Smart Cars, czyli auta naszpikowane technologią

Nowoczesne pojazdy już od jakiegoś czasu posiadają sterowanie głosowe. Aktualizacji uległ cały system, w którym bazę komend zastąpiono sztuczną inteligencją. Obecnie niemal każdy model auta jest opatrzony dedykowaną aplikacją mobilną z ogromem funkcji. Możemy więc liczyć na coraz większy komfort jazdy, bezpieczeństwo i wiele udogodnień.

Pamiętasz super inteligentne auto K.I.T.T z serialu “Nieustraszony”? Pontiak Trans AM był tam po brzegi naszpikowany technologią, która obecnie wyszła poza ramy Science Fiction. Istnieje wiele aut sterowanych bezzałogowo, a żeby prowadzić dialog z autem, wcale nie trzeba być Davidem Hasselhoffem. Wizje są wprowadzane w życie na naszych oczach.

Prosto ze stajni Mercedesa

W komunikacji głosowej prym wiodą auta z gwiazdą w logo. Dzięki systemowi MBUX (Mercedes-Benz User Experience) obecnemu w klasie A, system “uczy się kierowcy”. Na podstawie analizy jego upodobań proponuje mu najtrafniejsze ustawienie klimatyzacji i doboru trasy.

Reakcja na komendy zaczyna się po wypowiedzeniu słów “Hej Mercedes”, po czym auto zaczyna asystować w zadaniach na których nie możesz się skupić prowadząc – sprawdzi pogodę, napisze smsa czy zmieni stację radiową. Jeśli szukasz zrozumienia, znajdziesz je w nowych autach niemieckiej marki. Tylko czekać na odpowiedź konkurencji.

Nowe aplikacje mobilne

Integracja smartfona z autem to popularne rozwiązanie. Pytasz jakie daje możliwości swoim kierowcom? W autach klasy premium, za pomocą telefonu sprawdzisz lokalizację auta, poziom paliwa, stan akumulatora czy ciśnienie opon. Aplikacja daje również informacje na temat ważnych dla kierowcy parametrów pojazdu.

Na tym jednak nie koniec możliwości aplikacji. Te najnowsze pozwalają na odryglowanie drzwi i ustawienia optymalnej temperatury przed rozpoczęciem podróży. Czy można wyobrazić sobie większy stopień komfortu?

Samochody jutra

Inżynierowie głowią się nad wymyśleniem technologii podnoszących, i tak wygórowany już, poziom bezpieczeństwa podróży. I tu inteligentne technologie mają pole manewru, wykorzystując choćby system informowania o niebezpieczeństwach. Nagła reakcja kierowcy może automatycznie włączyć systemy, minimalizując ryzyko obrażeń w wypadkach do minimum.

Aerodynamik-Weltrekord für die A-Klasse Limousine mit einem cw-Wert von 0,22 und einem Luftwiderstand von weniger als 0,49 m2   Aerodynamic world record for the A-Class Sedan with a Cd value of 0.22 and a drag of less than 0.49 m2

Auta, które jeżdżą bez udziału kierowcy istnieją nie od dziś, ale rozwinięcie tej technologii z pewnością zajmie kilka lat. Kilka lat minie również od rozwinięcia smart city, w którym infrastruktura będzie przystosowana do jazdy szybkiej i bezkolizyjnej.

Na więcej nowinek ze strony wielkich koncernów i ich kreatywnych twórców pozostaje czekać. Szanse na rewolucje mają zarówno niemieccy giganci jak i sam Elon Musk. Przyszłość nastała teraz, a rozwój technologii jest nie do zatrzymania. Ciężko przewidzieć, jak będą wyglądać auta przyszłości.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.