Co warto wiedzieć na temat kół zębatych?

W codziennym życiu otaczają nas różne urządzenia lub korzystamy z wielu wyprodukowanych przez nie produktów. Nie zagłębiamy się jednak w kwestie techniczne ani sposób ich powstania. Po prostu ich używamy. Dlatego też w poniższym tekście chcemy podzielić się z czytelnikami wiedzą na temat ciekawego i ważnego elementu maszyn i urządzeń, jakim są koła zębate. Gdzie znajdują one zastosowanie, jakie są ich rodzaje i jak wygląda regeneracja kół zębatych. O tym poniżej.

Czym są koła zębate i gdzie znajdują zastosowanie?

Koła zębate to elementy maszyn, które służą do przenoszenia ruchu obrotowego między dwoma lub więcej osiami. Składają się z wieńca, na którym znajdują się zęby o określonym kształcie i rozmiarze, oraz piasty, która łączy koło z osią. Zęby kół zębatych zazębiają się ze sobą, tworząc przekładnię zębatą. Przekładnia zębata pozwala na zmianę prędkości obrotowej, kierunku obrotu lub położenia osi obrotu.

Mechanizm kół zębatych znany jest od starożytności. Aktualnie znajdują one szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i techniki. Możemy je spotkać w samochodach, rowerach, motocyklach, maszynach rolniczych i budowlanych, urządzeniach przemysłowych, a nawet gospodarstwie domowym. Koła zębate umożliwiają sprawne i precyzyjne przekazywanie mocy i ruchu w tych urządzeniach. Szukasz informacji na temat: koła zębate regeneracja? Zajrzyj na stronę https://www.walekatakujacy.pl

Jakie są rodzaje kół zębatych?

Koła zębate można podzielić na różne kategorie ze względu na kształt wieńca, kształt i ustawienie zębów oraz sposób współpracy ze sobą. Podstawowe rodzaje kół zębatych to:

– koła zębate walcowe,
– koła zębate stożkowe,
– koła ślimakowe,
– listwy zębate,
– koła pasowe.

Jak wygląda regeneracja kół zębatych?

W dużym skrócie regeneracja kół zębatych polega na przywróceniu ich pierwotnego stanu technicznego i geometrycznego po zużyciu lub uszkodzeniu. Regeneracja jest też zazwyczaj tańszym i szybszym rozwiązaniem niż sięgnięcie po nowe koła zębate regeneracja może obejmować następujące czynności:

– dorabianie kół zębatych, polega na wykonaniu nowego koła zębatego na podstawie dokumentacji lub rysunków klienta, lub na podstawie wzorca starego koła,
– hartowanie indukcyjne to podgrzewanie powierzchni zębów kół zębatych za pomocą prądu indukcyjnego, co powoduje ich stwardnienie i zwiększenie odporności na zużycie. 
– bicie kół zębatych to wyrównywanie nierówności i uszkodzeń powierzchni zębów kół zębatych za pomocą specjalnych młotków lub pras. 
– wymiana elementów kół zębatych – zużytych lub uszkodzonych części takich jak piasty, tuleje, wały, osie itp. 

Podsumowanie

Koła zębate, pomimo że mogą wyglądać na bardzo proste w konstrukcji są bardzo ważnym elementem wielu maszyn i urządzeń. Podobnie jak większość mechanizmów również koła zębate podlegają zużyciu i uszkodzeniom, dlatego od czasu do czasu należy poddać je regeneracji lub sięgnąć po nowe.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.