Jak przebiega wymiana opon?

Wymiana opon w serwisie samochodowym to kluczowy element eksploatacji pojazdu oraz zapewnienia sobie jako kierowcy bezpieczeństwa na drodze. W związku ze specyfiką polskiego klimatu sezonowa zmiana opon jest nieodzowna, dla wielu kierowców stanowiąc nie tylko obowiązek, ale także sposób na sprawniejsze prowadzenie pojazdu bez względu na pogodę.

Wymiana opon to istotny element konserwacji samochodu, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak i wydajność pojazdu. Dla wielu kierowców sezonowa wymiana opon jest niezbędna, aby dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych i zapewnić optymalne prowadzenie pojazdu. Warto przy tym wiedzieć, jak wygląda sam proces wymiany opon.

1. Demontaż starych opon

Na początku procesu wymiany opon serwisant rozpoczyna od demontażu starych opon. W tym celu przy pomocy specjalnych kluczy odkręca śruby mocujące koła, a następnie ostrożnie zdejmuje stare opony z felg, starając się unikać uszkodzeń.

2. Montaż nowych opon

Następnie serwisant montuje nowe opony na felgach. Upewnia się, że opony są prawidłowo umieszczone na obręczy kół i pompuje je do wymaganego przez producenta ciśnienia powietrza.

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności pojazdu.

3. Wyważanie kół

Serwisant przechodzi do etapu wyważania nowych opon. Jest to procedura mająca na celu zminimalizowanie nierównomierności w rozkładzie masy w obręczy opony – każda opona ma nieco inny rozkład masy, co może prowadzić do drgań i wibracji podczas jazdy, zwłaszcza przy wyższych prędkościach. Wyważanie eliminuje te nieprawidłowości i pozwala zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Serwisant używa precyzyjnego urządzenia do wyważania, które dokładnie mierzy nierówności w oponie, a następnie do jej obręczy mocowane są specjalne ciężarki w miejscach wskazanych przez urządzenie. Celem jest osiągnięcie równowagi, aby opona obracała się płynnie i bez zbędnych drgań. Warto zaznaczyć, że podczas wyważania kół serwisant sprawdza również, czy na felgach nie występują żadne nierówności mogące wpłynąć na wyważenie kół.

W ten sposób przygotowane koła można już zamontować na samochodzie, dokręcając śruby mocujące zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

4. Montaż zbalansowanych kół

Na zakończenie procesu serwisant montuje zbalansowane koła z nowymi oponami na samochodzie. Pozwala to zapewnić równomierny rozkład masy na kołach, co przekłada się na płynną jazdę bez drgań i wibracji.

Wymiana opon to kluczowy element konserwacji samochodu, który ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Sezonowa zmiana opon dostosowana do warunków pogodowych jest nie tylko obowiązkiem, ale także sposobem na utrzymanie pojazdu w optymalnym stanie technicznym przez cały rok, dlatego warto skorzystać z usługi renomowanego serwisu. Firma AutoOpony.com oferuje profesjonalną wymianę opon, a także szeroki wybór nowych i używanych felg oraz opon od uznanych producentów.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.