Transport ładunków niebezpiecznych (ADR)

Ładunki niebezpieczne – co to są przewóz ADR?

Przewóz ADR to określenie na transport szczególnie niebezpiecznych ładunków. Należą do kilku grup, określonych w odpowiednich przepisach prawa obowiązującego w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Czym są ładunki ADR? To różnego rodzaju substancje, towary, czy przedmioty, które możemy uznać za niebezpieczne.

Transport ADR dotyczy szczególnie niebezpiecznych towarów i ładunków, które są określone za pomocą specjalnych kodów. Każdy rodzaj ładunku ADR posiada oddzielny kod, co za tym idzie – przepisy określają normy bezpieczeństwa, jakich trzeba w tym wypadku przestrzegać.

Ładunki ADR to między innymi:

  • substancje trujące;
  • przedmioty wybuchowe;
  • substancje łatwopalne i samozapalne;
  • materiały i substancje zaraźliwe;
  • towary, materiały i surowce promieniotwórcze;
  • substancje żrące;
  • i inne niebezpieczne substancje.

Kontakt z niebezpiecznymi substancjami przewożonymi w ramach transportu ADR mógłby być niekorzystny dla zdrowia i życia ludzi, a także dla ich mienia.

Normy bezpieczeństwa dla niebezpiecznych ładunków ADR

Transport ADR jest określony restrykcyjnymi normami bezpieczeństwa. To one określają sposób przechowywania, pakowania, zabezpieczania i przewozu niebezpiecznych ładunków. W zależności od rodzaju przewożonej substancji, wymagania mogą się zmieniać. Wszystko po to, by ładunek dotarł na miejsce docelowe nienaruszony, bezpiecznie dla swojego otoczenia i znajdujących się w nim osób.

Ladunki niebezpieczne co to sa przewoz ADR

Najlepsi kierowcy, odpowiednie pojazdy i szereg procedur

Kierowcy pojazdów biorący udział w transporcie ładunków niebezpiecznych posiadają odpowiednie kwalifikacje.  Muszą zarówno zachować odpowiednie środki ostrożności podczas przewozu ładunku, jak i znać szereg procedur. Przeszkolenie na wypadek problemów, które mogą wystąpić podczas transportu, jest kluczowe. Dzięki niemu to kierowca odpowiedzialny za przewóz niebezpiecznego ładunku wie, co zrobić w razie pojawienia się kłopotów.

Załącznik:
containers-in-international-logistics-center-2021-08-30-08-32-41-utc.jpg

Transport ADR odbywa się przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu, który posiada odpowiednie oznakowanie. Odpowiedni pojazd pozwala na to, by transport był możliwie jak najbardziej bezpieczny. Czasami w przewozie ładunku uczestniczą dodatkowe pojazdy – na przykład pilot.

Jak zorganizować przewóz ładunków niebezpiecznych?

Organizacja transportu niebezpiecznego ładunku nie należy do prostych. Z tego względu najlepiej zlecić przewóz wyspecjalizowanej firmie. Znajomość regulacji prawnych i związanych z nimi formalności jest w tym przypadku kluczowa.

Specjalistyczna firma zajmująca się przewozem ADR nie tylko podstawi w ustalone miejsce odpowiedni pojazd wraz z przeszkolonym kierowcą. Zadba także o bezpieczeństwo transportu  i o to, aby ładunek dotarł na miejsce na czas.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.