Wycena wartości pojazdu czy maszyny – gdzie szukać wsparcia?

Ocena szacunkowa wartości pojazdu lub maszyny prędzej czy później będzie potrzebna każdemu z Nas, chociażby przy okazji planowania ich sprzedaży. Nieuczciwe praktyki handlarzy, zaniżanie lub zawyżanie proponowanych cen narażają Nas bowiem często na wielotysięczne straty. Jak wycenić samochód? Czy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i maszyn?

Rzeczoznawca jest zawodem specjalistycznym, obwarowanym koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy, wieloletniego doświadczenia oraz zdobycia wyższego wykształcenia. Potwierdzeniem kwalifikacji do bycia rzeczoznawcą na gruncie prawa polskiego jest zdanie egzaminu państwowego. Uprawnienie do wykonywania ekspertyz w zakresie określenia wartości danej ruchomości przez wykwalifikowanego, certyfikowanego rzeczoznawcę daje zatem pewność prawidłowości i obiektywności oceny.

Rzeczoznawca wyceniający pojazdy i maszyny jest dostępny zarówno dla osób fizycznych, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na usługi rzeczoznawcy powinni zwrócić szczególną uwagę przedsiębiorcy z WarszawyŁodzi i województwa mazowieckiego. Prawidłowa wycena wartości maszyn jest dla osoby niedoświadczonej, nie znającej całokształtu rynkowych ofert, może być trudna.

Wartość rynkowa – jak wycenić auta, maszyny i urządzenia?

Proponowane przez doświadczonych handlowców, przedstawiane przez zautomatyzowane internetowe kalkulatory lub określane na podstawie naszej wiedzy wartości pojazdów, maszyn, urządzeń i ich części, bardzo często nie pokrywają się ze stanem faktycznym. Samodzielna, obiektywna wycena wartości rynkowej auta jest niezwykle trudna w miejscach, w których występuje duża ilość pojazdów względnie nowych, lecz wysoko wyeksploatowanych. Niezwykle często nieświadomie, sugerując się podobnymi ogłoszeniami czy radami rodziny i znajomych, zaniżamy ceny, i tym samym:

• po pierwsze- tracimy nasze pieniądze- zarówno po stronie sprzedającego- gdy zdecydujemy się sprzedać pojazd lub maszynę po zaniżonej cenie, jak i po stronie kupującego- jeżeli przepłacimy za pojazd,

• po drugie- umniejszamy środki, jakie możemy uzyskać od ubezpieczyciela,

• po trzecie- pozbawiamy się możliwości negocjacji ceny na warunkach dla nas akceptowalnych.

Prawidłowo oceniona wartość rynkowa pojazdu- czyli kwota, którą należy uiścić za pojazd przy zawieraniu umowy sprzedaży, powinna odzwierciedlać następujące kryteria:

• rodzaj pojazdu, jego markę i model;

• rok produkcji i aktualny przebieg;

• wyposażenie pojazdu;

• stan techniczny, w tym usterki, uszkodzenia, wykonane naprawy;

• stan wizualny- rysy, obicia, ogniska korozji itp.

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Sprzedaż pojazdu- wycena aut

Każda strona podejmująca się negocjacji ceny zawsze będzie dążyła do osiągnięcia jak najlepszej dla siebie ceny, nawet wbrew obiektywnej wartości pojazdu. Podparcie się w czasie prowadzenia rozmów lub w ogłoszeniu profesjonalną wyceną rzeczoznawcy lub wykonanie oględzin w jego towarzystwie pozwoli na uniknięcie ewentualnych strat dla obu stron umowy.

Wycena wartości maszyn i urządzeń

Maszyny i urządzenia, w szczególności zaawansowane technologicznie, są niezwykle trudne do wyceniania celem sprzedaży. Ruchomości te nierzadko nie podlegają standardowym trendom rynkowym, umniejszającym ich wartości z biegiem czasu- mogą być bardzo rzadkimi maszynami występującymi na rynku, maszynami unikatowymi, niezwykle trudnymi w produkcji lub na które czas oczekiwania jest niezwykle długi. Z drugiej jednak strony bywa tak, że eksploatacja bardzo szybko umniejsza wartości maszyny, gdyż wartość części, jakie należałoby wymienić i wartość napraw jest bardzo wysoka. Stąd też najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z rzeczoznawcą, który wykona kompleksowe oględziny i dzięki wszechstronnej wiedzy prawidłowo oszacuje kwotę, jaka może zostać osiągnięta w drodze sprzedaży urządzenia.

Jak wygląda ekspertyza rzeczoznawcy?

Wycena aut, urządzeń czy maszyn przez rzeczoznawcę polega na ocenie rzeczywistego stanu technicznego przy pomocy swojej wiedzy osobistej, doświadczenia, podanych danych, wykorzystaniu odpowiednich narzędzi diagnostycznych- jak mierników czy oprogramowani komputerowego. Stan rzeczywisty przyrównywany jest przez wyspecjalizowane aplikacje do szacowania wartości pojazdów i maszyn, a następnie korygowany jest przez dane zebrane podczas oględzin.

Warto sprawdzić usługi https://irzeczoznawca.com/. Wycena wartości pojazdów i urządzeń na terenie Warszawy i mazowieckiego oraz Łodzi wykonywana jest w ustalonym przez Klienta, dogodnym terminie. Rzeczoznawca dokonuje oględzin w miejscu wskazanym przez Klienta i w zakresie przez niego określonym. Wykonanie szacunkowej, obiektywnej wyceny nie zajmuje dużo czasu, a może uchronić Nas przed nawet wielkimi stratami, pozwoli uniknąć sztuczek stosowanych przez handlarzy.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.