Ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu. Od czego zacząć?

Ubezpieczenie OC i Autocasco to dwa skróty, które są znane w zasadzie każdemu kierowcy. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego oraz Autocasco stanowi podstawę ubezpieczenia komunikacyjnego. Można je rozbudować o wiele dodatkowych elementów. Jakich? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

OC a AC – jakie są różnice?

Ubezpieczenie OC nie pokryje strat związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami. Stanowi tylko i aż, materialne zabezpieczenie w sytuacji, gdy będziesz sprawcą kolizji i spowodujesz szkodę osobową lub na mieniu osoby trzeciej (np. samochodu).

Oprócz OC niego, warto skorzystać również z Autocasco (AC) – dobrowolnego ubezpieczenia, które okaże się niezwykle przydatne w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia Twojego samochodu. Autocasco okazuje się więc niezwykle pomocne w wielu nieprzewidzianych sytuacjach i znacząco odciąży Cię od wszelkich kosztów związanych z naprawą swojego samochodu.

 AC przyda się w m.in. sytuacji zniszczenia Twojego pojazdu z powodu gradu, burzy czy wichury), uszkodzenia pojazdu podczas parkowania lub garażowania czy też kradzieży pojazdu.

Assistance pojazdu – dlaczego warto je mieć?

Assistance to profesjonalna pomoc specjalistów w razie wypadku, awarii albo utraty pojazdu. Dzięki niemu skorzystasz z holowania pojazdu, jego naprawy bądź otrzymasz auto zastępcze na czas wyeliminowania usterek w Twoim samochodzie. To również ochrona na wypadek nagłych awarii, czy niepożądanych sytuacji, które mogą być dla Ciebie bardzo kosztowne. Dzięki Assistance z jednej strony zyskujesz poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej spore oszczędności w przypadku zaistnienia niepożądanego zdarzenia.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Jako kierowca powinieneś zadbać również o zdrowie i życie – zarówno swoje, jak też pasażerów. Mowa tu nie tylko o bezpiecznej jeździe i stosowaniu się do przepisów drogowych, ale również ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jest to bardzo istotne uzupełnienie OC, AC oraz Assistance, które zapewni Ci wsparcie finansowe w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci w wypadku drogowym.

NNW obejmuje nie tylko zdarzenia mające miejsce w trakcie poruszania się pojazdem, ale również postoju, wsiadania i wysiadania, a nawet naprawy auta. Chroni w kraju i za granicą, a można dodatkowo rozszerzyć je o wsparcie obejmujące szybki dostęp do konsultacji lekarskich bez skierowania, czy możliwość skorzystania z różnego rodzaju zabiegów, niezbędnych w celu powrotu do zdrowia po wypadku.

O co jeszcze można uzupełnić polisę komunikacyjną?

Na koniec warto wspomnieć o innych elementach, które możesz dodać do swojej polisy. Ubezpieczenie samochodu może również obejmować:

  • ubezpieczenie opon, kół i dętek, które zostały uszkodzone podczas jazdy samochodem (obejmuje również holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu);
  • ubezpieczenie szyb – zarówno tych przednich, tylnych, jak i bocznych (pokryje ono koszt ich naprawy lub wymiany);
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego przewożonego samochodem (zarówno uszkodzonego w wyniku zdarzenia drogowego, jak i skradzionego czy zniszczonego przez osoby trzecie);
  • ubezpieczenie bagażu od zniszczenia, uszkodzenia lub straty (obejmuje zarówno rzeczy osobiste, jak i tzw. środki obrotowe);
  • ochronę prawną, w ramach której możesz korzystać z nielimitowanych porad telefonicznych i zyskać pomoc w zakresie sporządzania opinii prawnych na piśmie;
  • ubezpieczenie GAP, dzięki któremu Twój pojazd nie straci na wartości w przypadku szkody;
  • ubezpieczenie BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody), które skraca proces likwidacji szkody do minimum.

Chcesz ubezpieczyć motocykl? Sprawdź ubezpieczenie motocykla Compensa i możliwości, jakie daje Ci polisa dla Twojego jednośladu. OC, AC, ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych i wiele więcej.


Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.