Odwołanie od mandatu może być czasami jedyną możliwością, aby uniknąć konieczności jego zapłaty. Warto postawić na takie działanie, kiedy czujemy, że nałożona na nas kara nie jest właściwa. Komu przysługuje takie prawo?
Ile masz czasu na odwołanie się od mandatu?
Właściwie każdy obywatel ma prawo do odwołania się od mandatu karnego. Jedyne, o czym w zasadzie trzeba w tym względzie pamiętać to zachowanie pewnych zasad. Jedną z najistotniejsza jest rzecz jasna termin wniesienia dokumentu. Wniosek tego typu należy bowiem złożyć najpóźniej po 7 dniach od otrzymania mandatu do właściwego sądu rejonowego. Co warte podkreślenia wcale nie musimy się też specjalnie głowić, jak go napisać. Gotowy wzór znaleźć można bowiem bez większego problemu w Internecie. Są one rzecz jasna bardzo pomocne, gdyż oszczędzają sporo czasu i stresu. Samo odwołanie będzie więc zawsze bardzo podobnie przebiegać, a praktycznie jedyna różnica to miejsce złożenia.
Czy do odwołania się od mandatu potrzebny jest prawnik?
Niekoniecznie, gdyż od prostych mandatów możemy śmiało składać je samodzielnie. Przepisy prawne także nie określają, że strona odwołująca się od otrzymanego mandatu musi posiadać pełnomocnika, więc żaden adwokat nie będzie tu konieczny. Oczywiście zawsze możemy udać się do prawnika celem wyjaśnienia różnych wątpliwości z tym związanych. W przypadku jazdy po alkoholu nie obejdzie się bez skorzystania z pomocy adwokata specjalizującego się w tych sprawach. Gdy więc następnym razem spotka nas naszym zdaniem niesprawiedliwy mandat drogowy, za niewłaściwe parkowanie czy też z radaru to pamiętajmy o swoich prawach. Istnieją przecież one po to, aby nas chronić, więc absolutnie nie obawiajmy się z nich korzystać.