Narzędzia do garażu

Garaż to miejsce, w którym zazwyczaj przechowuje się sprzęty sportowe (np. rowery, narty, deskorolki, sanki), komplet kół zimowych, czy różne przedmioty oraz sprzęty, które powinny mieć swoje miejsce i nie zagracać powierzchni w domu. To również miejsce do wykonywania napraw. Jakie warto mieć narzędzia do garażu? W jakich sytuacjach i do czego mogą się przydać?

  1. Narzędzia do garażu – dlaczego przydomowy warsztat jest istotny?
  2. Klucz dynamometryczny – jak działa?

Garaż jest miejscem, w którym warto przechowywać uniwersalne narzędzia, które pomogą naprawić wiele usterek.

Narzędzia do garażu – dlaczego przydomowy warsztat jest istotny?

Garaż jest miejscem, w którym przechowujemy wiele cennych rzeczy, od samochodu, do rowerów i różnych narzędzi. Duża ilość napraw będzie wymagać podniesienia auta, dlatego w garażu przyda się podnośnik wraz z kobyłkami. W domowym warsztacie potrzebne będą też różne narzędzia, w tym kombinerki, młotki, klucze płaskie, nasadowe, imbusowe, gwiazdkowe i śrubokręty. By odpowiednio oświetlić obszar roboczy, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w jakościową lampę warsztatową.
W pracach warsztatowych potrzebna jest duża precyzja. Dotyczy to m.in. dokręcenia niektórych połączeń z odpowiednią siłą. Zapewni ją klucz dynamometryczny, dzięki któremu można uzyskać dokładnie taki moment obrotowy, jaki jest potrzebny. Do pełnego wachlarza możliwości w garażu są potrzebne jeszcze 3 podstawowe elektronarzędzia, czyli:

  • szlifierka kątowa do cięcia oraz prac wykończeniowych;
  • wiertarko-wkrętarka (najlepiej z udarem do wiercenia w ścianach);
  • kompresor do narzędzi pneumatycznych, malowania i czyszczenia narzędzi.

Klucz udarowy to bardzo funkcjonalny sprzęt przydający się m.in. w warsztatach samochodowych, zakładach wulkanizacyjnych oraz w trakcie domowego majsterkowania. Przydatnymi narzędziami są również klucze nasadowe. Ich zaleta to duża uniwersalność. Dzięki łatwej możliwości wymiany nasadek oraz uchwytowi z grzechotką pozwalają na sprawne wykonywanie prac z nakrętkami i śrubami o różnych rozmiarach. Wymienne końcówki mogą także pracować np. z wkrętarką.

Klucz dynamometryczny – jak działa?

Z pozoru klucz dynamometryczny przypomina klucz typu grzechotka. Na wybieraku można zamontować nasadkę o określonym rozmiarze, która jest niezbędna do dokręcania śrub czy nakrętek. Jest on jednak wyposażony w możliwość regulacji momentu obrotowego w określonym zakresie, np. od 40 do 210 Nm (jest to zależne od konkretnego modelu klucza). Na uchwycie jest umiejscowiona precyzyjna skala, na której można ustawić właściwą wartość momentu obrotowego i ją zablokować, by podczas pracy nie zmieniła się przez przypadek.

Klucze dynamometryczne sprawdzą się w różnych sytuacjach. Są wykorzystywane w warsztatach samochodowych do dokręcania kół czy świec zapłonowych oraz innych elementów. Każde narzędzie pozwala na pracę w określonym zakresie momentu obrotowego, wpływa to m.in. na wymiary samego klucza.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
1 kwietnia 2021
Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jednostkami napędowymi, a także należy rozważyć wszystkie za i przeciw.