Dziecko zamknięte w rozgrzanym aucie. Co możesz zrobić?

Choć lato rozpoczyna się za kilka dni, na zewnątrz mamy już zdecydowanie letnie temperatury. A jak wiadomo wzrost temperatury latem przekłada się na wzrost zagrożeń dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci. Jednym z nich jest pozostawienie dziecka w samochodzie, który pod wpływem słońca szybko się rozgrzewa. Zrozumienie, jak szybko wnętrze samochodu może stać się niebezpieczne, co może spowodować pozostawienie dziecka w aucie oraz jak działać w sytuacji, gdy zobaczysz dziecko zamknięte w gorącym samochodzie, może uratować życie.

Jak szybko rozgrzewa się auto w trakcie upału?

Rozgrzewanie samochodu w trakcie upału jest zjawiskiem, które może nastąpić szybciej, niż można sobie wyobrazić. Po zaledwie 10 minutach od zamknięcia auta, temperatura wewnątrz może wzrosnąć o 10 stopni Celsjusza. W ciągu godziny, temperatura wewnątrz zamkniętego samochodu może wzrosnąć nawet o 20-30 w porównaniu do temperatury na zewnątrz. Nawet przy 22 stopniach Celsjusza na zewnątrz, w samochodzie może panować już upał rzędu 47 stopni. W rezultacie, wnętrze samochodu może stać się śmiertelnie gorące w zaskakująco krótkim czasie.

Czym grozi pozostawienie dziecka w samochodzie w trakcie upału?

Pozostawienie dziecka w rozgrzanym aucie, nawet na krótki czas, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W rozgrzanym samochodzie dziecko może szybko doświadczyć odwodnienia, a następnie udaru cieplnego – stanu, który może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia organów, a nawet śmierci.

Najmłodsze dzieci są szczególnie narażone na tego typu ryzyko. Ich organizm nie radzi sobie tak dobrze z regulacją temperatury jak dorosłych. Dzieci też bardzo się pocą, co jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed przegrzaniem. Czas, który potrzebny jest, aby dojść do stanu zagrożenia życia, jest zaskakująco krótki. Nawet 15 minut może być decydujące.

Ktoś pozostawił dziecko w samochodzie w trakcie upału. Jak masz postępować?

Jeśli zauważysz dziecko pozostawione w rozgrzanym aucie, natychmiastowe działanie jest kluczowe. Po pierwsze, powinieneś natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy. Nie czekaj, aby zobaczyć, czy sytuacja się pogorszy – upał w aucie może szybko doprowadzić do stanu zagrożenia życia.

Jednocześnie, jeśli sytuacja wygląda na krytyczną (dziecko jest nieprzytomne lub wygląda na bardzo słabe), może być konieczne podjęcie próby otwarcia samochodu. Jest to prawnie uzasadnione jeśli akurat zaistniał stan wyższej konieczności. Poza tym oczywiście w tym przypadku również wezwanie pomocy jest kluczowe.

Uruchom wyobraźnię

Zrozumienie, jak szybko samochód może się rozgrzać w trakcie upału, jakie zagrożenia niesie za sobą pozostawienie dziecka w takim samochodzie może przeciwdziałać potencjalnym tragediom. Zawsze pamiętaj, że żadne sprawy nie są tak pilne, żeby pozostawić dziecko w aucie, zwłaszcza w czasie upału. Kiedy natomiast zauważysz taką sytuację pamiętaj o natychmiastowym wezwaniu pomocy. Każda minuta może być decydująca.

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.