Ford Mondeo mk4 – jaki silnik wybrać?

Wybór silnika nie należy do najłatwiejszych decyzji. To przecież niezwykle ważna kwestia, która w dużym stopniu rzutuje na użytkowanie wybranego pojazdu i zadowolenie z jego prowadzenia. Gama jednostek napędowych Forda Mondeo mk4 jest jednak na tyle szeroka, że z całą pewnością każdy kierowca znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Warto więc wiedzieć, jakie jednostki napędowe dostępne były w czwartej generacji modelu. Sprawdź również, jaki silnik w Fordzie Mondeo mk4 sprawdza się najlepiej.

Silniki benzynowe – który wybrać?

Paleta silników na benzynę Forda Mondeo mk4 jest naprawdę bardzo szeroka i godna uwagi. Listę otwiera motor 1.6 o mocy 110 KM. 1,6-litrowy silnik dostępny jest ponadto w dwóch innych konfiguracjach – jeden z nich generuje moc 120 KM, drugi 125 KM. Zdecydować się można ponadto na jednostkę 1.6 EcoBoost o mocy 160 KM.

Napęd tego typu dostępny jest również w wersji 2.0 (203 KM lub 240 KM). Poza tym mamy do wyboru 2-litrowy silnik o mocy 145 KM, a także 2.3 (160 KM) oraz 2.5 Turbo (225 KM).

Jeśli zaś chodzi o odpowiedź na pytanie, jaki silnik w Fordzie Mondeo mk4 wybrać, to z powodzeniem polecić można 2.0 generujący moc 145 KM. To napęd, który faktycznie usatysfakcjonuje kierowcę osiągami. Maksymalnie rozpędzić może się do 215 km/h przy przyspieszeniu 0-100 km równym 10 sekund. Jeśli zaś chodzi o spalanie, to określa się je na poziomie 8 l/100 km.

Jeszcze lepszą dynamikę zapewni podczas jazdy turbodoładowany silnik na benzynę. Ford Mondeo mk4 napędzany 2.5 Turbo to zresztą najmocniejsza propozycja z gamy dostępnych napędów. Ten turbodoładowany silnik generuje moc 225 KM i pozwoli już kierowcy poczuć bardziej sportowe emocje. Co więcej, jest stosunkowo oszczędny.

Najrzadziej poleca się 2.0 EcoBoost z uwagi na skrzynię PowerShift, która często ulega awariom, a przy tym generuje wysokie koszty napraw. Negatywne opinie nierzadko dotyczą również silnika 1.6 o mocy 120 KM. Napęd ten może zawieść nas przez kłopoty z systemem zmiennych faz rozrządu.

Silniki diesla – który wybrać?

Jeśli zaś chodzi o jednostki wysokoprężne, to i tutaj pytanie, jaki silnik w Fordzie Mondeo mk4 wybrać, może okazać się niełatwe. Lista jest dość długa, a otwiera ją 1.6 TDCi o mocy 115. Następnie mamy do wyboru dwie jednostki o pojemności 1,8 litra generujące moc 100 KM lub 125 KM. Na tym jednak nie koniec, ponieważ gama diesli zawiera jeszcze silniki dwulitrowe (ich moce to kolejno: 115 KM, 130 KM, 140 KM, 163 KM, 175 KM oraz 200 KM).

Szczególnie polecane są jednostki o pojemności 2 litrów jako napędy przede wszystkim dość oszczędne (średnie spalanie w tym przypadku wynosi około 5-6 l/100 km). Uważa się je zresztą jako najlepiej dopasowane do tego modelu. Cenione są ponadto za sprawną i niekłopotliwą pracę, nie można również narzekać na osiągi – te są całkiem przyzwoite i powinny usatysfakcjonować niejednego kierowcę.

Równie ciekawą propozycją silników TDCi w Fordzie Mondeo mk4 jest 1.6 TDCi oraz 1.8 TDCi. Ten ostatni może być jednak nieco kłopotliwy, ponieważ trapią go bolączki typowe dla diesli. Trzeba się więc liczyć z wymianą dwumasowego koła zamachowego, awariami układu wtryskowego oraz turbosprężarką.

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.