Jak przygotować samochód na zimę? Zimowy poradnik motoryzacyjny

Zabezpieczenie auta na zimę może wydawać się wyzwaniem. Ale jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż naprawiać. Z łatwością można uniknąć wielu zimowych błędów i problemów przy minimalnym nakładzie pracy. Co trzeba wiedzieć i o czym pamiętać?

Jak zabezpieczyć nadwozie samochodu zimą

Jak zabezpieczyć nadwozie samochodu zimą
Jak zabezpieczyć nadwozie samochodu zimą

Przygotowanie samochodu na zimę warto zacząć od podstaw. Zadbany i dobrze wyglądający lakier jest wizytówką każdego samochodu. Chociaż powinien być odporny na działania różnych czynników atmosferycznych, praktyka zdaje się pokazywać coś innego. 

Karoseria jest szczególnie narażona na działanie soli, która znacznie przyspiesza korozję. Lakier warto potraktować specjalnymi produktami ochronnymi.

Ale od początku

Czynności pielęgnacyjne powinny rozpocząć się wizytą w myjni samochodowej. Warto wybrać ręczną, bo tylko dokładne mycie ujawni wszystkie niedoskonałości lakieru, którymi trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Najlepiej przeprowadzić również glinkowanie, które usunie z karoserii wszystkie najgłębsze zanieczyszczenia.

Tak oczyszczony pojazd można następnie poddać polerowaniu. Zabieg usunie wszelkie zarysowania i niedoskonałości oraz widocznie poprawi kondycję powłoki lakierniczej.

Zabieg polerowania lakieru samochodowego usunie wszelkie zarysowania i niedoskonałości oraz widocznie poprawi kondycje powłoki lakierniczej
Zabieg polerowania lakieru samochodowego widocznie poprawi kondycje powłoki lakierniczej

Ostatnim krokiem jest woskowanie. Zabieg nie tylko przywróci głębię koloru, ale nada utracony połysk. A także ochroni przed uszkodzeniami mechanicznym i chemicznym oraz działaniem niskiej temperatury. Odpowiedni kosmetyk sprawi również, że auto nie będzie się wolniej brudziło, a wizyta w myjni będzie znacznie szybsza. A to ważne, szczególnie zimą. 

Jak zimą poprawić widoczność za kierownicą?

Jak zimą poprawić widoczność za kierownicą?
Jak zimą poprawić widoczność za kierownicą?

Zima to trudny czas dla kierowców. Widoczność ograniczona jest z kilku powodów. Przez większą część doby panuje mrok, a opady śniegu i zanieczyszczenia wyrzucane spod kół innych pojazdów nie ułatwiają sprawy. Bez względu na okoliczności, auto zimą powinno posiadać doskonałą widoczność.

Z pomocą przychodzi płyn do spryskiwaczy. Odpowiednio wybrany zapewni nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Produkt przeznaczony na zimę powinien być odporny na niskie temperatury. To ważne nie tylko pod względem widoczności. Płyn oddziałuje też na inne elementy samochodu jak dysze, gumy i uszczelki, a ich odmrażanie nie należy do przyjemności – o ile wcześniej nie ulegną uszkodzeniu.

Dobry płyn do spryskiwaczy na zimę powinien zawierać:

  • wodę – najlepiej destylowaną lub demineralizowaną
  • alkohol – powinien stanowić przynajmniej 30-35% płynu
  • glicerynę, glikol propylenowy lub etylenowy – ale nie więcej niż 5%
  • środek antypienny
  • biocyd
  • substancje powierzchniowoczynne
  • środek regulujący pH 

Wycieraczki to jeden z istotniejszych elementów gwarantujących widoczność. Warto zadbać o ich wymianę w razie potrzeby. Zapewni to bezpieczeństwo, ale też ochroni szybę przed porysowaniem, a w dalszej konsekwencji – wymianą. Samochód zimą musi być szczególnie przygotowany – w najmniejszych szczegółach.

Jak radzić sobie z zaparowanymi szybami w zimie? 

A co jeśli szyby samochodowe parują
A co jeśli szyby samochodowe parują?

Zaparowane szyby to bardzo powszechny problem, który występuje przy niskich temperaturach. Przyczyn może być wiele, a ustalenie tej konkretnej może zająć trochę czasu. Zanim do tego dojdzie, warto pozbyć się wilgoci. A nie jest to takie trudne – istnieje kilka skutecznych sposobów na uzyskanie idealnej przejrzystości.

