Ranking samochodów hybrydowych 2020

Samochody hybrydowe zaczynają cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Wpływ na to ma przede wszystkim niezawodność oraz liczne zalety związane z oszczędnością. To wszystko sprawia, że stają się one poważną alternatywą dla tradycyjnych aut z silnikiem spalinowym. Jak szybko rośnie rynek aut hybrydowych w naszym kraju?

Pierwszy samochód tego typu został sprzedany u nas w 2004 roku i była to Toyota Prius. Przez 10 kolejnych lat model ten nabyło ponad 1000 klientów. Przełomowy moment nastąpił w 2013 roku, kiedy to łączna sprzedaż samochodów hybrydowych w Polsce osiągnęła liczbę 1864. Obecnie liczba ta przekracza 10 tysięcy aut rocznie, a zdecydowana większość sprzedaje przedstawiciel jednej marki. Jakie inne koncerny znalazły się jeszcze w rankingu samochodów hybrydowych 2020?

Ranking samochodów hybrydowych – Toyota niekwestionowanym liderem

Samochodowy hybrydowy ranking w Polsce otwiera od dłuższego czasu Toyota. To modele hybrydowe tej marki są najczęściej nabywane przez rodzimych kierowców. Wpływ na to ma niewątpliwe bogata oferta, jaką przygotował dla swoich klientów ten japoński producent. Patrząc na zestawienie pod względem liczby nabytych egzemplarzy, to Toyota opanowała nie tylko całe podium, ale również kolejne miejsca.

Najpopularniejszymi modelami są C-HR oraz Corolla Hybrid. Ten pierwszy doczekał się niedawno małej modernizacji, dzięki czemu zyskał dynamiczniejszego i atrakcyjniejszego charakteru. Toyota C-HR oraz Toyota Corolla oferowane są w dwóch wariantach napędów hybrydowych: 1.8 Hybrid o mocy 122 KM oraz 2.0 Hybrid Dynamic Force o mocy 184 KM. Cechą charakterystyczną tych jednostek są bardzo dobre osiągi, płynna jazda oraz spora oszczędność paliwa.

Największą zaletą Toyoty jest to, że ich hybrydy podczas jazdy korzystają w 80% wyłącznie z silnika elektrycznego. Swoje baterie ładują zarówno podczas jazdy, jak i hamowania. Hybrydowy napęd sprawia również, że te japońskie samochody posiadają mniej części podatnych na zużycie.

Trzecim najbardziej popularnym modelem koncernu jest Toyoty RAV4 Hybrid, należącym do rodziny SUV-ów. Posiada on stylowe i komfortowe wnętrze, które wyróżnia się starannie wykonanymi elementami. Na dalszych miejscach rankingu aut hybrydowych plasują się modele: YarisAuris i Camry.

Samochody hybrydowe ranking – Lexus próbuje gonić czołówkę

Inną marką, oprócz Toyoty, która znalazła się w rankingu samochodów hybrydowych w Polsce, jest Lexus. Jego przedstawicielem w tym zestawieniu jest model NX, należący do rodziny crossoverów. Wyposażony jest w napęd hybrydowy, który sam się ładuje zarówno podczas jazdy, jak i w czasie hamowania czy wytracania prędkości. Sprawia to, że jego działanie jest ekonomiczne i ekologiczne, a dodatkowo zapewnia maksymalną wygodę oraz komfort. Płynna koordynacja silnika benzynowego z jednostką elektryczną sprawia, że jazda jest z jednej strony przyjemna, a z drugiej niezwykle ekonomiczna.

Innym hybrydowym przedstawicielem tej luksusowej marki jest Lexus CT. Jego napęd elektryczny bazuje na pionierskich rozwiązaniach technicznych, dzięki czemu zawsze jest naładowany i gotowy do jazdy. Podczas powolnej jazdy miejskiej Lexus nie emituje praktycznie żadnych spalin, ani nie zużywa benzyny.

Trzecim modelem Lexusa, który cieszy się sporą popularnością w Polsce jest UX. Posiadany przez niego napęd elektryczny również sam się ładuje i nie wymaga żadnego podłączania. Ten miejski crossover posiada pod maską napęd o łącznej mocy 178KM. Ten hybrydowy układ uważany jest przez ekspertów za praktycznie bezawaryjny, ponieważ posiada niezwykle prostą konstrukcję.

Auta hybrydowe ranking – KIA trzecią siłą w Polsce

Trzecią marką, która nieśmiało przewija się rankingu aut hybrydowych, jest KIA ze swoim modelem Niro. Ten crossover może korzystać z jednego napędu lub z dwóch równocześnie. Akumulator doładowywany jest podczas hamowania, kiedy to energia kinetyczna jest odzyskiwana i przekształcana w energię elektryczną. KIA Niro korzystając wyłącznie z trybu elektrycznego może rozpędzić się do prędkości 120 km/h, a przy trybie hybrydowym do 164 km/h.

Samochód ten posiada inteligenty system pokonywania zakrętów, który podpowiada kierowcy, kiedy należy zdjąć nogę z gazu, dzięki czemu jazda jest bardziej wydajna i ekonomiczna. Ciekawostką tego modelu jest to, że współpracuje ona z dwusprzęgłową, automatyczną skrzynią biegów. KIA Niro nie należy do szybkich samochodów, jednak jego zaletą jest to, że ma bardzo małe zużycie paliwa, które w samym tylko ruchu miejskim może oscylować w okolicach 5l/100km.

Ranking aut hybrydowych – Honda zamyka stawkę

Jeżeli chodzi o auta hybrydowe, ranking zamyka Honda z modelem CR-V. Ten należący do rodziny SUV-ów samochód posiada inteligentny i zaawansowany hybrydowy układ napędowy o mocy 184 KM. Daje on niepowtarzalne wrażenia podczas jazdy, niezależnie od warunków. Dodatkowo łączy w sobie niskie zużycie paliwa, sportowe osiągi oraz zredukowaną emisję spalin. Hondą CR-V w wersji hybrydowej można poruszać się przy wykorzystaniu wyłącznie prądu, jednak jest to możliwe jedynie na dystansie 2 km. Tylko na tyle pozwalają zasoby niewielkiej baterii litowo-jonowej. Akumulator ładowany jest przez silnik spalinowy oraz energią wytwarzaną podczas hamowania.

Auto to najlepiej sprawuje się podczas jazdy po mieście, natomiast zdecydowanie najgorzej radzi sobie podczas jazdy autostradą, kiedy to korzysta głównie z silnika spalinowego. Wiąże się to ze zdecydowanie wyższym spalaniem, które może dochodzić nawet do 10l/100km. Dlatego też model ten najchętniej wybierany jest przez osoby, które przemieszczają się głównie po dużych aglomeracjach i potrzebne jest im duże i komfortowe auto.

 

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.