Ford Mondeo mk4 – jaki silnik wybrać?

Wybór silnika nie należy do najłatwiejszych decyzji. To przecież niezwykle ważna kwestia, która w dużym stopniu rzutuje na użytkowanie wybranego pojazdu i zadowolenie z jego prowadzenia. Gama jednostek napędowych Forda Mondeo mk4 jest jednak na tyle szeroka, że z całą pewnością każdy kierowca znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Warto więc wiedzieć, jakie jednostki napędowe dostępne były w czwartej generacji modelu. Sprawdź również, jaki silnik w Fordzie Mondeo mk4 sprawdza się najlepiej.

Silniki benzynowe – który wybrać?

Paleta silników na benzynę Forda Mondeo mk4 jest naprawdę bardzo szeroka i godna uwagi. Listę otwiera motor 1.6 o mocy 110 KM. 1,6-litrowy silnik dostępny jest ponadto w dwóch innych konfiguracjach – jeden z nich generuje moc 120 KM, drugi 125 KM. Zdecydować się można ponadto na jednostkę 1.6 EcoBoost o mocy 160 KM.

Napęd tego typu dostępny jest również w wersji 2.0 (203 KM lub 240 KM). Poza tym mamy do wyboru 2-litrowy silnik o mocy 145 KM, a także 2.3 (160 KM) oraz 2.5 Turbo (225 KM).

Jeśli zaś chodzi o odpowiedź na pytanie, jaki silnik w Fordzie Mondeo mk4 wybrać, to z powodzeniem polecić można 2.0 generujący moc 145 KM. To napęd, który faktycznie usatysfakcjonuje kierowcę osiągami. Maksymalnie rozpędzić może się do 215 km/h przy przyspieszeniu 0-100 km równym 10 sekund. Jeśli zaś chodzi o spalanie, to określa się je na poziomie 8 l/100 km.

Jeszcze lepszą dynamikę zapewni podczas jazdy turbodoładowany silnik na benzynę. Ford Mondeo mk4 napędzany 2.5 Turbo to zresztą najmocniejsza propozycja z gamy dostępnych napędów. Ten turbodoładowany silnik generuje moc 225 KM i pozwoli już kierowcy poczuć bardziej sportowe emocje. Co więcej, jest stosunkowo oszczędny.

Najrzadziej poleca się 2.0 EcoBoost z uwagi na skrzynię PowerShift, która często ulega awariom, a przy tym generuje wysokie koszty napraw. Negatywne opinie nierzadko dotyczą również silnika 1.6 o mocy 120 KM. Napęd ten może zawieść nas przez kłopoty z systemem zmiennych faz rozrządu.

Silniki diesla – który wybrać?

Jeśli zaś chodzi o jednostki wysokoprężne, to i tutaj pytanie, jaki silnik w Fordzie Mondeo mk4 wybrać, może okazać się niełatwe. Lista jest dość długa, a otwiera ją 1.6 TDCi o mocy 115. Następnie mamy do wyboru dwie jednostki o pojemności 1,8 litra generujące moc 100 KM lub 125 KM. Na tym jednak nie koniec, ponieważ gama diesli zawiera jeszcze silniki dwulitrowe (ich moce to kolejno: 115 KM, 130 KM, 140 KM, 163 KM, 175 KM oraz 200 KM).

Szczególnie polecane są jednostki o pojemności 2 litrów jako napędy przede wszystkim dość oszczędne (średnie spalanie w tym przypadku wynosi około 5-6 l/100 km). Uważa się je zresztą jako najlepiej dopasowane do tego modelu. Cenione są ponadto za sprawną i niekłopotliwą pracę, nie można również narzekać na osiągi – te są całkiem przyzwoite i powinny usatysfakcjonować niejednego kierowcę.

Równie ciekawą propozycją silników TDCi w Fordzie Mondeo mk4 jest 1.6 TDCi oraz 1.8 TDCi. Ten ostatni może być jednak nieco kłopotliwy, ponieważ trapią go bolączki typowe dla diesli. Trzeba się więc liczyć z wymianą dwumasowego koła zamachowego, awariami układu wtryskowego oraz turbosprężarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
1 kwietnia 2021
Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jednostkami napędowymi, a także należy rozważyć wszystkie za i przeciw.