Aktywny znak drogowy, czyli jaki? Zasada działania i wpływ na widoczność

Pulsacyjne żółte światło umieszczone na urządzeniu BRD, na tarczy znaku drogowego lub nadawane przez sygnalizator jest sygnałem ostrzegawczym nakazującym kierowcom i pieszym zachowanie szczególnej ostrożności. Aby poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, w niektórych miejscach ustawia się oznakowanie z pulsacyjnymi diodami LED – znaki aktywne. Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Aktywne znaki drogowe – przejście dla pieszych

Znak informacyjny D-6

Znak D-6 stosuje się w celu oznaczenia miejsca przeznaczonego do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Powierzchnię takiego przejścia stanowi część drogi wyznaczona znakiem poziomym P-10, czyli zebrą. Według przepisów znak D-6 należy ustawiać przy wszystkich przejściach dla pieszych (dodatkowo w miejscach, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów jest większa niż 60 km/h, przed przejściem powinien być ustawiony znak ostrzegawczy A-16).

W miejscach szczególnie niebezpiecznych można stosować znak na tle folii odblaskowo-fluorescencyjnej. Obecnie coraz częściej w okolicach przejść można spotkać się ze znakami D-6 z zainstalowanymi na tarczy (lub nad nią) diodami LED (znaki aktywne, znaki zmiennej treści).

Kiedy stosuje się sygnały ostrzegawcze połączone ze znakiem D-6?

Znaki aktywne „przejście dla pieszych” (na przykład takie: https://www.znakowo.pl/znaki-aktywne-przejscie-dla-pieszych/) ustawia się przede wszystkim w miejscach o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa (może to być np. brak dostatecznej widoczności, usytuowanie przejścia na drodze o dużym natężeniu ruchu czy częste potrącenia pieszych). To skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko wypadków.

Czy zatem znaki aktywne można stosować na wszystkich drogach i we wszystkich sytuacjach? Warto spojrzeć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003. Zgodnie z nim na przejściach przez drogi dwukierunkowe o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku oraz na przejściach przez drogi dwujezdniowe poza obszarem zabudowanym takie oznakowanie może być wykorzystywane jedynie w wyjątkowych okolicznościach. W takich miejscach zaleca się raczej stosowanie sygnalizacji wzbudzanej lub pełnej (jeśli przejście znajduje się na skrzyżowaniu).

Jak działa znak aktywny D-6 (kroczący ludzik / super sign flash)?

Widoczność aktywnego znaku drogowego jest większa w porównaniu do tradycyjnego oznakowania, co jest ważnym elementem mającym wpływ na poprawę bezpieczeństwa na przejściu. Migające na żółto diody nie są aktywne cały czas.

Sygnał pulsacyjny uruchamiany jest dopiero w momencie, gdy mikrofalowy detektor wykryje nachodzącego pieszego (w niektórych wariantach tarcza jest stale podświetlona, a po wykryciu pieszego następuje pełne rozświetlenie). Naprzemiennie migające lampy nad tarczą lub kroczący ludzik na tarczy zwracają uwagę kierowców. Widoczne są z dużej odległości, nie tylko informują kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, ale i nakazują zachowanie szczególnej ostrożności.

Gdzie jeszcze stosuje się znaki aktywne?

Diody LED na tarczach znaków wykorzystuje się nie tylko przy oznakowaniu przejść dla pieszych. Znaki aktywne sprawdzają się również w innych miejscach.

Na rynku dostępne są m.in. aktywne znaki:

  • stop (B-20),
  • nakaz jazdy z prawej strony znaku (C-9),
  • ograniczenie prędkości (B-33),
  • ustąp pierwszeństwa (A-7).

Czym charakteryzują się znaki aktywne?

Lica znaków pokryte są folią odblaskową II generacji, a widoczność oznakowania poprawią świecące diody LED (umieszczone na obrysie piktogramów i traczy). Charakteryzują się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Co najważniejsze, znaki aktywne są dobrze widoczne nawet w warunkach niedostatecznej widoczności (od zmierzchu do świtu, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak np. śnieżyce, mgły).

Niektóre znaki aktywne, oprócz stałego zasilania, wyposażone są w panele solarne, co zmniejsza koszty eksploatacji. Ich cena może różnić się w zależności od rodzaju zasilania i parametrów.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.