ŠKODA wykorzystuje materiały powstałe z przetworzonych butelek PET

Dla elektrycznego modelu ENYAQ iV ŠKODA zamieniła swoje klasyczne linie wyposażenia na innowacyjne wnętrza w ramach opcji Design Selections. W opcji LODGE tradycyjne pokrycia foteli zastąpiono przy tym tapicerką wykonaną z tkaniny łączącej wełnę z przetworzonym poliestrem z jednorazowych butelek PET. We współpracy z dostawcami i środowiskiem naukowym marka ŠKODA pracuje już nad kolejnymi produkowanymi w sposób zrównoważony, nadającymi się do recyklingu i trwałymi materiałami do zastosowania w produkcji seryjnej.

– Konsekwentne stosowanie materiałów wyprodukowanych w sposób zrównoważony w naszych obecnych pojazdach zmienia wymagania w dziale zakupów, a tym samym także wymagania wobec naszych dostawców. Zgodnie z naszym hasłem „Simply Clever” pracujemy razem nad tworzeniem innowacyjnych, zrównoważonych materiałów, które wytrzymają codzienne użytkowanie, są łatwe w obróbce, a jednocześnie tworzą atrakcyjny design – podkreśla Markéta Truhelková, Koordynator ds. Zakupów – Wnętrza w ŠKODA AUTO.

SKODA wykorzystuje materialy powstale z przetworzonych butelek PET 3

ŠKODA priorytetowo traktuje zrównoważony rozwój w ramach zakupu materiałów i komponentów i angażuje do tego swoich partnerów w ramach całego łańcucha dostaw.

SKODA wykorzystuje materialy powstale z przetworzonych butelek PET 1 1

Marka od kilkudziesięciu lat współpracuje z czeskim dostawcą Sage Automotive Interior, który opracowuje innowacyjne materiały wdrażane następnie do produkcji. Należą do nich tkaniny wykonane z przetworzonych plastikowych butelek w ramach wnętrza Design Selection LODGE elektrycznej ŠKODY ENYAQ iV. Firma opracowuje również materiały zawierające specjalne włókna, które działają jak podgrzewacze siedzeń i poprawiają komfort użytkowania, a także specjalne włókna odblaskowe. Sage Automotive Interiors ściśle współpracuje z uczelnią wyższą – Politechniką w Libercu.

SKODA wykorzystuje materialy powstale z przetworzonych butelek PET 2 1

Tekstylia techniczne z wełny i przetworzonych butelek PET dla modelu ENYAQ iV produkuje także firma AUNDE. Butelki są kruszone, topione i przetwarzane na granulat, który służy do wytwarzania trwałej przędzy. Na krośnie, z 6000 takich nici, powstaje wytrzymała tkanina zgodna ze specyfikacjami projektantów wnętrz ŠKODY. Materiał jest następnie prany i suszony, co nadaje mu wymaganą trwałość.

Proces produkcji wnętrza LODGE dla modelu ENYAQ iV przedstawiony jest na filmie poniżej.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.