Czym jest system SENT i jakie towary obejmuje?

Nie wszystkie ładunki mogą być transportowane zupełnie swobodnie. SENT to obowiązujący w Polsce już od kilku lat system rejestracji związany z przewozem tzw. towarów wrażliwych. W praktyce nakłada on na przewoźników dodatkowe obowiązki, które nie zawsze są jednoznaczne. Sprawdź, jakie towary obejmuje system SENT i w jaki sposób należy się stosować do obowiązujących przepisów.

System SENT – co to jest?

System SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) został utworzony na potrzeby rejestracji transportu towarów wrażliwych. Jego stosowanie jest konieczne od 9 marca 2017 roku – to właśnie wtedy w życie weszła Ustawa o systemie drogowego i kolejowego monitorowania przewozu towarów. Od tamtej pory przepisy kilkakrotnie nieznacznie zmieniano, upraszczając między innymi metodę klasyfikacji towarów. 

System został uruchomiony przez Ministerstwo Finansów na platformie PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). To za jej pośrednictwem dokonuje się wymaganych zgłoszeń transportów towarów wrażliwych. Każda firma transportowa musi wyznaczyć przedstawiciela, który będzie się tym zajmował. Obowiązkowe jest również przekazywanie danych geolokalizacyjnych środka transportu, który przewozi towary wrażliwe. W tym celu konieczne jest zamontowanie w pojeździe odpowiedniego urządzenia GPS lub korzystanie ze specjalnej aplikacji mobilnej.

System SENT – jakie towary podlegają zgłoszeniu

Tylko tzw. towary wrażliwe wymagają zgłoszenia przez system SENT. Co to jest? Zgodnie z definicją prawną do tej grupy zaliczają się:

  • paliwo silnikowe i jego pochodne, paliwo opałowe, oleje i preparaty smarowe wykorzystywane jako dodatek do paliw silnikowych,
  • alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu wyższej lub równej 80%, a także alkohol etylowy całkowicie skażony,
  • wyroby zawierające alkohol etylowy, w tym odmrażacze, rozpuszczalniki oraz rozcieńczalniki,
  • susz tytoniowy,
  • bibułki papierosowe i taśmy formujące, jeśli mogą być stosowane w maszynowej produkcji papierosów,
  • oleje roślinne i tłuszcze.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że lista ta może być rozszerzana. Dlatego właściciele firm transportowych powinni śledzić informacje dotyczące branżowych przepisów prawnych. Za niestosowanie się do wymogów rejestracji SENT grożą bowiem dotkliwe konsekwencje.

System SENT – kontrolowany transport towarow wrazliwych
System SENT – kontrolowany transport towarów wrażliwych

System SENT dotyczy obecnie przede wszystkim transportu paliw, olejów i tłuszczów, alkoholu i zawierających go produktów, tytoniu. Firmy transportowe muszą jednak brać pod uwagę możliwość rozszerzenia tej listy w przyszłości.

W jakich przypadkach obowiązuje system SENT?

Dość istotne jest również to, że SENT dotyczy nie tylko przewoźników, ale również pozostałych stron transakcji obejmującej towary wrażliwe, to znaczy nabywcy i dostawcy. Wszystkie te podmioty są zobowiązane do dokonywania odpowiednich zgłoszeń. Są one wymagane podczas przemieszczenia dokonywanego w związku z:

  • dostawami krajowymi;
  • wewnątrzwspólnotową dostawą towarów oraz eksportem, rozpoczynające się na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów oraz importem, rozpoczynające się odpowiednio na terytorium kraju członkowskiego UE bądź państwa trzeciego;
  • realizowanego przez terytorium kraju, czyli rozpoczynającego się w jednym państwie członkowskim UE, a kończące się w innym państwie członkowskim lub trzecim.

Wyłączone z obowiązku zgłoszenia są natomiast przesyłki:

  • przewożone przez operatorów pocztowych w paczkach pocztowych;
  • objęte procedurą celną tranzytu, składowania, odprawy czasowej, przetwarzania lub wywozu, powrotnym wywozem;
  • przemieszczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem systemu EMCS.

Przepisy nie dotyczą również towarów przewożonych w opakowaniach jednostkowych poniżej 26 litrów lub 26 kilogramów (w zależności od rodzaju danego produktu), a także w ilościach poniżej 500 litrów lub 500 kilogramów.

System SENT – kary

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów, jakie narzuca system SENT? Kary są dość dotkliwe i obejmują przede wszystkim sankcje finansowe. Ponadto do czasu wyjaśnienia sprawy możliwe jest zatrzymanie przez władze towaru oraz środka transportu, którym był przewożony. Warto przy tym zaznaczyć, że przepisy przestrzegane są restrykcyjnie, a wszelkie odwołania od kar rozpatrywane na korzyść wnioskującego bardzo rzadko.


Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.