Narzędzia do garażu

Garaż to miejsce, w którym zazwyczaj przechowuje się sprzęty sportowe (np. rowery, narty, deskorolki, sanki), komplet kół zimowych, czy różne przedmioty oraz sprzęty, które powinny mieć swoje miejsce i nie zagracać powierzchni w domu. To również miejsce do wykonywania napraw. Jakie warto mieć narzędzia do garażu? W jakich sytuacjach i do czego mogą się przydać?

  1. Narzędzia do garażu – dlaczego przydomowy warsztat jest istotny?
  2. Klucz dynamometryczny – jak działa?

Garaż jest miejscem, w którym warto przechowywać uniwersalne narzędzia, które pomogą naprawić wiele usterek.

Narzędzia do garażu – dlaczego przydomowy warsztat jest istotny?

Garaż jest miejscem, w którym przechowujemy wiele cennych rzeczy, od samochodu, do rowerów i różnych narzędzi. Duża ilość napraw będzie wymagać podniesienia auta, dlatego w garażu przyda się podnośnik wraz z kobyłkami. W domowym warsztacie potrzebne będą też różne narzędzia, w tym kombinerki, młotki, klucze płaskie, nasadowe, imbusowe, gwiazdkowe i śrubokręty. By odpowiednio oświetlić obszar roboczy, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w jakościową lampę warsztatową.
W pracach warsztatowych potrzebna jest duża precyzja. Dotyczy to m.in. dokręcenia niektórych połączeń z odpowiednią siłą. Zapewni ją klucz dynamometryczny, dzięki któremu można uzyskać dokładnie taki moment obrotowy, jaki jest potrzebny. Do pełnego wachlarza możliwości w garażu są potrzebne jeszcze 3 podstawowe elektronarzędzia, czyli:

  • szlifierka kątowa do cięcia oraz prac wykończeniowych;
  • wiertarko-wkrętarka (najlepiej z udarem do wiercenia w ścianach);
  • kompresor do narzędzi pneumatycznych, malowania i czyszczenia narzędzi.

Klucz udarowy to bardzo funkcjonalny sprzęt przydający się m.in. w warsztatach samochodowych, zakładach wulkanizacyjnych oraz w trakcie domowego majsterkowania. Przydatnymi narzędziami są również klucze nasadowe. Ich zaleta to duża uniwersalność. Dzięki łatwej możliwości wymiany nasadek oraz uchwytowi z grzechotką pozwalają na sprawne wykonywanie prac z nakrętkami i śrubami o różnych rozmiarach. Wymienne końcówki mogą także pracować np. z wkrętarką.

Klucz dynamometryczny – jak działa?

Z pozoru klucz dynamometryczny przypomina klucz typu grzechotka. Na wybieraku można zamontować nasadkę o określonym rozmiarze, która jest niezbędna do dokręcania śrub czy nakrętek. Jest on jednak wyposażony w możliwość regulacji momentu obrotowego w określonym zakresie, np. od 40 do 210 Nm (jest to zależne od konkretnego modelu klucza). Na uchwycie jest umiejscowiona precyzyjna skala, na której można ustawić właściwą wartość momentu obrotowego i ją zablokować, by podczas pracy nie zmieniła się przez przypadek.

Klucze dynamometryczne sprawdzą się w różnych sytuacjach. Są wykorzystywane w warsztatach samochodowych do dokręcania kół czy świec zapłonowych oraz innych elementów. Każde narzędzie pozwala na pracę w określonym zakresie momentu obrotowego, wpływa to m.in. na wymiary samego klucza.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.