Transport ponadgabarytowy – zasady przewozu

Transport ponadgabarytowy wymaga odpowiedniego zorganizowania i planu. Aby transport przebiegał zgodnie z przepisami i w sprawny sposób należy opracować przebieg trasy, zadbać o zabezpieczenie towaru oraz o odpowiednią naczepę. Samodzielny transport sprzętów i urządzeń ponadgabarytowych jest niemożliwy, dlatego też zajmują się tym profesjonalne firmy transportowe. Co to jest transport ponadgabarytowy i jakie wymagania trzeba spełnić, by móc go zrealizować? 

Transport ponadgabarytowy – charakterystyka 

Z definicji transport ponadgabarytowy dotyczy towary przekraczającego 42 tony wagi lub o szerokości większej niż 2.5 metra, czy wysokości większej niż 4 metry. Tylko jeden parametr z tych trzech musi zostać przekroczony aby można było mówić o transporcie ponadgabarytowym. Do przewiezienia tak wielkich i ciężkich ładunków niezbędni są wykwalifikowani specjaliści. 

Ładunek ponadgabarytowy 

Najczęściej ładunek ponadgabarytowy stanowią takie towary jak sprzęt budowlany, rolniczy, górniczy, drogowy oraz konstrukcje stalowe, ciężkie maszyny, hale i linie produkcyjne oraz elektrownie wiatrowe. Transport ponadgabarytowy przewiduje również przewożenie samolotów i jachtów. 

Transport ponadgabarytowy w świetle przepisów 

Na realizację transportu ponadgabarytowego wymagane jest odpowiednie zezwolenie, co więcej, jeżeli transport ma być realizowany na terenie wielu państw, konieczne jest zdobycie pozwolenia w każdym z krajów. W Polsce pozwolenie uzyskuje się w Generalnej Komisji Dróg Krajowych i Autostrad i od naczelników urzędów celnych. Dany organ ma 14 dni na wydanie zezwolenia. Bardzo podobnie działa to w wielu krajach, dlatego plany co do transportu należy przygotowywać z odpowiednim wyprzedzeniem. Przepisy drogowe określają konkretne godziny, w których mogą odbywać się przewozy ładunków ponadgabarytowych – 6:00 – 22:00, ponieważ wtedy ruch na drogach jest mniejszy. 

Transport ponadgabarytowy – uprawnienia kierowców 

Jak już wspominaliśmy, transport ponadgabarytowy wymaga koordynacji specjalistów ale również odpowiedniego taboru. Profesjonalne firmy realizujące transporty wiedzą, że kluczowe jest indywidualne podejście do każdego klienta i opracowanie spersonalizowanego planu transportu. Tu warto podkreślić rolę kierowcy, który powinien wykazywać się zimną krwią, opanowaniem umiejętnością planowania trasy i zarządzania stresem oraz długotrwałym skupieniem. 

W świetle przepisów nie ma konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń i uprawnień dla kierowców, jednak firmy dbają o to, by kierowcy posiadali odpowiednie doświadczenie i staż pracy w zawodzie.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.