Nietypowe kierunki spedycji międzynarodowej – transport Turcja, Kosowo, Macedonia i Serbia

Turcja, Kosowo, Macedonia i Serbia należą do dość nietypowych kierunków spedycji międzynarodowej. Wbrew pozorom wymiana handlowa Polski z tymi państwami znajduje się obecnie na bardzo wysokim poziomie. Do Turcji i krajów bałkańskich dostarczanych jest bardzo dużo produktów z różnych branż. Równie dużo jest produktów importowanych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w Polsce.

Transport Turcja – sprawdzony rynek zbytu dla polskich przedsiębiorców

Nietypowe kierunki spedycji międzynarodowej nie są niczym nadzwyczajnym w branży, jaką jest transport. Turcja jest właśnie jednym z nich i cieszy się coraz to większą popularnością wśród wielu polskich przedsiębiorców. W firmach na rynku tureckim już od wielu lat jest bardzo duże zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny i urządzenia mechaniczne. Wśród pozostałych produktów, które równie często są sprowadzane z Polski, znajduje się m.in. żywność, produkty wykonywane z metali nieszlachetnych oraz różne pojazdy. Transport Turcja to świetny wybór dla przedsiębiorstw, które chcą wejść na rynek Bliskiego Wschodu. Jeśli chodzi o transport z Turcji do Polski, największą popularnością cieszą się u nas przede wszystkim różnego rodzaju tekstylia, płody rolne, owoce, warzywa i oliwki.

A co na temat transportu do Turcji mówią liczby? Najnowsze dane wskazują, że w pierwszym kwartale 2022 roku do Turcji wyeksportowano produkty o łącznej wartości 4,76 mld złotych i odnotowano 17-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu w 2021 roku. Transport z i do Turcji stale się rozwija – wszystko to dzięki stosunkowo bliskiej odległości tych państw oraz zerowej stawce cła na większość eksportowanych i importowanych produktów.

Transport Kosowo – atrakcyjny kierunek dla polskich przedsiębiorstw

Transport Kosowo to kolejny kierunek, który wybierany jest przez wiele polskich przedsiębiorstw. Kosowo, które znajduje się w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego charakteryzuje się górzystym terenem i klimatem podzwrotnikowym, co sprzyja uprawie różnych warzyw i owoców, które do Polski są regularnie importowane. Poza żywnością dostarczane są do nas również rudy cynku i koncentraty, odpady i złom metali szlachetnych, a także odzież. Jeśli chodzi o transport do Kosowa, przewożone są tam przede wszystkim papierosy, tworzywa sztuczne, mięso wołowe, czekolada, mięso drobiowe, artykuły higieniczne i polimery etylenu.

Jak można zauważyć, transport Kosowo obejmuje wiele produktów, które są przez nas zarówno dostarczane, jak i odbierane. Ładunki najczęściej transportowane są do takich miast, jak Prisztina, Prizen, Mitrowica, Peć, Djakovica i Podujevo.

Transport Macedonia – sprawna organizacja przewozu produktów

Transport Macedonia charakteryzuje się bardzo sprawną organizacją. Wszystko ze względu na znakomitą sieć dróg, która w dużym stopniu sprzyja organizacji przewozu różnego rodzaju produktów, zarówno z, jak i do tego państwa. Macedonia znana jest przede wszystkim z rolnictwa i przemysłu przetwórczego. Wśród najważniejszych produktów dla Polski oraz całej Unii Europejskiej znajdują się stopy żelazowo-niklowe, żelazo, stal i tekstylia. Natomiast to, co jest do niej dostarczane z Polski to głównie wyroby walcowane płaskie i stalowe oraz różnego rodzaju pojazdy.

Pomimo tego, że gospodarka krajowa Macedonii nie jest na dobrym poziomie, to kraj ten ma naprawdę ogromny potencjał dla zagranicznych firm. Kluczowym czynnikiem jest tutaj bardzo mała ilość biurokracji oraz stosunkowo niskie podatki. Z tego względu coraz więcej biznesów otwieranych jest właśnie w tym państwie, a to z kolei wiąże się z większym transportem towarów. Transport Macedonia stale się rozwija, dzięki czemu zarówno import, jak i eksport są teraz znacznie prostsze niż kiedyś.

Transport Serbia – dwustronna wymiana handlowa

Transport Serbia obejmuje zarówno produkty, które są dostarczane do tego państwa, jak i te, które są importowane do Polski. Dwustronna wymiana handlowa z Serbią z roku na rok rośnie. Ożywienie handlu z tym państwem jest wyraźnie zauważalne już od 2010 roku. W 2011 roku do Serbii wyeksportowano produkty o łącznej wartości 274,9 mln euro, a importowano 102,5 mln euro. Dla porównania w 2017 roku było już to odpowiednio 808,1 i 325,5 mln euro. Do zwiększenia dynamiki i poprawy struktury polsko-serbskiej wymiany handlowej, w głównej mierze przyczyniła się transformacja systemów gospodarczych obydwu państw.

Do Serbii eksportowane są takie towary jak silniki spalinowe tłokowe z zapłonem samoczynnym, komponenty samochodowe, artykuły higieniczne, drut miedziany, sprzęt oświetleniowy oraz koks i półkoks. Do produktów importowanych należą papier i tektura, opony pneumatyczne z kauczuku, samochody osobowe, meble, mrożone owoce oraz blachy grube i cienkie.

Firma transportowa 3CARGO – transport i spedycja międzynarodowa

Wybór doświadczonej firmy transportowej, która wykracza poza standardowe europejskie kierunki to nie lada wyzwanie. Jedną z bardziej wyróżniających się firm spedycyjnych na rynku jest 3CARGO – przedsiębiorstwo specjalizuje się w organizacji regularnych i cyklicznych transportów do państw spoza Unii Europejskiej. Kompleksowość, elastyczność oraz rzetelność to charakterystyczne cechy usług 3CARGO. Ciągle powiększająca się liczba klientów jest potwierdzeniem jakości oraz fachowej realizacji zleceń spedycyjnych. Chcesz dowiedzieć się więcej o kierunkach spedycji oraz aktualnościach branżowych? Odwiedź stronę www.3cargo.com

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.