Cena OC – jak wyglądała w marcu 2022 r.? Będzie drożej?

Eksperci porównywarki Ubea.pl niedawno zwrócili uwagę na stosunkowo dużą liczbę stłuczek w drugiej połowie minionego roku. To kolejny czynnik, który oprócz inflacji i nowej rekomendacji KNF-u może wpłynąć na poziom cen obowiązkowego OC. Na razie rodzimi kierowcy nie mają dużych powodów do narzekań na składki wymaganych polis. Coraz częściej pojawiają się jednak ostrzeżenia przed spodziewanym wzrostem kosztów OC. Najnowszy barometr Ubea.pl informuje, czy podwyżki były widoczne już w marcu bieżącego roku.

Poziom barometru cenowego z marca 2022 r. = 99 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 101)

Duża próba statystyczna zapewnia rzetelność wyniku

Jeszcze przed udzieleniem odpowiedzi na ciekawe pytanie dotyczące marcowych zmian składek OC, warto wyjaśnić od czego dokładnie zależą notowania barometru cenowego Ubea.pl. Ta analiza już od pięciu lat opiera się na tych samych zasadach. „Mianowicie, eksperci porównywarki Ubea.pl ustalają średnią miesięczną składkę na podstawie ponad 100 000 faktycznych i anonimowych wyliczeń kosztu OC przez internautów. Duża liczba kalkulacji zapewnia rzetelność wyniku” – przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeciętny koszt OC z danego miesiąca następnie jest porównywany do wartości dotyczącej stycznia tego samego roku. Styczniowy wynik odpowiada notowaniom barometru równym 100. „Warto pamiętać, że nasz barometr opiera się na ofertach współpracujących towarzystw i odzwierciedla zmiany kosztu polis OC oferowanych online. Chodzi o ubezpieczenia OC bez dodatku w postaci ochrony z NNW” – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niewielki spadek składki OC nie wyklucza podwyżek

Po sprawdzeniu marcowych danych okazało się, że w trzecim miesiącu bieżącego roku, średni koszt OC ukształtował się na poziomie 1206 zł. Był to wynik mniejszy niż porównywalna wartość dotycząca stycznia (1219 zł) oraz lutego (1231 zł). „W relacji do styczniowego wyniku, średni koszt OC z marca był mniejszy o około 1%. Dlatego marcowy poziom barometru wyniósł 99 (99%)” – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Marcowy spadek średniej składki OC mimo jego niewielkiej skali może wzbudzać pewne zaskoczenie. Mamy bowiem do czynienia z wysoką inflacją. Co więcej, wprowadzenie dość kosztownej dla zakładów ubezpieczeń rekomendacji KNF w sprawie szkód komunikacyjnych wydaje się pewne. Z drugiej strony, historyczne notowania barometru Ubea.pl już pokazały, że miesięczne zmiany często nie odpowiadają dłuższemu trendowi. „O tendencjach cenowych dotyczących OC będzie można powiedzieć więcej po sprawdzeniu danych z pierwszego półrocza” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

barometr ubea marzec 2022

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.