Czujnik martwego pola – czym jest i jak działa?

Samochód, nawet ten nieco starszego rocznika, można wyposażyć w różne nowoczesne dodatki, które nie tylko podniosą jego wartość, ale też sprawią, że autem tym będzie jeździło się przyjemniej i wygodniej, a może nawet bezpieczniej.

Wszystko zależy od tego, o jakich dodatkach mowa. Jednym z polecanych jest czujnik martwego pola. Czym on tak naprawdę jest i jak wpływa na komfort jazdy, a przede wszystkim – bezpieczeństwo poruszających się nim osób?

Czym jest czujnik martwego pola i jak wygląda?

Martwe pole to obszar, którego kierowca nie widzi podczas jazdy i wykonywania manewrów, zarówno w lusterkach bocznych, jak i w lusterku wstecznym. W związku z tym, jeśli kierowca podczas wyprzedzania będzie spoglądał tylko w lusterka, może nie zauważyć znajdującego się z boku jego pojazdu samochodu i w niego uderzyć.

Stąd zrodził się pomysł stworzenia asystenta, który w jakiś sposób zabezpieczałby tę strefę. Tak powstał czujnik martwego pola. Czym jest ten wynalazek? To system ostrzegający kierowcę przed autem, które znajduje się w niewidocznym dla niego miejscu. Jest on montowany w lusterku. O tym, z czego dokładnie się składa, przeczytasz poniżej.

Jak działa czujnik martwego pola?

Czujnik martwego pola składa się z kamery i wskaźnika. Kamera dostrzega zbliżające się auto znajdujące się w martwym polu, zaś wskaźnik informuje kierującego o zagrożeniu. Do tego system ten powiadamia kierowcę o autach, które poruszają się z większą prędkością niż on.

Czujniki występują w różnych konfiguracjach i modelach, stąd mogą one informować kierowców o zagrożeniu na różne sposoby. Zależy od ich modelu. Niektóre ostrzegają światłem, inne dźwiękiem. Niezależnie od rodzaju, warto w nie inwestować. Trzeba tylko sprawdzić, w jaki sposób należy wykonać montaż, aby mieć pewność, że w posiadanym aucie będzie to możliwe. Wszystkiego dowiemy się w dobrym warsztacie samochodowym lub u naszego zaufanego mechanika. Na pewno w sprzedaży nie brakuje też czujników uniwersalnych, możliwych do zainstalowania w różnych typach pojazdów.

Czujniki martwego pola nie są drogie. Kupić je można w dobrym sklepie internetowym z dostawą pod wskazany adres. Gadżet ten na pewno zwiększy bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem – zarówno kierowcy, jak i pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.