużycia sprężyn i tylnych amortyzatorów. Ogólnie jednak nie jest to auto, które będzie ciągle potrzebować wsparcia mechanika. Nie powinno więc sprawiać większych problemów, zwłaszcza jeśli trafimy na w miarę zadbany egzemplarz.
Skoda Superb 2 – opinie
Z opinii o Skodzie Superb 2 wynika, że kierowcy chwalą model przede wszystkim za jego funkcjonalność i przestronność. Nie bez znaczenia pozostają tu również dobre właściwości jezdne i właściwie zestrojone zawieszenie.
Ogromna przestrzeń kabiny i duża pojemność bagażnika to jedne z najczęściej powtarzanych zalet tego modelu. Nie ma się zresztą czemu dziwić, wymiary Skody Superb 2 mówią same za siebie, to auto rzeczywiście jest duże i zapewnia wysoki komfort jazdy. Na wygodę narzekać może jedynie piąty pasażer z uwagi na wysoki próg.