To już dziś – nowe przepisy dla kierowców i pieszych!

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany wchodzą w życie już dziś – 1 czerwca. Co uległo zmianie?

Piesi – nowe prawa ale także bezwzględny obowiązek

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, pieszy zachowujący szczególną ostrożność, który wchodzi na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem (z wyjątkiem tramwaju). Poza pierwszeństwem, piesi zyskali również pewne ograniczenie. Od tej pory obowiązuje ich zakaz korzystania ze smartfonów na przejściach dla pieszych.

Koniec jazdy na zderzaku!

Od dziś kierowcy posiadają prawny obowiązek zachowania odstępu, który wynosi połowę prędkości, z którą się poruszają. W związku z tym, podczas jazdy autostradą z prędkością 120 kilometrów na godzinę, muszą zachować bezpieczny odstęp wynoszący co najmniej 60 metrów. Ten przepis w szczególności zyskał wielu zwolenników.

Ta sama prędkość przez 24 h

Zmianom uległ również przepis dotyczący jazdy w nocy w terenie zabudowanym (pomiędzy 23.00 a 5.00 rano). Dotychczas dozwolona prędkość w tych godzinach wynosiła 60 km/h. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, przez 24 godziny na dobę, w terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 50 km/h.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.