Jak działa samochód o napędzie hybrydowym?

Z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to właśnie decydując się na takie rozwiązanie możemy jednocześnie zadbać o ekologię i sporo zaoszczędzić. Działanie tego typu pojazdów opiera się na znaczącej redukcji ilości zużywanego paliwa, dzięki specjalnym silnikom elektrycznym, które wspierają jednostkę spalinową podczas poruszania i przyśpieszania. Jak dokładnie działa więc samochód hybrydowy i dlaczego warto w niego zainwestować?

Jak działa napęd hybrydowy?

Hybrydą nazywane są te auta, które łączą w sobie dwa rodzaje silników: elektryczny i benzynowy. Oba napędy wzajemnie się uzupełniają, przez co skutecznie eliminują wady jednostek spalinowych. Nie można więc zapominać, że inwestując w typowy model spalinowy jesteśmy przy tym skazani na małą efektywność jazdy podczas niskiego zakresu obrotów. Koniecznością staje się wtedy korzystanie ze skrzyni biegów oraz sprzęgła, dzięki którym auto może się dynamicznie poruszać. Takie niedogodności praktycznie całkowicie udało się wyeliminować wprowadzając na rynek napęd spalinowo-elektryczny. 

Rodzaje napędów hybrydowych

Napędy hybrydowe zasadniczo można podzielić na trzy rodzaje: szeregowy, równoległy oraz szeregowo-równoległy. W aucie szeregowym silnik nie jest mechanicznie zespolony z kołami samochodu, tylko stanowi napęd dla generatora energii elektrycznej, który z kolei zasila akumulatory i silnik elektryczny napędzający koła pojazdu. W przypadku napędu równoległego silnik elektryczny wspomaga silnik spalinowy, a oba mechanicznie połączone są z kołami samochodu. Z kolei w wariancie szeregowo-równoległym silnik spalinowy bezpośrednio łączy się z maszynami elektrycznymi dzięki przekładni sumującej. 

Jak działa hybryda szeregowa?

Hybryda szeregowa zapewnia dynamiczną i płynną jazdę, a także niezwykle komfortową pracę silnika. Znaczący wpływ ma na to silnik elektryczny udostępniający maksymalny moment obrotowy od samego początku jazdy. W tym połączeniu sam silnik spalinowy nie będzie jednak w stanie napędzać samochodu, ponieważ nie jest mechanicznie połączony z kołami napędzanymi. Niestety, ale tego typu napęd doprowadza również do nieuniknionych strat energii, które wynikają z dwukrotnej konieczności jej przetworzenia. 

Równoległy samochód hybrydowy – jak działa?

jak działa samochód o napędzie hybrydowym

W przypadku hybrydy równoległej silnik elektryczny przeważnie umieszczany jest na przedłużeniu wału łączącego przekładnię z silnikiem spalinowym. Takie rozwiązanie skutecznie wspomaga auto podczas jazdy w górę i w trakcie przyśpieszania, czyli sytuacjach, w których wymagany jest duży moment obrotowy. Mimo, iż taki układ znacząco zwiększa daną dynamikę samochodu oraz redukuje zużycie paliwa to jednak w pełni nie likwiduje konieczności korzystania z elementów konwencjonalnego napędu – sprzęgła i skrzyni biegów. 

Działanie samochodu hybrydowego szeregowo-równoległego

Samochód szeregowo-równoległy nazywany również pełną hybrydą doskonale łączy rozwiązania stosowane w napędzie szeregowym z tymi, które wykorzystywane są w napędzie równoległym. Silnik spalinowy jest więc tutaj mechanicznie zespolony z kołami, które mogą być również napędzane przy pomocy silnika elektrycznego. Energii dodaje im akumulator bądź generator, które zbierają energię odzyskaną podczas hamowania. 

Jaką budowę mają samochody hybrydowe?

Najważniejszym elementem wyposażenia samochodów hybrydowych jest przekładnia planetarna, której zadaniem jest efektywne zespolenie generatora oraz silnika spalinowego z podłączonym do kół silnikiem elektrycznym. Dodatkowo tego typu przekładania odpowiednio sumuje momenty obrotowe produkowane przez oba silniki, a także dokonuje właściwego podziału prędkości obrotowej silnika spalinowego pomiędzy generatorem i kołami. Tym samym pełni więc rolę bezstopniowej i całkowicie elektrycznie sterowanej skrzyni biegów. 

Dlaczego warto inwestować w samochody hybrydowe?

Z pewnością największą zaletą aut hybrydowych jest znacząca oszczędność paliwa wynikająca z braku konieczności ładowania akumulatora. Takie pojazdy świetnie sprawdzą się więc w zakorkowanych miastach, gdzie przy każdym hamowaniu generator odzyskuje energię. Warto też zauważyć, że w porównaniu do samochodów spalinowych, hybrydy o wiele rzadziej ulegają awariom. Jazda takim autem jest również dużo cichsza, co pozwala bardziej skupić się na samym prowadzeniu pojazdu. Oczywiście samochody hybrydowe są także o wiele mniej szkodliwe dla środowiska i nie emitują, aż tyle CO2 jak auta wyposażone wyłącznie w napędy spalinowe. 

Proces ładowania hybrydy typu plug-in

Auta hybrydowe wyróżniają się tym, że nie trzeba ładować ich akumulatora z sieci zewnętrznej. Mogą one jednak występować także w wersji plug-in, która wyposażona jest w akumulator trakcyjny charakteryzujący się niezwykle dużą pojemnością. Samo ładowanie hybrydy nie należy do zbytnio skomplikowanych. Wystarczy tylko przygotować właściwe źródło prądu – ładowarkę albo wtyczkę, a także kabel, który powinno się podłączyć bezpośrednio do portu w samochodzie. Hybrydy ładuje się prądem zmiennym AC, czyli takim jaki znajduje się w klasycznym gniazdku domowym. Popularne modele plug-in dostępne na rynku to m.in: Toyota RAV4 plug-in czy Toyota Prius Plug-in.

Samochód hybrydowy jest więc doskonałym wyborem dla osób, które przede wszystkim cenią sobie rozwiązania ekonomiczne. Takimi autami powinni się głównie zainteresować kierowcy jeżdżący na co dzień po miejskich obszarach. Mimo, iż jeszcze kilka lat temu tego typu pojazdy uważane był za objaw ekstrawagancji to jednak obecnie wybór hybrydy stał się już czymś zupełnie normalnym. Warto więc zwrócić uwagę na te szczególne samochody, które szczyt popularności mają jeszcze przed sobą. 

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.