Kolejne zmiany dla kierowców – tego się nie spodziewali! To już pewne!

Po zaostrzeniu przepisów drogowych we wrześniu 2022 roku przychodzą kolejne zmiany. Wczoraj 11 maja 2023 senat przegłosował poprawki do nowelizacji ustawy. Jakie zmiany czekają kierowców?

Przepisy które weszły w życie 17 września 2022 roku dotyczące punktów karnych wzbudziły kontrowersje w szczególności wśród kierowców zawodowych. Punkty karne, których kierowca mógł uzbierać maksymalnie 24 według wprowadzonych przepisów miały być kasowane dopiero po dwóch latach, a nie po roku. Po kilku miesiącach od wprowadzonych zmian w przepisach podjęto decyzję o wprowadzeniu pewnych poprawek do ustawy.

Zmiany w punktach karnych 2023

Nowelizacja, którą przegłosował wczoraj senat zakłada wprowadzenie porządku prawnego sprzed zaostrzenia przepisów. W związku z tym informacje o otrzymanej liczbie punktów karnych zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Ponadto w przypadku zatrzymania prawa jazdy kierowcy, który przekroczy 24 punkty, będzie zwracanie po okresie, na który zostało ono zatrzymane. Nie będzie już konieczności składania odpowiedniego wniosku.

Kursy redukujące punkty karne w drugiej połowie 2023 roku

Jedną z proponowanych poprawek było usunięcie z nowelizacji możliwość uczestniczenia kierowców w odpłatnych szkoleniach pozwalających zredukować sześć punktów karnych. Nie została ona jednak poparta. W związku z nowelizacją z takich kursów będą mogli korzystać kierowcy raz na pół roku. Dotyczy to tylko kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok.

Teraz należy czekać na ruch prezydenta Andrzeja Dudy, do którego trafiła ustawa. Dopiero gdy prezydent ją podpisze, będziemy wstanie określić, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.