Co zrobić gdy układ hydrauliczny wózka widłowego nie działa prawidłowo?

Właściciele wózków widłowych muszą być przygotowani na różne sytuacje, także te związane z ewentualnymi awariami czy usterkami w pojazdach. Jeden z poważniejszych problemów stanowi nieprawidłowo działający układ hydrauliczny wózka widłowego. W niniejszym tekście podpowiemy jak sprawdzić, czy układ hydrauliczny działa prawidłowo oraz co zrobić w przypadku jego awarii.

Za co odpowiada układ hydrauliczny w wózku widłowym?

Układ hydrauliczny to jeden z najważniejszych elementów wózka widłowego, odpowiedzialny za podnoszenie i unoszenie ładunków na widłach. Gdyby nie hydraulika wózki widłowe całkowicie straciłyby możliwość składowania oraz pobierania ładunków z wysokich partii magazynów. Dlatego też tak ważne jest, aby układ ten działał prawidłowo w wózkach widłowych, gdyż wszelkie operacje wykonywane na dużych wysokościach muszą być zarówno precyzyjne, jak i bezpieczne.

Jak działa układ hydrauliczny wózka widłowego?

W najprostszy sposób opisując działanie układu hydraulicznego można powiedzieć, że polega ono na pobraniu oleju hydraulicznego przez pompę zębatą a następnie tłoczeniu do pod odpowiednim ciśnieniem do układu. Im więcej płynów, tym większe ciśnienie. Wywierając nacisk na obszar głowicy tłoka wytwarza się siła skierowana do góry, która unosi karetkę.
Oczywiście w całym procesie uczestniczy szereg istotnych elementów zamontowanych w układach hydraulicznych, takich jak:

  • pompy hydrauliczne,
  • cylindry hydrauliczne,
  • siłowniki podnoszenia,
  • zawory (w tym np.: zawór bezpieczeństwa, zawory zwrotno-dławiące, zawory maksymalne),
  • siłowniki pochylania masztu.

Każda z tym części układu hydraulicznego wózka widłowego odpowiada za konkretne działania i pełni istotną rolę. Awaria jednej z nich może wpłynąć negatywnie na stan techniczny całego pojazdu, dlatego należy regularnie poddawać wózek widłowy przeglądom, a w razie wątpliwości – można także samodzielnie wykonać test układu hydraulicznego.

Jak sprawdzić czy układ hydrauliczny wózka widłowego działa poprawnie?

Test układu hydraulicznego
Test układu hydraulicznego

Podstawowy test sprawności układu hydraulicznego można przeprowadzić samodzielnie (lub z pomocą konserwatora wózka widłowego) w prosty sposób nawet w miejscu pracy. Nie trzeba do tego skomplikowanych narzędzi, ale należy pamiętać, iż tego typu test może stanowić jedynie podstawę do dalszej profesjonalnej diagnostyki w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Wykonanie samego testu jest niezwykle proste i zajmuje 10 minut! Wystarczy zaparkować wózek widłowy w bezpiecznym miejscu (tak aby w tym czasie nie utrudniał pracy innym pojazdom), a następnie przy pomocy wideł unieść ładunek o maksymalnej dopuszczalnej dla wózka wadze – na około 1 metr. Potem wystarczy już tylko czekać i obserwować.

Ładunek umieszczony na widłach nie powinien opadać szybciej niż 1cm/ 1 minutę. Jeżeli w czasie 10 minut, nastąpił spadek większy niż 10 cm, może to oznaczać, że układ hydrauliczny nie działa do końca poprawnie.

Zaniepokoić powinno także wychylenie masztu mechanizmu podnoszenia w trakcie tej operacji, które przekracza 5%. W tym przypadku będzie świadczyło to o braku szczelności układu.

Regularne przeglądy

Nie mniej ważne w przypadku nadzorowania pracy układu hydraulicznego są regularne przeglądy. Wynikają one nie tylko z dbałości i chęci zapewnienia urządzeniom jak najdłuższej żywotności, ale także z obowiązku, jaki na pojazdy jezdniowe unoszące nakłada prawo i Urząd Dozoru Technicznego.
Wszystkie nieprawidłowości znalezione podczas przeglądu czy to w układzie hydraulicznym czy dotyczące wycieków zewnętrznych bądź też innych układów wózku widłowym.

Naprawa elementów układu hydraulicznego

Komu zgłosić spostrzeżenia o ewentualnych nieprawidłowościach i kto powinien zająć się ich naprawą i usunięciem? Wszystko zależy od tego, jaką umowę ma podpisaną Twoja firma. Jeśli za serwisowanie odpowiada konserwator wózków widłowych to do niego należy udać się w pierwszej kolejności i to on odpowiada za zamówienie niezbędnych części do układu hydraulicznego wózka widłowego a także ich późniejszą wymianę.

Jeżeli natomiast serwisowaniem i obsługą techniczną floty Twoich urządzeń zajmuje się serwis wózków widłowych, jak najszybciej należy skontaktować się z nim i możliwie dokładnie opisać zaistniałą sytuację, tak aby serwisant, który przybędzie do firmy miał już pewien zarys czego dotyczy problem ze sprzętem.

Części do układu hydraulicznego

Części do układu hydraulicznego
Części do układu hydraulicznego

Zamawiając części do układu hydraulicznego warto skoncentrować się przede wszystkim na tym, aby były one wysokiej jakości. Zagwarantować to może zakup oryginalnych, dedykowanych części do wózków widłowych. W przypadku kupna tańszych niefirmowych zamienników szybko może okazać się, że generują one tylko pozorne oszczędności, ponieważ:

  • mogą one być trudniejsze w montażu, lub całkowicie niedopasowane,
  • są one wytwarzane zwykle z materiałów słabszej jakości – szybciej się psują i zużywają,
  • zazwyczaj nie dostaje się gwarancji na ich zakup.

A co najgorsze – mogę one przyczynić się także do pogorszenia się stanu technicznego innych elementów pojazdu.

Podsumowanie

Gdy w układzie podnoszenia coś zaczyna szwankować lepiej nie czekać, tylko od razu zgłosić się do serwisu, w celu szybkiego wykrycia i naprawienia usterki. Warto mieć na względzie również zakup i wymianę części na oryginalne, dopasowane do urządzenia elementy. Tylko oryginalne części zamienne od producentów dają gwarancję dobrej jakości i trwałości na długi czas.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.