Można użyć pochłaniaczy i specjalnych ściereczek, ale z pewnością trzeba zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza samochodu. Oznacza to używanie klimatyzacji, także zimą. Do kabiny dostaje się osuszone powietrze, które eliminuje wilgoć i zapewnia doskonałą widoczność. Można użyć też nawiewu, koniecznie na obiegu zewnętrznym. 

Rozwiązanie problemu może być prozaiczne – dokładne umycie szyby. Warto wypróbować preparat zapobiegający parowaniu, który tworzy niewidoczną powłokę ochronną. 

Opony zimowe to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Jakie cechy maja dobre opony zimowe
Opony zimowe to bezwzględne minimum bezpieczeństwa na drodze w zimie.

Jazda zimą nie jest łatwa. Zaspy, błoto pośniegowe i oblodzenia spędzają sen z powiek niejednemu kierowcy. Aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie. Podstawą są oczywiście opony zimowe.

Dobre opony mają odpowiedni bieżnik, dzięki któremu samochód zimą zyskuje świetną przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach. Cechują się lepszą sterownością, przyspieszeniem i krótszą drogą hamowania – w porównaniu do ogumienia letniego w tych samych warunkach.

Ale skoro można korzystać z opon wielosezonowych, po co wybierać zimowe? 

Opony całoroczne mogą się sprawdzić w przypadku kierowców, którzy mało jeżdżą (maksymalnie 10 tysięcy kilometrów rocznie). Nie mają tak dobrych parametrów jak opony przeznaczone na zimę, a w letnim sezonie zużywają się szybciej niż zestaw przeznaczony na lato. Nie są w stanie zachować optymalnych właściwości w skrajnych warunkach. 

Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje plusy. Opon nie trzeba zmieniać, odpada też potrzeba składowania drugiego kompletu. 

Rozważając zakup opon całorocznych warto przede wszystkim określić potencjalny sposób eksploatacji i wybrać model, który najlepiej prezentuje się w wybranych przez nas parametrach, jak droga hamowania, przyczepność czy trakcja na śniegu.

Zapobiegaj przymarzaniu drzwi i zamków zimą

Ochrona drzwi i uszczelek na zimę może oszczędzić sporo czasu i nerwów. Zamarzanie to naturalny proces występujący w niskiej temperaturze, a jego przyczyna leży w wilgoci, która zbiera się w szczelinach uszczelek. 

Pierwszym krokiem w celu zabezpieczenia uszczelek w drzwiach i nadwoziu jest ich dokładne oczyszczenie. Można użyć wilgotnej ściereczki lub specjalnych chusteczek. Kiedy wyschną, należy je posmarować specjalnym sztyftem lub użyć silikonu do uszczelek. Dla dokładnego rozprowadzenia, drzwi można kilkukrotnie otworzyć i zamknąć, dzięki czemu preparat dostanie się we wszystkie szczeliny.

Silikon do uszczelek świetnie sprawdzi się do konserwacji i ochrony wszystkich gumowych uszczelek w aucie zimą.

Podobnie wygląda sprawa zamka. W każdym lepszym sklepie znajdziemy odpowiedni smar, który zabezpieczy przed zamarznięciem. Ważne, aby posmarować zarówno wkładkę, jak i mechanizm w drzwiach – działanie musi być kompleksowe, albo nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów.

A co, jeśli drzwi jednak zamarzły?

Jeśli zdarzyło się, że drzwi zamarzły, nie należy panikować. Warto sprawdzić, czy można dostać się do samochodu używając innych – np. od strony pasażera. Jeżeli jest to możliwe i jesteśmy w środku, należy włączyć ogrzewanie i zaczekać aż same odmarzną, nic na siłę. 

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że wszystkie drzwi zamarzły – ale i na to jest sposób. Warto spróbować – delikatnie, ale stanowczo docisnąć którekolwiek z nich. Taki zabieg może skruszyć lód, który powstał w uszczelkach. 

Istnieją też inne metody. Uchodzą one za dość ryzykowne, chociaż w pewnych sytuacjach mogą się przydać. 

Uszczelki można polać ciepłą wodą, ale trzeba uważać na szybę, którą może pęknąć pod wpływem dużej różnicy temperatur. W razie potrzeby można też użyć suszarki lub odmrażacza do szyb.

