Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Tapicerka samochodowa to element wyposażenia, który bardzo często decyduje o zakupie samochodu. Czysta i zadbana sprawia, że samochód prezentuje się efektownie i przyciąga uwagę potencjalnego nabywcy. Mimo opinii, że skórzana tapicerka jest kłopotliwa w utrzymaniu, to przy właściwej pielęgnacji okazuje się trwała i bardzo wygodna.

Dlaczego należy dbać o skórzaną tapicerkę samochodową?

Skóra samochodowa jest bardzo elegancka i świadczy o luksusie. Jednak, żeby utrzymać wysoki standard samochodu, skórzana tapicerka musi być właściwie czyszczona i konserwowana. Naturalne właściwości fizyko-chemiczne skóry sprawiają, że należy ją traktować ze szczególną starannością. 

Dlaczego warto dbać o skórzaną tapicerkę samochodową?

  • po kilku latach użytkowania skóra staje się twardsza i pojawiają się spękania
  • jej porowata struktura zatrzymuje kurz i piasek
  • tapicerka skórzana ulega wycieraniu
  • skóra chłonie wilgoć 
  • jasna skóra ma skłonności do przebarwiania
  • skóra jest wrażliwa na wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne

Pielęgnacja i czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie

Skóra samochodowa, choć mocniejsza i znacznie trwalsza od innych tapicerek, wymaga właściwej pielęgnacji. Wydawać by się mogło, że przetarcie wilgotną ściereczką załatwi sprawę. W przypadku świeżej plamy z jedzenia czy napoju takie czyszczenie może wystarczyć. Trudniejsze zabrudzenia wymagają czyszczenia kosmetykami, przeznaczonymi specjalnie do skórzanych tapicerek. Zastosowanie niewłaściwych środków lub ogólne zaniedbanie skóry samochodowej może skończyć się koniecznością jej wymiany, a to już jest koszt kilku do kilkunastu tysięcy.

Czyszczenie to nie wszystko. Skóra samochodowa wymaga impregnacji. Naturalną rzeczą jest to, że na skutek użytkowania będą pojawiać się odbarwienia, otarcia i pęknięcia. Poza tym skóra to materiał, który z biegiem czasu się łuszczy i kruszy. Aby więc wydłużyć żywotność tapicerki samochodowej i utrzymać ją w doskonałej formie, konieczne jest raz na jakiś czas przeprowadzenie impregnowania. Tu jednak warto skorzystać z pomocy fachowców.

Właściwa pielęgnacja i czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie sprawi, że przez długie lata będzie wyglądała jak fabrycznie nowa. Sprawdź, czego potrzebuje Twój samochód. Specjaliści od detailingu ze SteamForce, profesjonalnie zajmą się czyszczeniem i konserwacją skórzanej tapicerki Twojego samochodu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie: https://steamforce.pl/oferta-uslugi/pielegnacja-skor/.

Dlaczego skórzana tapicerka wymaga regularnej pielęgnacji?

Skóra samochodowa, podobnie jak inne tapicerki, również ulega zabrudzeniom, zwłaszcza na siedzeniach. Często nasuwają się pytania, jak często czyścić skórzaną tapicerkę w aucie? Standardowo, jasną tapicerkę powinno się czyścić co 2 miesiące, a ciemną raz na 3 miesiące. Nie zaleca się częstszego czyszczenia, oczywiście poza odkurzaniem, ponieważ środki chemiczne też mogą osłabić lub uszkodzić skórę tapicerki. Pozostałe elementy tapicerki skórzanej można konserwować co 6 lub nawet 12 miesięcy. Dzięki konserwacji skóra tapicerki zyskuje atrakcyjny wygląd, a warstwa ochronna wzmacnia ją i zabezpiecza przed uszkodzeniami i odbarwieniami. 

Sprawdź także: Zalety i wady skórzanej tapicerki

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.