Zakup samochodu używanego – 5 kluczowych pytań już podczas rozmowy telefonicznej

Na pewno większość z Was ma na swoim koncie „wycieczkę” po auto znalezione w ogłoszeniu znajdującym się kilkaset kilometrów od Was, które okazało się na miejscu czterokołową porażką pełną ukrytych wad.

Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na niepotrzebne sprawdzanie auta u mechanika, jego naprawy w późniejszym czasie lub uniknąć podróżowania „na pusto” (podróż „na pusto” to i tak najmniejsze zło)?

Zaskakujące może być to, iż przez telefon możesz przeprowadzić naprawdę szczegółową weryfikację pojazdu bez ruszania się z domu. Są osoby, które w tym momencie powiedzą: „ale kto ci powie całą prawdę o używanym samochodzie przez telefon?”. Choć takie sytuacje faktycznie się zdarzają, to możemy to szybko zweryfikować zadając dwa razy to samo pytanie. Jeśli ktoś mówi prawdę, spokojnie i w podobny sposób odpowie na to pytanie, w innym wypadku zareaguje irytacją lub kompletnie się pogubi. O co konkretnie pytać?

1. Kto jest właścicielem samochodu używanego i jakie jest pochodzenie auta?

Kto jest wlascicielem samochodu uzywanego i jakie jest pochodzenie auta
Sprawdź pochodzenie samochodu używanego

Nie jest oczywiste, że właściciel to sprzedający auto. Osoba, która korzystała z samochodu zna go najlepiej i będzie w stanie najbardziej szczegółowo o nim opowiedzieć. Od czego najlepiej zacząć rozmowę?

Zamiast na początku pytać np.: Dzień dobry, czy Astra jeszcze aktualna?, lepiej powiedzieć: Dzień dobry, czy rozmawiam z właścicielem Astry? Już podczas powitania zdobywasz pierwsze ważne informacje. 

Następnie, warto dowiedzieć się jak długo auto jest w posiadaniu obecnego właściciela. Odpowiedź może dostarczyć nam informację czy dany samochód używany, jest rzeczywiście czyimś środkiem lokomocji, czy jedynie towarem, który trzeba sprzedać. Historie o tym, że „samochód okazał się za duży dla żony” i dlatego jest sprzedawany po krótkim czasie od zakupu, są sygnałem do zadawania dalszych pytań: 

  • Ilu właścicieli miało auto i na kogo jest zarejestrowane?
  • Czy osoba, na którą zarejestrowany jest samochód będzie obecna przy podpisaniu ewentualnej umowy? 

Następnie powinniśmy potwierdzić (jeśli w ogłoszeniu nie było danych do potwierdzenia tego w CEPiK), z jakiego kraju używany samochód pochodzi i czy jest obecnie zarejestrowany w Polsce. Jeśli zależy ci na aucie „z polskiego salonu”, warto przez telefon to wcześniej potwierdzić. Nie bój się zadawać szczegółowych pytań typu: w którym województwie i w jakim dokładnie salonie samochód był kupiony . Im więcej zadasz pytań, tym większa szansa, że zaoszczędzisz czas na oględziny auta, którego pochodzenie lub stan prawny (np. niezarejestrowany w Polsce) jest dla ciebie nieakceptowany. 

2. Czy auto miało naprawy blacharsko-lakiernicze?

Czy auto mialo naprawy blacharsko lakiernicze
Sprawdź samochód używany czy miał naprawy blacharsko-lakiernicze

Niestety pojęcie „samochód bezwypadkowy” dla w wielu osób ma różnorakie znaczenie. Założenie, że auto jest bezwypadkowe, ponieważ tak właśnie jest opisane w formularzu portalu internetowego, jest zgubne. Z pewnością nie jest to gwarancją zakupu auta bez przeszłości blacharskiej. Dopytaj o to przez telefon, aby zaoszczędzić swój czas. Upewnij się jednak na czym polegały ewentualne naprawy. Zdarzają się bowiem właściciele, którzy mieli szkodę w postaci np. zarysowaniu jednego elementu karoserii ale wolą nie zaznaczać opcji „bezwypadkowy”. Pomijają oni taką informację z obawy przed ewentualnymi pretensjami potencjalnych nabywców, którzy bardzo często pojawiają się na oględzinach z czujnikiem grubości lakieru. 