Sposoby na zamarznięty zamek samochodowy

Zapobiegaj przymarzaniu drzwi i zamkow zima
Odmrażanie zamka samochodowego

Jeżeli zamki nie zostały zabezpieczone w porę, to może się zdarzyć, że zamarzną. Na szczęście jest na to kilka sposobów. Najłatwiejszy, to oczywiście telefon do fachowca, który specjalizuje się w awaryjnym otwieraniu. Najpierw warto jednak skorzystać ze sprawdzonych i prostych sposobów.

Można użyć odmrażacza do zamków – o ile nie został w samochodzie. Dobrym sposobem jest również podgrzanie kluczyka zapalniczką i szybkie włożenie do zamka – operację najpewniej trzeba będzie powtórzyć kilka razy. Sprawdzi się też plastikowa butelka z ciepłą wodą przyłożona do mechanizmu.

Pamiętaj o akcesoriach zimowych do swojego samochodu

Zimowe akcesoria do samochodu odśnieżanie samochodu
Odśnieżanie samochodu bez specjalnej miotełki potrafi być prawdziwym koszmarem.

Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę oznacza też posiadanie niezbędnych akcesoriów.

Skrobaczka do szyb powinna być twarda i stabilna, miękkie tworzywo będzie się wyginać, więc praca nie będzie tak efektywna. Dodatkowo, nierównomierny nacisk może łatwo uszkodzić powierzchnię szyby, a wtedy nadaje się tylko do wymiany. Krawędź natarcia skrobaczki powinna być ostra, a przed każdym użyciem należy oczyścić jej powierzchnię. Samo proces usuwania lodu wydaje się prosty i tak w istocie jest. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to kąt pod jakim trzymamy akcesorium – a ten nie powinien być mniejszy niż 45o

Miotła i łopatka do odśnieżania pomogą usunąć zalegający na powierzchni samochodu śnieg. Jest to czynność, którą trzeba wykonać przed każdą podróżą.

W okresie zimowym odmrażacz do zamków i drzwi to absolutna konieczność. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to mieć je zawsze przy sobie – a nie we wnętrzu potencjalnie zamarzniętego pojazdu.

Przygotowanie samochodu do jazdy może być wymagające,  szczególnie w zimowych warunkach. Przydadzą się specjalne rękawiczki, które ochronią ręce nie tylko przed chłodem, ale też różnymi uszkodzeniami.

Jeżeli chodzi o wnętrze samochodu, to zawsze warto mieć pod ręką pochłaniacz wilgoci i ścierki do zbierania wilgoci. Nic tak nie psuje radości z prowadzenia auta, jak bezowocna walka z zaparowaną szybą. Nie wspominając już o tym, że to skrajnie niebezpieczne.

Zadbaj o akumulator samochodowy zimą

Zabezpieczenie auta na zimę obejmuje też kwestię zasilania.

Chociaż o akumulator powinno się dbać przez cały rok, zimą wymaga szczególnej uwagi. Jego stan powinien być regularnie sprawdzany. Obudowa i bieguny należy czyścić ściereczką antystatyczną, co zapobiegnie niepożądanym wyładowaniom elektrycznym. Warto również sprawdzać połączenie elektryczne i w razie potrzeby dokręcać klemy. I oczywiście ładowanie – trzeba pokonywać dłuższe trasy, tak, aby bateria zdążyła się naładować.

Akumulator samochodowy nie działa, co robić?

Zdarza się, że samochód nie chce odpalić i to właśnie akumulator wydaje się być przyczyną. Warto wtedy sprawdzić czy nie poluzowała się któraś z klem. Jeżeli są dokręcone, problemem może być rozładowana bateria. Wtedy pozostaje uruchomienie przy wykorzystaniu prądu innego pojazdu. Jeżeli samochód odpali, warto wybrać się na dłuższą przejażdżkę.

A w razie potrzeby, akumulator zawsze można wyjąć i naładować w domu używając prostownika. Chociaż może to trochę potrwać.

Mechanicy odradzają znaną metodę „na pych”, może uszkodzić wiele elementów samochodu, łącznie z silnikiem.

Jaki wybrać akumulator na zimę?

Bez względu na porę roku akumulator powinien być urządzeniem wysokiej jakości. Ważne są jego wymiary (musi pasować do samochodu) oraz umiejscowienie biegunów. Pojemność powinna odpowiadać zapotrzebowania auta na energię. Biorąc pod uwagę zimę i jej niesprzyjającej warunki warto wybrać baterię o wyższej pojemności. I oczywiście pamiętać o regularnej konserwacji.

Odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego nie musi być trudne i czasochłonne. Odpowiednie działania i dedykowane produkty ochronią samochód przed naprawami, a właściciela przed stresem i kosztami. 

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.