Aktywny znak drogowy, czyli jaki? Zasada działania i wpływ na widoczność

Pulsacyjne żółte światło umieszczone na urządzeniu BRD, na tarczy znaku drogowego lub nadawane przez sygnalizator jest sygnałem ostrzegawczym nakazującym kierowcom i pieszym zachowanie szczególnej ostrożności. Aby poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, w niektórych miejscach ustawia się oznakowanie z pulsacyjnymi diodami LED – znaki aktywne. Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Aktywne znaki drogowe – przejście dla pieszych

Znak informacyjny D-6

Znak D-6 stosuje się w celu oznaczenia miejsca przeznaczonego do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Powierzchnię takiego przejścia stanowi część drogi wyznaczona znakiem poziomym P-10, czyli zebrą. Według przepisów znak D-6 należy ustawiać przy wszystkich przejściach dla pieszych (dodatkowo w miejscach, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów jest większa niż 60 km/h, przed przejściem powinien być ustawiony znak ostrzegawczy A-16).

W miejscach szczególnie niebezpiecznych można stosować znak na tle folii odblaskowo-fluorescencyjnej. Obecnie coraz częściej w okolicach przejść można spotkać się ze znakami D-6 z zainstalowanymi na tarczy (lub nad nią) diodami LED (znaki aktywne, znaki zmiennej treści).

Kiedy stosuje się sygnały ostrzegawcze połączone ze znakiem D-6?

Znaki aktywne „przejście dla pieszych” (na przykład takie: https://www.znakowo.pl/znaki-aktywne-przejscie-dla-pieszych/) ustawia się przede wszystkim w miejscach o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa (może to być np. brak dostatecznej widoczności, usytuowanie przejścia na drodze o dużym natężeniu ruchu czy częste potrącenia pieszych). To skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko wypadków.

Czy zatem znaki aktywne można stosować na wszystkich drogach i we wszystkich sytuacjach? Warto spojrzeć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003. Zgodnie z nim na przejściach przez drogi dwukierunkowe o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku oraz na przejściach przez drogi dwujezdniowe poza obszarem zabudowanym takie oznakowanie może być wykorzystywane jedynie w wyjątkowych okolicznościach. W takich miejscach zaleca się raczej stosowanie sygnalizacji wzbudzanej lub pełnej (jeśli przejście znajduje się na skrzyżowaniu).

Jak działa znak aktywny D-6 (kroczący ludzik / super sign flash)?

Widoczność aktywnego znaku drogowego jest większa w porównaniu do tradycyjnego oznakowania, co jest ważnym elementem mającym wpływ na poprawę bezpieczeństwa na przejściu. Migające na żółto diody nie są aktywne cały czas.

Sygnał pulsacyjny uruchamiany jest dopiero w momencie, gdy mikrofalowy detektor wykryje nachodzącego pieszego (w niektórych wariantach tarcza jest stale podświetlona, a po wykryciu pieszego następuje pełne rozświetlenie). Naprzemiennie migające lampy nad tarczą lub kroczący ludzik na tarczy zwracają uwagę kierowców. Widoczne są z dużej odległości, nie tylko informują kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, ale i nakazują zachowanie szczególnej ostrożności.

Gdzie jeszcze stosuje się znaki aktywne?

Diody LED na tarczach znaków wykorzystuje się nie tylko przy oznakowaniu przejść dla pieszych. Znaki aktywne sprawdzają się również w innych miejscach.

Na rynku dostępne są m.in. aktywne znaki:

  • stop (B-20),
  • nakaz jazdy z prawej strony znaku (C-9),
  • ograniczenie prędkości (B-33),
  • ustąp pierwszeństwa (A-7).

Czym charakteryzują się znaki aktywne?

Lica znaków pokryte są folią odblaskową II generacji, a widoczność oznakowania poprawią świecące diody LED (umieszczone na obrysie piktogramów i traczy). Charakteryzują się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Co najważniejsze, znaki aktywne są dobrze widoczne nawet w warunkach niedostatecznej widoczności (od zmierzchu do świtu, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak np. śnieżyce, mgły).

Niektóre znaki aktywne, oprócz stałego zasilania, wyposażone są w panele solarne, co zmniejsza koszty eksploatacji. Ich cena może różnić się w zależności od rodzaju zasilania i parametrów.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.