3. Czy od strony technicznej, należy w samochodzie na ten moment coś naprawić lub wymienić? 

Czy od strony technicznej nalezy w samochodzie na ten moment cos naprawic lub wymienic
Sprawdź samochód używany czy od strony technicznej należy na ten moment cos naprawić lub wymienić

Pamiętaj o zasadzie: nie zakładaj, lecz dopytuj. Wzmianka w opisie samochodu używanego o tym, że „nie wymaga wkładu finansowego”, dla jednych może oznaczać, że rzeczywiście wszystkie części eksploatacyjne były stosunkowo niedawno wymieniane. Zakładają, że nie ma potrzeby przeznaczania dodatkowych środków na doprowadzenie używanego samochodu do stanu, w którym będzie można normalnie go używać. Dla innych jednak, może to oznaczać, że np. auto odpala i jest w stanie przejechać około 100 km. Zapytaj o ewentualne świecące kontrolki na zestawie wskaźników i wszystkie sprawy eksploatacyjne. Lepiej podejmuje się decyzję o zakupie samochodu używanego, mając świadomość co cię czeka w niedalekiej przyszłości. Koniecznie zapytaj również o stan opon, a także o to czy samochód sprzedawany jest z kompletem opon zimowych i letnich. Gdy zapytasz o to już podczas rozmowy telefonicznej, sprzedający prawdopodobnie będzie chciał cię skusić dodatkowym zestawem opon/kół, aby zachęcić do przyjazdu i zakupu samochodu. Jeśli o nie wcześniej nie zapytasz, na miejscu, dodatkowe koła/opony mogą być używane jako karta przetargowa podczas ewentualnych negocjacji. 

4. Czy samochód jest sprzedawany w oparciu o umowę/fakturę?

Czy samochod jest sprzedawany w oparciu o umowe fakture
Sprawdź czy samochód używany sprzedawany jest na fakturę lub umowę

To pytanie jest moim ulubionym, bo obnaża ono często „podwójne dno” ewentualnej transakcji zakupu używanego samochodu . Po zadaniu tego pytania, może okazać się, że informacje jakie uzyskałeś na początku rozmowy mają się nijak do stanu faktycznego. Niestety najczęściej na miejscu sprzedający może zaserwować Ci informacje, które będą totalną niespodzianką czyli:

  • podpisujesz umowę z osobą nieobecną w czasie transakcji;
  • kwota na umowie/fakturze jest zaniżona;
  • zawieranie „umowy na Niemca”;
  • inna stawka podatku VAT (podczas zakupu samochodu używanego „na firmę”);
  • tzw. ciągłość umów i wielu właścicieli, o których nie ma informacji w karcie pojazdu.

Jeśli powyższe okoliczności, nie stanowią dla ciebie problemu, możesz pominąć to pytanie. Natomiast jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze na weryfikację stanu technicznego samochodu używanego w ASO lub SKP i aby na koniec nie dowiedzieć się, że forma przeniesienia prawa własności tobie nie odpowiada, warto o to dopytać przed wyjazdem na oględziny. 

5. Czy samochód ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie oraz ewentualną gwarancję producenta?

Czy samochod ma wazne badanie techniczne i ubezpieczenie oraz ewentualna gwarancje producenta
Sprawdź samochód używany czy ma ubezpieczenie i gwarancję producenta

To jest dość oczywista kwestia i chyba niewiele trzeba o niej pisać. Wspominam o tym, bo sam wielokrotnie o to zapomniałem zapytać i później musiałem wracać bez ważnego przeglądu. Warto jednak o niej wspomnieć aby z powodu niedoinformowania, wracać do domu bez ważnego przeglądu.

Odnośnie gwarancji, trzeba pamiętać o tym, że mimo to, że auto ma fabryczną gwarancję np. na 7 lat, nie jest jednoznaczne z tym, że jest aktualna. Auto musi być wcześniej użytkowane zgodnie z wymaganiami producenta. Dopytaj o to, aby mieć pewność, że dobrze inwestujesz kupujesz samochód używany.

Z pewnością jest jeszcze wiele pytań, które warto zadać podczas zakupu używanego samochodu. Z doświadczenia wielu osób jednak wynika, że pięć powyższych najszybciej przybliży cię do uzyskania rzetelnych informacji i zakupu dokładnie takiego pojazdu jakiego szukasz.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.