Transport ponadgabarytowy – zasady przewozu

Transport ponadgabarytowy wymaga odpowiedniego zorganizowania i planu. Aby transport przebiegał zgodnie z przepisami i w sprawny sposób należy opracować przebieg trasy, zadbać o zabezpieczenie towaru oraz o odpowiednią naczepę. Samodzielny transport sprzętów i urządzeń ponadgabarytowych jest niemożliwy, dlatego też zajmują się tym profesjonalne firmy transportowe. Co to jest transport ponadgabarytowy i jakie wymagania trzeba spełnić, by móc go zrealizować? 

Transport ponadgabarytowy – charakterystyka 

Z definicji transport ponadgabarytowy dotyczy towary przekraczającego 42 tony wagi lub o szerokości większej niż 2.5 metra, czy wysokości większej niż 4 metry. Tylko jeden parametr z tych trzech musi zostać przekroczony aby można było mówić o transporcie ponadgabarytowym. Do przewiezienia tak wielkich i ciężkich ładunków niezbędni są wykwalifikowani specjaliści. 

Ładunek ponadgabarytowy 

Najczęściej ładunek ponadgabarytowy stanowią takie towary jak sprzęt budowlany, rolniczy, górniczy, drogowy oraz konstrukcje stalowe, ciężkie maszyny, hale i linie produkcyjne oraz elektrownie wiatrowe. Transport ponadgabarytowy przewiduje również przewożenie samolotów i jachtów. 

Transport ponadgabarytowy w świetle przepisów 

Na realizację transportu ponadgabarytowego wymagane jest odpowiednie zezwolenie, co więcej, jeżeli transport ma być realizowany na terenie wielu państw, konieczne jest zdobycie pozwolenia w każdym z krajów. W Polsce pozwolenie uzyskuje się w Generalnej Komisji Dróg Krajowych i Autostrad i od naczelników urzędów celnych. Dany organ ma 14 dni na wydanie zezwolenia. Bardzo podobnie działa to w wielu krajach, dlatego plany co do transportu należy przygotowywać z odpowiednim wyprzedzeniem. Przepisy drogowe określają konkretne godziny, w których mogą odbywać się przewozy ładunków ponadgabarytowych – 6:00 – 22:00, ponieważ wtedy ruch na drogach jest mniejszy. 

Transport ponadgabarytowy – uprawnienia kierowców 

Jak już wspominaliśmy, transport ponadgabarytowy wymaga koordynacji specjalistów ale również odpowiedniego taboru. Profesjonalne firmy realizujące transporty wiedzą, że kluczowe jest indywidualne podejście do każdego klienta i opracowanie spersonalizowanego planu transportu. Tu warto podkreślić rolę kierowcy, który powinien wykazywać się zimną krwią, opanowaniem umiejętnością planowania trasy i zarządzania stresem oraz długotrwałym skupieniem. 

W świetle przepisów nie ma konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń i uprawnień dla kierowców, jednak firmy dbają o to, by kierowcy posiadali odpowiednie doświadczenie i staż pracy w zawodzie.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.