Używana Skoda Yeti (2009-2017) – czy warto kupić? Dane techniczne, opinie kierowców, usterki

Skoda Yeti to kompaktowy SUV, który zadebiutował na rynku w 2009 roku. Przez lata produkcji zyskał spore grono zadowolonych użytkowników, ale również wyrobił opinię auta z pewnymi mankamentami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu modelowi i dowiemy się, czy używana Skoda Yeti to dobry wybór?

Skoda Yeti 2009-2017 – historia kompaktowego SUV-a

Skoda Yeti zadebiutowała na rynku w 2009 roku jako pierwszy SUV marki. Pod względem stylistycznym, Yeti różniła się od pozostałych modeli Skody, a jej wygląd zdecydowanie nie był dla każdego. Z czasem jednak, druga wersja, która pojawiła się w 2013 roku, zyskała bardziej stonowany wygląd, dzięki czemu stała się bardziej popularna. Model produkowany był w latach 2009-2017 i dostępny był zarówno w wersji z napędem na przednie koła, jak i z napędem na cztery koła.

Używana Skoda Yeti – wygląd wnętrza

Wnętrze Skody Yeti cechuje się funkcjonalnością i dobrym wykończeniem. Materiały użyte do produkcji są trwałe, a plastiki nie skrzypią. Kierowca ma do dyspozycji wygodne, dobrze wyprofilowane fotele, a regulacja kierownicy zarówno w pionie, jak i w poziomie pozwala na dobranie optymalnej pozycji za kierownicą.

Deska rozdzielcza jest prosta i przejrzysta, a obsługa systemów multimedialnych nie sprawia trudności. W tylnej części auta pasażerowie mają do dyspozycji sporo miejsca na nogi i głowę, a także wygodne siedzenia. Bagażnik o pojemności 416 litrów może być z łatwością powiększony poprzez złożenie tylnej kanapy, co daje łącznie 1760 litrów.

Używana Skoda Yeti – dostępne silniki

Pod maską Skody Yeti znajdziemy szeroką gamę silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. W ofercie benzynowej dostępne są jednostki o pojemności 1.2 TSI o mocy 105 KM, 1.4 TSI o mocy 122 KM oraz 1.8 TSI o mocy 152 KM. Wszystkie jednostki benzynowe cechują się niskim zużyciem paliwa oraz sprawnym działaniem.

W przypadku silników wysokoprężnych, Skoda Yeti oferuje jednostki 1.6 TDI o mocy 105 KM oraz 2.0 TDI o mocy 110, 140 i 170 KM. Silniki te są znane z niezawodności, ale należy zwrócić uwagę na regularność wymiany oleju, paska rozrządu oraz filtra cząstek stałych (w przypadku silników z filtrem DPF).

Większość jednostek napędowych dostępnych jest z manualną skrzynią biegów, jednak niektóre warianty mogą być wyposażone w automatyczne skrzynie DSG. Warto zwrócić uwagę na stan skrzyni biegów przy zakupie używanej Skody Yeti, gdyż naprawa DSG może być kosztowna.

Używana Skoda Yeti – typowe usterki

Mimo że Skoda Yeti zdobyła spore grono zadowolonych użytkowników, nie jest wolna od pewnych usterek. Typowe problemy związane z tym modelem to m.in. zużywające się tarcze hamulcowe, szczególnie przy większych obciążeniach, awarie sterowników skrzyń biegów DSG, a także problemy z zawieszeniem. W niektórych przypadkach mogą występować również usterki związane z elektryką i elektroniką.

Przed zakupem używanej Skody Yeti warto zwrócić uwagę na stan podwozia, zwłaszcza w przypadku egzemplarzy z napędem na cztery koła. Warto również sprawdzić, czy przeglądy były przeprowadzane regularnie oraz czy wymieniano konieczne części eksploatacyjne.

Używana Skoda Yeti – opinie kierowców

Wielu kierowców docenia Skodę Yeti za jej praktyczność, przestronne wnętrze oraz wygodę jazdy. Auto zdobyło uznanie szczególnie wśród rodzin i osób, które cenią sobie funkcjonalność. Jednak nie brakuje również opinii krytycznych, związanych przede wszystkim z wyżej wymienionymi usterkami. Warto zatem przed zakupem dokładnie sprawdzić konkretny egzemplarz oraz zasięgnąć opinii niezależnego mechanika.

Używana Skoda Yeti – niezawodny towarzysz podróży?

Używana Skoda Yeti może być dobrym wyborem, jeśli poszukujemy auta o kompaktowych wymiarach, praktycznym wnętrzu oraz niezłej dynamice jazdy. Mimo że nie jest wolna od usterek, odpowiednio dobrany i serwisowany egzemplarz może okazać się solidnym i niezawodnym towarzyszem podróży. Kluczowe jest jednak dokładne sprawdzenie auta przed zakupem oraz regularne przeglądy po jego nabyciu.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.